مدیران خودروعصر خودرو

کمیسیون اروپا قانون مسدود کننده را برای ادامه تجارت با ایران به روز رسانی کرد

عصر بازار- کمیسیون اروپا روز چهارشنبه از به روز رسانی «قانونم مسدود کننده» خبر داد که به شرکت های اروپایی اجازه می دهد با دور زدن تحریم های احتمالی آمریکا به تجارت خود با ایران ادامه دهند.

کمیسیون اروپا قانون مسدود کننده را برای ادامه تجارت با ایران به روز رسانی کرد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۹:۰۰

  به‌گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، قانون مسدود کننده که نخستین بار در سال 1996 از سوی اتحادیه اروپا به تصویب رسید، در واقع ابزاری است که ساز و کار لازم را برای شرکت های اروپایی فراهم می کند تا با دور زدن تحریم‌های ثانویه واشنگتن به تجارت خود با کشور مورد نظر ادامه دهند.
  اکنون کمیسیون اروپا از به روز رسانی مفاد این قانون برای حفاظت از منافع و تجارت شرکت های اروپایی در ایران خبر داده است.
  اتحادیه اروپا همچنین با اصلاح اختیارات بانک سرمایه گذاری اروپا به آن اجازه داده است تا از پروژه های در حال انجام در ایران حمایت کند.
  به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ در اواسط ماه جاری اعلام کرد که آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج خواهد شد. این در حالی بود که شرکای اروپایی واشنگتن همه تلاش خود را به کار بستند تا مانع انجام این اقدام از سوی ترامپ شوند.
  پس از آن حسن روحانی، رئیس‌جمهورکشورمان، نقض عهدهای مکرر آمریکا از ابتدای توافق مهم برجام را سرشکستگی تاریخی برای دولت این کشور برشمرد و تاکید کرد: اروپا در شرایط کنونی فرصت بسیار محدودی برای حفظ برجام در اختیار دارد و باید هرچه سریعتر موضع روشن و قاطع خود را نسبت به تعهداتش در برجام، مشخص و اعلام کند.
  این اقدام با واکنش های منفی رهبران اروپا و جهان روبه رو شد و فدریکا موگرینی نیز دقایقی پس از اعلام تصمیم ترامپ از عزم راسخ اروپا برای حفظ توافق هسته ای با ایران سخن گفت.
  در همین راستا مقام معظم رهبری شروطی را برای ماندن ایران در برجام و خطاب به کشورهای اروپایی عضو برجام به شرح زیر تعیین کردند:

  باید مسائل را واقع بینانه ببینیم و بدون دلخوش کردن به احتمالات، آنها را صریح و واقع بینانه با مردم در میان بگذاریم.

  اقتصاد کشور را از راه «برجام اروپایی» نمی توان درست کرد. برجام اروپایی البته مسئله ای است اما قرائن فراوان از جمله انصراف و تردید شرکت های بزرگ اروپایی و نیز سخنان مسئولان سه کشور اروپایی نشان می دهد اقتصاد کشور را از راه برجام اروپایی نمی توان به جلو برد.

  اروپایی ها باید ثابت کنند که این بار قصد تکرار آن بدعهدی را ندارند.

  اروپایی ها باید قطعنامه ای علیه آمریکا به شورای امنیت ببرند و به این حرکت آمریکا اعتراض کنند.

  سران 3 کشور باید متعهد شوند و قول دهند که بحث موشک و حضور منطقه ای ایران را مطلقاً مطرح نخواهند کرد.

  مقابله صریح اروپایی ها با هرگونه تحریم آمریکا علیه ایران؛ همه بدانند جمهوری اسلامی از مولفه های قدرت خود از جمله دفاع از راه دور قطعاً دست نمی کشد.

  حضور در منطقه و طرفداری ملتها از جمهوری اسلامی، عمق راهبردی ماست و هیچ دولت عاقلی از این مولفه های قدرت بخش صرف نظر نمی کند.

  اتحاد و اجتماع مردم زیر پرچم اسلام و افتخار نظام به شعارهای اسلامی مایه قوام و استحکام کشور است.

  اگر آمریکایی‌ها توانستند در فروش نفت ایران خلل وارد کنند اروپایی‌ها باید خرید نفت از ایران به مقدار مورد نیاز ما را تضمین کنند.

  بانکهای اروپایی درباره دریافت و پرداخت وجوه تجارت دولتی و خصوصی با جمهوری اسلامی تضمین دهند.

  اگر اروپایی‌ها در پاسخ به مطالبات ما تعلل کردند حق ایران برای آغاز فعالیت‌های تعطیل شده هسته ای محفوظ است.

  الان غنی سازی 20 درصد را آغاز نمی‌کنیم ولی مسئولان سازمان انرژی اتمی باید آماده باشید که اگر لازم شد و دیدیم برجام فایده ندارد فعالیتهای تعطیل شده به واسطه برجام از سرگرفته شود.

  پس از آن نیز سید عباس عراقچی که پیشتر گفته بود اروپایی‌ها باید در قبال تضمین منافع ایران در برجام تضمین دهند پس از مذاکره با اروپایی ها در جریان نشست کمیسیون برجام در وین از عزم مناسب دو طرف برای حفظ برجام خبر داد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز ۱۵۳
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو