عصر خودرو

توسعه روابط اقتصادی با یک شریک اروپایی

عصر بازار- یک هیات تجاری که از صربستان به ایران آمده، با حضور در اتاق بازرگانی ایران با مقامات بخش خصوصی دیدار و بر لزوم توسعه روابط دو جانبه تجاری تاکید کرد.

توسعه روابط اقتصادی با یک شریک اروپایی
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، هیات تجاری از صربستان با حضور در اتاق ایران با نیلوفر اسدی - سرپرست معاونت بین‌الملل این اتاق دیدار کرده و دو طرف درباره همکاری‌های مشترک در حوزه محصولات کشاورزی، مواد شیمیایی، گردشگری و به‌ویژه گردشگری سلامت گفت‌وگو کردند.

  در این دیدار سینیشا یازنیک - رئیس هیات صربی با اعلام آمادگی برای پذیرش هیات اعزامی از ایران در صربستان گفت: ما علاوه بر اینکه خواستار همکاری‌های کارشناسی در پارک‌های علم و فناوری دو کشور هستیم، به دنبال دادوستد کالا در حوزه محصولات کشاورزی به‌خصوص واردات کود شیمیایی از ایران و صادرات ذرت و سویا و سایر محصولات کشاورزی به ایران نیز هستیم.

  او با تأکید بر امکان تولید و سرمایه‌گذاری مشترک میان فعالان اقتصادی دو طرف افزود: اگر طرف ایرانی با کود شیمیایی و دیزل و طرف صربی با زمین با یکدیگر مشارکت کنند می‌توان بخشی از محصولات تولیدی را به اروپا و بخشی را به سایر کشورها صادر کرد. همچنین صادرات دام و گوشت حلال از صربستان از دیگر موارد مورد علاقه برای همکاری مشترک است.

  نیلوفر اسدی - سرپرست معاونت بین‌الملل هم با استقبال از سرمایه‌گذاری و تولید مشترک و توزیع کالاهای تولید شده در منطقه تأکید کرد: تهاتر با مکانیسم‌های تعیین شده از سوی بانک‌های مرکزی دو کشور می‌تواند به کاهش اثرات تحریم  منجر شده و برافزایش مبادلات دوجانبه اثرگذار باشد.

  او با استقبال از پیشنهاد کشت فرا سرزمینی گفت: انجمن‌ها و اتحادیه‌های ایرانی با طرف‌های صربی و بوسنیایی برای پیشبرد این همکاری‌ها مرتبط خواهند شد.

  اسدی با اعلام آمادگی اتاق ایران برای پذیرش هیات‌های تجاری از صربستان و برگزاری همایش تجاری با حضور فعالان اقتصادی صرب گفت: همکاری‌های ورزشی نیز می‌تواند از دیگر زمینه‌های همکاری دوکشور باشد.

  یازنیک هم با بیان پتانسیل‌های ورزشی این کشور از این پیشنهاد استقبال کرده و اعلام کرد: قرارداد آکادمی ورزش صربستان با فدراسیون ورزش بدنسازی ایران  منعقد خواهد شد. همچنین مذاکرات و دیداری نیز از فدراسیون کشتی ایران خواهند داشت.

  برچسب ها