مدیران خودروعصر خودرو

کیش اینوکس ۲۰۱۷ (۶)

رییس سازمان بورس در افتتاحیه نمایشگاه بورس کیش: بازار سرمایه میتواند درگاه ورود سرمایه گذار خارجی باشد

عصر بازار- رییس سازمان بورس می گوید بازار سرمایه به عنوان شفاف ترین بخش هر اقتصاد میتواند درگاه اصلی ورود سرمایه گذار خارجی به ایران باشد چرا که ریسک کم از جمله ویژگی های اقتصاد کشورهای نوظهور از جمله ایران است.

رییس سازمان بورس در افتتاحیه نمایشگاه بورس کیش: بازار سرمایه میتواند درگاه ورود سرمایه گذار خارجی باشد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار»، شاپور محمدی در افتتاحیه نمایشگاه بانک، بورس و بیمه کیش، گفت: این رویداد بین‌المللی با هدف معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه ایران برگزار شده است و در پی آن مخاطبین و شرکت کنندگان با فضای سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه ایران آشنا می شوند.


  وی افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر لزوم انطباق کلیه فعالیت ها در نظام مالی کشور با مبانی شریعت اسلام تأکید دارد و از این روی، بازار سرمایه مفتخر است که محصولات و نهادهایی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد که انطباق آنها با موازین شریعت به تأیید کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده است. این کمیته به‎صورت تخصصی بر ابزارها، نهادهای مالی و قراردادهای بازار سرمایه نظارت دارد. مأموریت این کمیته عبارت است از بررسی و ارائه نظر شرعی راجع به ابزارها، بازارها و نهادهای مالی در بازارهای مالی کشور و ارائه پیشنهادات اصلاحی لازم. در این راستا، توسعه ابزارها و نهادها بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران منطبق با موازین شریعت اسلام است.
  محمدی ادامه داد: بعد از تصویب و ابلاغ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران تحولات کلیدی و مهمی را تجربه کرد. بخشی از این تحولات در حوزه ابزارهای مالی و بخش دیگر در حوزه نهادهای مالی بود. علاوه بر این، قراردادهای مشتقه به عنوان سازوکارهایی برای پوشش ریسک در بازار سرمایه ایران مطرح و عملیاتی شد.
  توسعه ابزارهای مالی شامل معرفی انواع اوراق بهادار اسلامی از قبیل اوراق اجاره، اوراق مرابحه و استصناع بود.

  رییس سازمان بورس افزود: این ابزارها، سبد سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران متنوع کرد و فرصت های جدیدی را برای سرمایه‌گذاری در  اختیار آنها قرار داد. یکی از مهمترین حوزه هایی که جذابیت سرمایه‌گذاری در این اوراق را افزایش می دهد، بهره مندی از معافیت مالیاتی بر سود پرداختی در این اوراق است که به موجب آن، سرمایه‌گذاران از پرداخت مالیات بر سود دریافتی این اوراق معاف خواهند بود.

  وی درباره ابزارهای نوینی که در بازار سرمایه ایران مورد استفاده قرار گرفته اند گفت: علاوه بر اوراق اجاره و مرابحه، اسناد خزانه اسلامی نیز دارایی مالی دیگری بود که در بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران در حال معامله است. سرمایه‌گذاران در این اوراق، مشابه اسناد خزانه متعارف در دنیا از محل تنزیل ارزش اسمی اسناد و دریافت اصل اوراق در سررسید منتفع می شوند و فرصتی را فراروی سرمایه‌گذاران فراهم آورده است تا بتوانند ضمن سرمایه‌گذاری در اوراق و فراهم آوردن زمینه تأمین مالی بخش دولتی، سود بدون ریسکی را از محل بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران بدست آورند.

  علاوه بر این، به منظور حمایت از سرمایه‌گذاران، قراردادهای مشتقه در بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران عملیاتی شده است و در خصوص برخی از دارایی های پایه همچون سکه طلا توانسته است فرصتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند تا بتوانند از مزایای آن در پوشش ریسک و سرمایه‌گذاری بهره مند گردند. قرارداد اختیار معامله تک سهم نیز در خصوص برخی از انواع سهام در بازار سرمایه وجود دارد و بر این مبنا، حداقل نرخ سودی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می آورد.

  وی اضافه کرد: علاوه بر موارد فوق، سازمان بورس و اوراق بهادار برای ارتقاء شفافیت و نقدشوندگی نمادها در بازار سرمایه دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس و دستورالعمل نحوه انجام معاملات و دستورالعمل افشا اطلاعات را اصلاح کرد و به زودی موضوع زمان توقف در محدوده زمانی 60 تا 90 دقیقه در مورد عموم نمادها اجرا می شود.

  او ادامه داد: علاوه بر این، راه اندازی صندوق تثبیت بازار سرمایه در مدت اخیر انجام شده است. در همین خصوص طی دو هفته گذشته صندوق تثبیت بازار سرمایه به وظیفه خود عمل کرد. برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه صندوق تثبیت با پشتوانه قانون، باعث ثبات بخشی به بازار سرمایه شده است و در شرایطی که در طی مدت گذشته پیش بینی می شد جریانات سیاسی بازار را با کنش منفی همراه کند، اما رفتار منطقی بازار و عملکرد قانونی این صندوق توانست ریسک را کنترل کرد.

  محمدی افزود: از دیگر فعالیت های اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای توسعه بازار سرمایه، تدوین و تصویب مقررات مربوط به تاسیس صندوق ارزی است و دستور العمل آن از سوی هیئت مدیره سازمان ابلاغ شده است. همچنین دستور العمل مربوط به موسسات رتبه بندی نیز تدوین شده است. در این خصوص حدود سه موسسه رتبه بندی با شرکای خارجی فعالیت می کنند و دارای مجوز هستند. تعدادی دیگری از این شرکت ها نیز درخواست خود را ارائه داده که پیش بینی می شود تا پایان سال مجوزهای لازم به این شرکت ها داده شده است.

  وی ادامه داد: منابع مالی که در کشور ما وارد شده 33 درصد رشد داشته. بازارسرمایه ما در بین 30 بازار سرمایه اول دنیا دسته بندی میشود. در حوزه تامین مالی از طریق بازار سرمایه ایران کشوری نوظهور است در دو سال اخیر این موضوع رشد قابل توجهی داشته است . بازار بدهی ما پتانسل بالایی دارد و امیدوارم که سرمایه گذاران خارجی را در بازار بدهی مان دخیل کنیم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   دکه مطبوعات
   • بازار امروز
   • بازار امروز
   • بازار امروز
   • بازار امروز
   • بازار امروز
   • بازار امروز
   • بازار امروز
   • بازار امروز ۱۵۳
   • بازار امروز
   آخرین بروزرسانی ۱۳ روز پیش
   آرشیو