مدیران خودروعصر خودرو

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد :

۹۴ میلیون متر مربع فرش ماشینی در سال ۹۶ تولید شد

عصر بازار- وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد در سال گذشته ۹۴ میلیون متر مربع فرش ماشینی در کشور تولید شد.

۹۴ میلیون متر مربع فرش ماشینی در سال ۹۶ تولید شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا، 71 درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال صنعت فرش ماشینی به استان اصفهان، 6 درصد به خراسان رضوی، پنج درصد به یزد و چهار درصد به مازندران تعلق دارد. با این حال، 65.5 درصد از فرش ماشینی کشور در استان اصفهان تولید می‌شود؛ همچنین سهم استان‌های خراسان رضوی، مازندران و یزد به ترتیب برابر با 12، 8.2 و 5.2 درصد است.
  فرش ماشینی نوعی قالی بافته شده توسط ماشین آلات صنعتی است که پیدایش آن به ابتدای دهه 50 شمسی برمی‌گردد. تولید نخستین فرش ماشینی در سال 1349 توسط کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان انجام شد. شرکت‌های گیلان، پارس و اکباتان، از نخستین تولیدکنندگان فرش ماشینی بودند.
  بر اساس اعلام وب سایت «نقشه تجارت» میزان واردات انواع فرش ماشینی به ایران در سال 2016 برابر 4.3 میلیون دلار بوده، که رتبه 84 را در بین 225 واردکننده داشته است.
  همچنین صادرات ایران در همین سال 256 میلیون دلار بوده، که رتبه پنجم را در میان 186 صادر کننده به خود اختصاص داده است.
  کشورهای ترکیه، چین و هند بیشترین میزان صادرات جهانی و کشورهای آمریکا، آلمان و عربستان بیشترین میزان واردات جهانی را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند.
  با توجه به اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی، عمده صادرات فرش ماشینی ایران در سال 1396 به کشورهای افغانستان و عراق به ارزش 197.4 میلیون دلار و به ترتیب با سهم 35 و 34 درصد از کل 287 میلیون دلار بوده است. بیشترین واردات این محصول نیز از کشور ترکیه با ارزش 2.5 میلیون دلار و سهم 52 درصد از کل 4.8 میلیون دلار بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی