مدیران خودروعصر خودرو

شرایط فروش نفت ایران به هند بعد از پایان برجام چگونه خواهد بود؟

عصر بازار- دولت هند رسما اعلام کرده است برای خرید نفت از هند طبق روال گذشته باید منتظر مشخص شدن وضعیت تحریم های آمریکا بود اما با این حال برخی از شرکت های پالایشی هند اقدام به کاهش خرید نفت از ایران کرده اند.

شرایط فروش نفت ایران به هند بعد از پایان برجام چگونه خواهد بود؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از فارس، خبرگزاری رویترز طی گزارشی اعلام کرده است واردات نفت هند از ایران ممکن است در ماه ژوئن کاهش پیدا کند.

  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از خروج از برجام رسما اعلام کرد می‌خواهد با بازگرداندن تحریم‌ها به فروش نفت ایران فشار وارد کند.

  اما با این حال طبق آمار کشتیرانی  واردات نفت هند از ایران در ماه مه 10.2 درصد نسبت به ماه پیش از آن رشد کرد و حدود 45 درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود که عمده علت آن سفر وزیر نفت ایران به هند و ارائه تخفیف های قابل توجه در بخش حمل و نقل به این کشور بود.

  دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند، هفته گذشته اعلام کرد این کشور تا زمان مشخص شدن وضعیت تحریم‌های آمریکا دست نگه داشته و منتظر خواهد ماند.

  با این حال شرکت ریلاینس اینداستریز هند اعلام کرده است  خرید نفت از ایران را متوقف می‌کند. تصمیم شرکت ریلاینس به تنهایی موجب کاهش 15 درصدی خرید نفت هند از ایران می‌شود.

  پالایشگاه‌هایی که تمایل به تداوم خرید نفت از ایران دارند، با بی میلی شرکت های کشتیرانی و بیمه ای بین المللی برای حمل و پوشش بیمه ای محموله های نفتی ایران به دلیل تحریم های جدید آمریکا مواجه اند. اگر تانکری برای حمل نفت ایران و پوشش بیمه ای مورد نیاز در دسترس نباشد، تجارت نفتی دو کشور به صورت اجتناب ناپذیری کاهش خواهد یافت.

  نحوه پرداخت پول نفت ایران نیز به یک مشکل جدی برای دو کشور تبدیل خواهد شد. هند و ایران بدون دسترسی به سیستم مالی آمریکا باید راه های جایگزینی را برای نقل و انتقال پول نفت پیدا کنند. در طی هفته های گذشته چند بانک هندی به مشتریان خود اعلام کرده اند که تا قبل از اجرای تحریم‌ها باید به معاملات مالی با ایران خاتمه دهند.

  با این شرایط ایران ماه میلادی گذشته سومین صادرکننده بزرگ نفت به هند پس از عراق و عربستان سعودی بود و امارات متحده عربی نیز جای ونزوئلا را به عنوان چهارمین صادرکننده بزرگ نفت به این کشور گرفت.

  به نظر می رسد که تجارت نفتی ایران و هند در دوران تحریم ها، ادامه خواهد یافت، اما نه در سطح فعلی. شرکت های هندی که دارای روابط تجاری با ایران هستند، اکنون باید برای ادامه تجارت با این کشور بر چالش های دشواری غلبه کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز ۱۵۳
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو