عصر خودرو

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند:

خیز شاخص بورس برای فتح قله ۹۰ هزار واحدی

عصر بازار- شاخص بورس تهران بال‌های پرواز خود را گشوده و هر روز دلگرم‌تر از روزهای قبل رو به صعود پرواز می‌کند. این روند رو به رشد شاخص بورس تهران حکایت از ورود آرام و تدریجی نقدینگی به بازار دارد آنچنانکه بازار پس از یک دوره رکود طولانی مدت ۶ ساله شاهد اتفاقات جدیدی است.

خیز شاخص بورس برای فتح قله ۹۰ هزار واحدی
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» ، به نظر می‌رسد به دنبال عزم بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی که این روزها در محافل بورسی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و در طی سال‌های اخیر به عنوان آفت بورس تهران از سوی کارشناسان مطرح می‌شود، تشکیل کابینه جدید در دولت دوازدهم و کاهش تنش‌های سیاسی و اقتصادی، رشد قیمت‌های جهانی و تمرکز دادوستدها به نفع گروه فلزی و معدنی به همراه عوامل دیگر دست به دست هم داده‌اند تا بازار سهام شاهد یک رونق متفاوت نسبت به سال‌های 91 و 92 باشد.
  به عقیده کارشناسان، رشدهای نجومی و چند برابری سود و قیمت سهام در سال‌های 91 و 92 ، به دلیل تورم بالای 30 درصد، و بی ارزش شدن پول کشورمان بوده است اما اکنون با برداشته شدن تحریم‌ها و کنترل تورم و مهار آن توسط دولت و افزایش درآمد شرکت‌ها و از همه مهمتر، کاهش نرخ سود بانکی و بهبود وضعیت بنگاه‌های متوسط و بزرگ پیش‌بینی می‌شود، بازار در نیمه دوم سال جاری گرم‌تر از گذشته به کار خود ادامه دهد.
  اگرچه در شرایط کنونی، مهم‌ترین سوال پیش‌روی فعالان تالار شیشه‌ای ارزیابی دقیق از تداوم روند فعلی بورس تهران یا چرخش مسیر است. برای پاسخ به این پرسش باید عوامل مختلفی اعم از رفتار حقوقی‌ها در دوران رشد قیمت‌ها، وضعیت قیمت کالاها در بازار جهانی، تحولات درون بازار سهام، بازگشایی نماد معاملاتی سایپا به‌عنوان لیدر خودرویی‌ها، نرخ ارز و نرخ سود در بازارهای کم‌ریسک را بررسی کرد.
  برخی کارشناسان فضا را برای ادامه رشد شاخص فراهم می‌دانند و برخی دیگر بازگشت شاخص از سطوح کنونی را محتمل عنوان می‌کنند.
  بهنام بهزاد فر، مدیر امور اعضای کانون کارگزاران در پیش‌بینی خود از وضعیت بازار در نیمه دوم سال جاری عملکرد بهتری را ارزیابی می‌کند و به خبرنگار هفته نامه بازار امروز می‌گوید: شاخص بورس اوراق بهادار در سالی که گذشت روند مثبتی داشت و نسبت به ابتدای سال بازدهی 7.5 درصدی را به ثبت رساند که رقم قابل توجهی است. در مقام مقایسه کافی است این عملکرد با بازدهی منفی 5 درصدی سال قبل مقایسه شود؛ اما بازدهی اوراق بدون ریسک در بازار سرمایه از ابتدای سال تاکنون رقم 10 درصد بوده که این موضوع نشان می‌دهد بازار بدون ریسک کماکان عملکرد بهتری دارد.
  این استاد دانشگاه، ارزیابی خود را از وضعیت بازار به دنبال اتفاقات خوب اینگونه تشریح می‌کند: در چند روز گذشته چند اتفاق مناسب پیرامون بازار سرمایه رخ داد که مهمترین آن کاهش نرخ سود بانکی به 15 درصد، آن هم به صورت علی الحساب است. این موضوع عملا موجب می‌شود که رقم کف p.e یا نسبت قیمت به درآمد بازار سرمایه روی رقم 6.7 بسته شود که این رقم هم اکنون نیز 6.7 است و علاوه بر آن بخشی از نقدینگی بازار پول که تمایل به حضور در بازارهای پرریسک را دارند، به بازار سرمایه منتقل شود.
  وی ادامه می‌دهد: خبر مهم دیگر در بازار سرمایه شکست سقف 81200 واحدی شاخص از نظر تکنیکال است که به تدریج در یک ماه گذشته رخ داده است. البته این محدوده 3 سال برای شاخص کل بورس، محدوده مقاومتی بود و در حال حاضر نیز تا محدوده 89500 عملا هیچ مقاومتی پیش‌روی شاخص نیست و حتی در صورت افت بازار همین محدوده 81200 واحدی یک حمایت مناسب برای شاخص جهت جلوگیری از افت بیشتر است.
  وی ورود سخاب به بورس را از دیگر اخبار خوش بازار می‌داند و می‌گوید: خبر مهم دیگر بازار سرمایه، انتقال اوراق اسناد خزانه اسلامی یا سخاب به فرابورس ایران است که با انتقال این اوراق بازدهی 30 و حتی 40 درصدی این اوراق کاهش خواهد یافت و در نهایت موجب عدم تبدیل سهام به این اوراق توسط سهامداران خواهد شد.
  به عقیده او، از طرفی کمتر از یک ماه به انتشار گزارشات شش ماهه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مانده و این گزارشات با توجه به اینکه حسابرسی شده نیز هستند، از قابلیت اتکای بسیار بالایی برخوردارند. انتشار آمار ماهانه شرکت‌های کارگزاری نشان می‌دهد که در بسیاری از گروه‌های بازار سرمایه به ویژه گروه‌های مرتبط با کامودیتی‌ها (فلزات اساسی، پالایشگاهی، معدنی و...) انتظار تعدیلات مثبت وجود دارد که بخشی از آن نیز پیشاپیش در قیمت سهم‌ها نمود دارد.‌
  مدیر امور اعضای کانون کارگزاران همچنین تاکید کرد: رشد نرخ دلار، افزایش نرخ تورم، احتمال تثبیت قیمت کامودیتی‌ها و عدم افت آنها از دیگر مواردی هستند که در صورت وقوع تاثیر مثبتی بر بازار سرمایه خواهند داشت.
  او به سهامداران هشدار داد: در حال حاضر تنها تهدید پیش‌روی بازار سرمایه، تسویه‌های اعتباری است که به طور عموم در ماه شهریور به اوج خود می‌رسد در نتیجه پیش‌بینی می‌شود این پدیده در نیمه دوم شهریور کمرنگ‌تر شود و در مجموع نیز با اتفافات مثبت ذکر شده، وضعیت بازار سرمایه در نیمه دوم سال بهتر از نیمه اول باشد.
  همچنین یاسر شریعت، معاون اقتصادی شرکت ارزش آفرینان فدک نیز نیمه دوم سال را بسیار مثبت ارزیابی می‌کند و مهمترین دلیل این آینده روشن را در کاهش نرخ سود بانکی می‌داند.
  وی توضیح می‌دهد: وضعیت مناسب قیمت‌های جهانی در شرایط کنونی حجم بالایی از روند صعودی بازار را به دوش می‌کشد اگرچه بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند این قیمت‌ها در مسیر رو به رشد خود اصلاحات هم داشته باشند اما همچنان خوش‌بینی‌ها نسبت به بازارهای جهانی وجود دارد.
  شریعت افزایش قیمت ارز را اتفاقی بسیار مثبت برای بورس تهران عنوان می‌کند و می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود قیمت دلار تا مرز 4200 تومان هم برسد و این برای شرکت‌های بورسی خبری خوش است‌.
  از معاون اقتصادی شرکت ارزش آفرینان فدک می‌پرسیم: آیا کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند موجب ورود پول‌های جدید به بازار سرمایه شود؟ وی این طور پاسخ می‌دهد: اگرچه نرخ سود بانکی به 15 درصد کاهش یافته است اما این به معنی خروج پول از سیستم بانکی نیست زیرا سپرده  گذاران در حال تبدیل سپرده‌های خود به یکساله با سود 23 درصد هستند اما در هر حال با کاهش نرخ سود بانکی پیش‌بینی می‌شود کمی شاهد ایجاد تورم باشیم که این موضوع روی بورس نیز تاثیر غیرمستقیم خواهد داشت.
  سعید درخشانی از تحلیلگران بازار نیز می‌گوید: به نظر من سود بانکی از اخبار خوب این روزهای بازار سرمایه محسوب می‌شود، اگرچه هنوز سهامداران بازار درباره این خبر به باور لازم نرسیده‌اند اما اگر بانک مرکزی بتواند همه تقاضای بین بانکی را پاسخ داده و اجازه رقابت را به بانک‌ها ندهد، نرخ سود بانکی می‌تواند روی رقم 15 درصد ثابت بماند‌.
  وی با اشاره به اثرات تورمی این اتفاق اضافه می‌کند: کاهش نرخ سود بانکی موجب افزایش گردش پول و رشد تورم می‌شود و از سوی دیگر نرخ دلار نیز افزایش یافته و به 4200 تومان می‌رسد‌.
  شریعت پیش‌بینی کرد‌: با رشد پی بر ایی بازار به دنبال صعود گردش پول و رشد تورم و افزایش نرخ دلار، به زودی شاخص بورس تهران به قله 90 هزار واحدی دست می‌یابد و این عدد دور از دسترس نیست‌.
  درخشانی دستیابی به این عدد را خیلی زودتر از آخر سال می‌داند و تاکید می‌کند: در حال حاضر رشدی که در بازار اتفاق افتاده با لیدری سنگ آهنی‌ها و فلزات اساسی است که باعث شد شاخص مقاومت خود را بشکند‌.
  این تحلیلگر بازار درباره گزارش‌های شش ماهه شرکت‌های بورسی این طور ارزیابی می‌کند: صورت‌های مالی 6 ماهه شرکت‌ها در بسیاری از گروه‌ها و صنایع امیدوارکننده ارزیابی می‌شود به ویژه در صنایع فلزی، پالایشی، پتروشیمی و خودرویی‌.

  نویسنده: لیلی خامنه
  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۱۴۴
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
  آخرین بروزرسانی ۲۴ روز پیش
  آرشیو