مدیران خودروعصر خودرو

هفته یک درصدی بازار سهام

عصر بازار- بورس تهران معاملات آخرین روز کاری هفته را با رشد ۱۴۴ واحدی (معادل ۱۳/ ۰ درصدی) شاخص کل پشت‌سر گذاشت. نماگر اصلی سهام که در ابتدای معاملات دیروز افزایش حدود هزار واحدی را به نمایش گذاشت، به دنبال فشار عمومی عرضه عقب‌نشینی کرد و در پایان دادوستدهای دیروز در سطح ۱۱۲ هزار و ۴۹۰ واحد ایستاد. شاخص کل‌ هم‌وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) اما پس از ۱۰ روز همگرایی با شاخص کل، ضمن واگرایی با نماگر اصلی در جریان معاملات دیروز، با کاهش مواجه شد.

هفته یک درصدی بازار سهام
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۴:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از دنیای اقتصاد، انتشار برخی اخبار منفی پیرامون کمبود آب در فلات مرکزی و تاثیر آن بر تولیدکنندگان بورسی این منطقه در افزایش عرضه در سهام وابسته بی‌تاثیر نبود. از سوی دیگر، کمبود سنتی تقاضا در روزهای چهارشنبه (به دلیل وقفه معاملاتی بورس تهران با بازار جهانی) نیز در خودنمایی عرضه سهام تبلور یافت و به افت شاخص 24 گروه بورسی انجامید. در این روز، معامله‌گران حقیقی با ثبت خالص خرید 9 میلیارد تومانی حضور پررنگ خود در معاملات را به نمایش گذاشتند. گروه‌های بزرگ فلزی، معدنی و پتروشیمی که در ابتدای معاملات دیروز عمدتا بر مدار رشد قیمت قرار داشتند در ساعات پایانی تحت‌فشار عمومی فروش روندی نزولی را ثبت کردند. هر چند معاملات این گروه‌ها هم وضعیت همگنی را تجربه نکرد. به این ترتیب در گروه فلزات به‌رغم افت قیمت فولادسازان در میانه ساعات کار بازار، فولاد کاوه طولانی‌ترین صف خرید بازار را در سقف مجاز قیمتی تجربه کرد. دیگر همگروهی «کاوه»، یعنی «ارفع» نیز با صف قابل‌توجه خرید به معاملات روزانه خود پایان داد.

    در نقطه مقابل، در گروه معدنی «کچاد» بر خلاف دیگر سهام این گروه بر مدار رشد قرار داشت و همزمان نماد «کنور» با صف فروش پرحجم به کار خود پایان داد.در مجموع، دیروز به دنبال عقب‌نشینی تقاضا در فلزی- معدنی‌ها شاهد حرکت محسوس بازار به سمت گروه خودرو بودیم. عنوان پربازده‌ترین صنعت بازار در جریان معاملات دیروز به گروه خودرو تعلق گرفت. در بین نمادهای این گروه نمادهای «خساپا»، در رتبه سوم پرحجم‌ترین صف خرید بازار قرار گرفت. برآیند معاملات این گروه طی روز گذشته به رشد نزدیک 3 درصدی شاخص این صنعت منجر شد. نمادهای این گروه در روزهای میانی هفته در مقایسه با سهام پیشتاز کالایی از قافله رشد قیمت‌ها جا مانده بودند اما در معاملات دیروز بیشترین بازدهی روزانه را ثبت کردند.

    برچسب ها
    پورسعید خلیلی