مدیران خودروعصر خودرو

تغییر نرخ ارز دولتی دور از انتظار نیست

عصر بازار- عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه تغییر نرخ ارز دولتی دور از ذهن نیست، گفت: نقش بارز بانک مرکزی در ساماندهی ارزی قابل کتمان نیست.

تغییر نرخ ارز دولتی دور از انتظار نیست
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر بازار» به نقل از ایبِنا، محمد حسینی با اشاره به وضعیت بازار ارز، گفت: در بحث ساماندهی بازار ارز صرفا بانک مرکزی به تنهایی مسئول نبوده و شورای پول و اعتبار، میزان صادرات و واردات و همچنین بانک های دیگر نیز نقش مهمی در این زمینه دارند.

  نماینده مردم تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجموعه ای از عوامل سیاست های ارزی را در کنار هم تشکیل می دهند، افزود: نقش بارز بانک مرکزی در ساماندهی ارزی قابل کتمان نیست و در این راستا نیز خوشبختانه اقداماتی در حیطه وظایف خود انجام داده و بعضی اقدامات دیگر نیز در حیطه اختیارات نبوده و نیازمند تصمیم گیری در حوزه های دیگر بوده است.

  این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه متاسفانه بازار ارز تا به امروز هنوز به ثبات نرسیده است، تصریح کرد: عدم برنامه ریزی مشخص در حوزه ارز وضعیت بازار را آشفته کرده است. حسینی با بیان اینکه عدم پاسخگویی عرضه به میزان مورد نیاز در صرافی ها خود به خود باعث افزایش قیمت ارز شده است، گفت: سیستم عرضه و تقاضا در بازار ارز به درستی مدیریت نشد زیرا در حوزه تقاضا نیز با رها کردن عرضه و اجرای سیستم نیما و همچنین آغاز نرخ ثابت نتوانستیم توفیقی حاصل کنیم.

  این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه با وجود عملکرد مثبت بانک مرکزی در حوزه کنترل تقاضا هنوز بازار ارز از تلاطم نایستاده است، افزود: در نتیجه تلاطم بازار هنوز تولید به ثبات نرسیده و هنوز به نوعی سردرگم است که باید با چه قیمتی کالای خود را عرضه و یا خریداری کند.

  وی با بیان اینکه نیازمند این هستیم که سرعت بیشتری در این نوع تصمیمات مرتبط با بازار ارز اتخاذ شود، گفت: بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار و حتی وزیر اقتصاد معتقد به ساماندهی سریع بازار هستند تا تولید کننده بداند که چه نرخ ارزی را استفاده می کند و مصرف کننده نیز با چه نرخی کالا را تهیه خواهد کرد.

  این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به آینده نرخ ارز، گفت: احتمال رشد ارز دولتی وجود دارد اما در حال حاضر با شرایط موجود مسئولان پیگیر هستند که با ارز تک نرخی پیش بروند، اما اگر نتوانند، عرضه و تقاضا در بازار خود تعیین نرخ خواهد کرد. وی ادامه داد: با توجه به اینکه حوزه های اقتصادی با دستور فرمان پذیر نیستند از اینرو تعیین نرخ دستوری برای ارز نیز کارساز نخواهد بود.

  حسینی تاکید کرد: در حال حاضر نرخ ارز دولتی مانند فنری نگه داشته شده که این موضوع برای مقطع خاص ممکن است و به طور حتم پس از مدتی نوساناتی را شاهد خواهیم بود. وی با بیان اینکه نوسانات اخیر نشان می دهد که تغییر نرخ ارز دور از دهن نیست، گفت: اگر روند نوسانات ارزی را نگاه کنیم امکان تغییر به سمت نرخ های دیگر هم دیده می شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز ۱۵۳
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو