عصر خودرو

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس:

بانک مرکزی باید سپرده های ارزی را ضمانت کند

عصر بازار- عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که بانک مرکزی باید سپرده های ارزی در بانک ها را ضمانت کند.

بانک مرکزی باید سپرده های ارزی را ضمانت کند
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از خبرگزاری خانه ملت، سید حسن حسینی با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی در خصوص سپرده ارزی در بانک ها اظهار داشت: ضمانت سپرده های ارزی مهمتر از تشویق و سودی است که بانک مرکزی برای سپرده های ارزی در نظر دارد.

  عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سال های گذشته بازپرداخت ارزی دچار مشکل شد، تا مدت ها بازپرداخت سپرده ها  صورت نمی گرفت و سپس به صورت ریالی و با نرخ ارز تعادلی بازپرداخت صورت گرفت.

  نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این اتفاق نباید تکرار شود، گفت: به همین جهت انتظار می رود که بانک مرکزی ضمانت کند که سپرده ارزی به صورت اسکناس دلار، یورو و هر ارزی که سپرده گذاری می شود در اختیار افراد قرار می گیرد.

  این نماینده مجلس بیان داشت: شخصا بخشنامه بانک مرکزی در زمینه سپرده های ارزی را ندیده ام اما گفته می شود در این بخشنامه ضمانت سپرده ارزی دیده شده است، با این حال اعضای کمیسیون اقتصادی طرح دو فوریتی در زمینه بازار ارز داشتند و به ضمانت سپرده های ارزی از سوی بانک مرکزی اشاره شده بود.

  حسینی در ادامه با تاکید براینکه تضمین بانک مرکزی قطعی است، اظهار داشت: ضمانت بانک مرکزی در واقع ضمانت دولت است، اما بانک ها به تنهایی ممکن است هر اتفاقی را رقم بزنند با این حال تضمین بانک مرکزی به عنوان ناظر و تصمیم گیر برای منابع ارزی و ریالی اهمیت دارد و می خواهیم با متخلف بخشنامه ها برخورد کند.

  بالاترین سود سپرده ارزی پرداخت می شود

  وی در خصوص سود 3 درصد برای سپرده یورو و 4 درصد برای دلار، گفت: این سود ها قابل قبول است، کشورهای منطقه چنین سودهایی نمی دهند در واقع بالاترین رقم سود در نظر گرفته شده است.

  این نماینده مجلس ادامه داد: سود سپرده ارزی متفاوت با سود سپرده ریالی است چرا که ارز باافزایش تورم افزایش سنواتی خود را دارد و بانک ها سود مازاد نیز در نظر می گیرند، در واقع این کار مشوق و انگیزه ای است تا ارزآوران به کشور ارز خود را در جای امنی مانند بانک ها سپرده گذاری کنند.

  تغییر رویه ممنوعیت فروش فیزیکی دلار

  عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ممنوعیت فروش فیزیکی دلار در بازار، اظهار داشت: در جلسه ای که با وزیر اقتصاد داشته ایم به این موضوع به عنوان یکی از ایرادهای مدیریت بازار ارز اشاره شد، باید این رویه  تغییر کند و متقاضیان متداوم ارز بتوانند به راحتی به دلار درستی داشته باشند با به سمت بازار آزاد و قاچاق ارز نروند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز ۱۵۳
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۹ هفته نامه
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو