مدیران خودروعصر خودرو

بازار به نفع طلای سفید چرخید

عصر بازار- رییس صندوق پنبه ایران از افزایش قیمت پنبه وارداتی خبر داد و گفت: پنبه ایرانی کیلویی ۲۰۰۰ تومان از پنبه وارداتی ارزان‌تر است.

بازار به نفع طلای سفید چرخید
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر بازار» به نقل از ایسنا، ایران که روزگاری از صادرکنندگان پنبه به شمار می‌رفت بر اثر بی‌توجهی به پنبه کاران، امروزه نه تنها با توقف صادرات مواجه شده بلکه سالهاست که برای تامین بخشی از نیاز صنایع نساجی نیازمند واردات است؛ به طوریکه سال گذشته 66 هزار تن از این محصول وارد شده اما باتوجه به نگرانی‌ها نسبت به تامین محصول از بازار جهانی، وزارت جهاد کشاورزی به دنبال افزایش تولید است. در این باره محمدحسین کاویانی - رییس صندوق پنبه ایران - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پارسال حدود 170 هزار تن پنبه وش برداشت و حدود 55 هزار تن پنبه تصفیه شده تولید شده و در اختیار صنایع نساجی قرار گرفته است.

  وی با بیان این که صنعت نساجی سالانه به 120 هزار تن پنبه نیاز دارد، افزود: در شرایط فعلی حدود 50 درصد از نیاز صنایع نساجی از تولید داخل و 50 درصد نیز از طریق واردات تامین می شود.

  کاویانی واردات پنبه از فروردین تا اسفند پارسال را 66 هزار تن اعلام کرد و گفت: طبق آمار گمرک تا پایان اردیبهشت امسال 13 هزار و 800 تن پنبه وارد شده است.

  رییس صندوق پنبه قیمت واردات هر کیلوگرم پنبه تصفیه شده را 11 هزار و 200 تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هر کیلوگرم پنبه وش در داخل 3200 تا 3400 تومان قیمت دارد که پس از تصفیه کیلویی 9000 تومان است.

  کاویانی همچنین اظهار کرد: امسال نیز با برنامه‌هایی که وزارت کشاورزی داشته تولید پنبه بین 50 تا 55 هزار تن خواهد بود که باید حدود 60 هزار تن از کشورهای دیگر وارد کنیم.

  رییس صندوق پنبه ایران درباره افزایش تعرفه واردات پنبه گفت: این موضوع در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است و اگر بنا باشد تعرفه‌ای گذاشته شود حتما با وزارت صنعت هماهنگ و اعلام می شود. اما در حال حاضر واردات پنبه تعرفه ندارد.

  وی افزود: در شرایط مختلف، وزارت کشاورزی با هماهنگی با وزارت صنعت تصمیماتی درباره تعرفه واردات می‌گیرد. به طور نمونه در زمان برداشت محصول (از مهر تا پایان اسفند) وزارت کشاورزی تعرفه برای واردات در نظر می‌گیرد و از اول فروردین تا شهریور هر سال تعرفه حذف می‌شود اما در سال گذشته که تعرفه برداشته شد دیگر برقرار نشد.

  کاویانی یادآور شد: پنبه‌هایی که از ازبکستان وارد می شوند از تعرفه ترجیحی برخوردارند و تخفیف 50 درصدی دارند. اما این نگرانی وجود دارد که این کشور دیگر به ما پنبه ندهد و به جای آن نخ یا پارچه یا حتی لباس آماده بفروشد.

  رییس صندوق پنبه ایران درباره میزان کشت پنبه در سال آینده با توجه به کم آبی گفت: برنامه وزارت جهاد کشاورزی این است که سطح کشت پنبه را به حدود 80 هزار هکتار برساند و بهره‌وری در هر هکتار را افزایش دهد. این کار را با تهیه بذر مناسب و پر محصول برای کشاورزان صورت می‌گیرد. همچنین یافته‌های جدید تحقیقاتی در مزرعه پیگیری می‌شود.

  به گفته وی، پنبه محصول زراعی نیست که آب زیادی مصرف کند و در شرایط سخت هم محصول مناسب تولید می‌شود. با این وجود موسسه تحقیقاتی پنبه هم به نوبه خود واریته‌هایی که مقاوم به کم آبی باشند را تولید می‌کند و در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد که در شرایط کم آبی هم بتوانند محصول مناسب برداشت کنند.

  کاویانی خاطر نشان کرد: در سال‌های قبل از انقلاب فقط از استان گلستان 100 هزار تن پنبه تصفیه شده صادر می‌کردیم و در سال 1382 نیز صندوق پنبه ایران 12 هزار تن پنبه مازاد مصرف صنایع نساجی را صادر کرد. اما همان سال باتوجه به این که نرخ جهانی پنبه زیر یک دلار بود مجوز واردات پنبه به صنعت نساجی داده شد که پنبه ارزان وارد کشور کنند و همین امر باعث دلسردی کشاورزان شد و به تدریج از کشت پنبه به سمت زراعت های دیگر که عایدی بیشتر و زحمت کمتر داشتند، رفتند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی