مدیران خودروعصر خودرو

آیین پنجمین سالگرد ورود تاپیکو به بورس برگزار شد؛

پنج سال حضور موثر در بورس تهران

عصر بازار- آیین پنجمین سالگرد ورود تاپیکو به بورس، ۱۹ تیرماه با حضور روح‌الله حسینی مقدم معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس، محمود مخدومی مدیرعامل تاپیکو و ... برگزار شد.

پنج سال حضور موثر در بورس تهران
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» ، در ابتدای این نشست حسینی مقدم ضمن تبریک به مدیران و سهامداران تاپیکو بابت سالگرد ورود این شرکت به بورس گفت: ارزش ثبتی تاپیکو زمانی که به بورس آمد، حدود 5 هزار میلیارد بود، پس از گذشت 5 سال، اکنون ارزش این شرکت به 13 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده که این نشان از رشد تاپیکو طی این سال‌ها دارد.
  معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس ادامه داد: همانطور که می‌دانید مهم‌ترین اصل برای سهامداران نقدشوندگی سهام  شرکت است که خو شبختانه سهام تاپیکو جز سهم‌هوی پرگردشی است که از نقدشوندگی بالایی برخوردار است.
  حسینی مقدم در پایان با اشاره به حضور تاپیکو در بازار دوم گفت؛ با توجه به وضعیت مطلوب سهام تاپیکو اگر سهامداران درصد سهام شناور را تامین کنند این شرکت می‌تواند به بازار اول بیاید.
  در ادامه این نشست محمود مخرومی مدیرعامل تاپیکو در شرح وضعیت پرتفوی این شرکت گفت: در حال حاضر 38 شرکت کنترلی و 42 شرکت غیرکنترلی در پرتفوی این شرکت موجود است که از این تعداد 33 شرکت آن بورسی و 47 شرکت آن غیربورسی است.
  وی در خصوص جایگاه تاپیکو در رتبه‌بندی IMI100 بیان کرد: تاپیکو در رتبه یندی 100 شرکت برتر ایران در سطح فروش به عنوان بیست‌وسومین شرکت، در سطح سودآوری و لرزش افزوده به عنوان یازدهمین شرکت، در سطح صادرات به عنوان چهاردهمین شرکت و از منظر ارزش بازار به عنوان هشتمین شرکت انتخاب شد.
  مدیرعامل تاپیکو  در مورد بازدهی سهام بورسی تاپیکو در سال 96 گفت: در سال گذشته بازده پرتفوی بورسی تاپیکو 36.6%، بازده شاخص شیمیایی %31.9 درصد و بازده شاخص کل این شرکت %24.3 بوده است.
  وی در ادامه به افزایش سرمایه این شرکت در سال 96 اشاره و اظهار کرد: اصلاح ساختار مالی تاپیکو با افزایش سرمایه 3800 میلیارد تومانی در آبان ماه سال 96 انجام شد و این مهم توانست تاپیکو را به عنوان برترین شرکت بورسی کشور بر اساس سرمایه ثبتی برساند.
  مخدومی افزود: در سال گذشته تلاش بسیاری برای شفافیت بیشتر تاپیکو انجام شد که در نتیجه این شرکت توانست بر اساس شاخصهای قابلیت اتکا و به موقع بودن اطلاعات در بین شرکت‌های پذیرفته شده در بورس از رتبه 238 به 84 و دربین شرکت‌های هلدینگ از رتبه 29 به 11 برسد.
  مدیرعامل تاپیکو در خصوص صادرات این شرکت گفت: لا توجه به تمهیدات اندیشیده شده سهم صادرات شرکت‌های تابعه تاپیکو از 31 درصد در سال 95 به 40 درصد در سال 96 رسید.
  مخدومی در پایان مقایسه ای در خصوص سهم شرکت‌ها از سود سرمایه‌گذاری‌های تاپیکو انجام داد و گفت: در حال حاضر پتروشیمی مارون با 17 درصد، پتروشیمی جم با 15 درصد و پتروشیمی فن‌آوران با 14 درصد در صدر شرکت‌های سودآور تاپیکو قرار گرفته اند.
  وی افزود: به طور کلی سود حاصل از سرمایه گذاری ها 18 هزار و 184 میلیارد ریال بوده که 83 درصد آن سود حاصل از شرکتهای بورسی و 17 درصد از شرکتهای غیربورسی بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی