عصر خودرو

مدیر عامل فرابورس در برنامه گفت و گوی ویژه خبری:

ورود شرکت های دانش بنیان؛ طلوع صنایع جدید در کنار صنایع قدیم

عصر بازار- بسته بودن نمادها ناشی از دو علت عمده است، یکی تاخیر در انتقال اطلاعات از سمت ناشران بازار سرمایه و تخلف هایی در ارتباط افشای اطلاعات و دیگری سخت گیری هایی که از سوی سازمان بورس انجام می شود.

ورود شرکت های دانش بنیان؛ طلوع صنایع جدید در کنار صنایع قدیم
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از سنا، امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران طی ارتباطی تلفنی با استودیو گفتگوی ویژه خبری در خصوص بسته بودن نمادها اظهار داشت: بخشی از سخت گیری ها و بسته بودن نمادهای بانکی عمدتا به جهت اختلافات نهادهای ناظری همچون بانک مرکزی و سازمان بورس است.


  هامونی افزود: سالهای گذشته بحثی بر اساس سیستم IFRS جهانی مبنی بر افشا سازی اطلاعات شرکتهای بورسی مطرح شده بود، در این خصوص اختلافاتی میان سازمان بورس و بانک مرکزی وجود داشت و سازمان حسابرسی به عنوان حسابدار بانکهای خصوصی کشور برای بررسی وارد داستان شد که این اتفاق برای مدتی موجب بسته شدن نماد برخی بانکها شده است .


  مدیر عامل فرابورس، بازار سرمایه را وابسته به رکن شفافیت اعلام کرد و ادامه داد: همیشه این تعارض وجود دارد که ما نقدشوندگی را فدای شفافیت کنیم یا شفافیت را فدای نقدشوندگی، این بحث سالهای اخیر است. در حوضه پتروشیمی ها توقف طولانی مدت داشته ایم در سال 92،و امسال شاهد توقف نمادهای بانکی هستیم.

  وی گفت: بعضا در برخی از صنایع شاهد بودیم نهادهای سیاست گذار که به سود شرکتهای پذیرفته شده در بورس و فرابورس موثر بودند، سیاستی را اتخاذ می کنند که سبب ابهام در صورتهای مالی شرکتها می شود، مثل صنعت بانکی که مکانیزمهای متفاوتی را شامل می شد، بانک مرکزی بخشنامه ای ابلاغ کرد که به بین المللی شدن بانکها می تواند کمک کنند اما در شرایط فعلی ابهاماتی را ایجاد کرده است.

  مدیرعامل فرابورس ایران افزود: آنچه در بازار سرمایه است رابطه مالکان بازار با بنگاه هاست، وقتی بحث مالکیت بنگاه یا بانکها پیش می آید باید بدانیم سهم و ارزش واقعی بنگاه یا بانک جدا از نوع قرارداد بانک با مشتریانش است این وضعیتی است که باید در صورتهای مالی برای مشتریان شفاف باشد.

  هامونی گفت: یکی از برنامه هایی که سازمان بورس برای حل این موضوع در نظر گرفته این است که دستورالعمل افشای اطلاعات شرکتهای پذیرفته شده را مطرح کرده است.

  هامونی به اصطلاح بلوک زنی در بازار اشاره کرد و گفت: طبق دستوالعمل های بازار، بلوک زنی از بازار اصلی جدا شده و به کار خودش می پردازد پس تداخل معاملات خارج از بورس با معاملات داخلی بورس پیش نمی آید و شاخص بازار به درستی قابل اعتماد است .

  هامونی در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان بورس اجازه می دهد سودهای موهمی و تخیلی پیش بینی اما محقق نشود؟ افزود: در دنیا شرکت ها سودهای خود را پیش بینی و اعلام نمی کنند و از ارائه اطلاعات گمراه کننده آنها جلوگیری و این موضوع توسط تحلیل گران بازار انجام می شود.

  وی ادامه داد: سایت «تدان» در سازمان بورس راه اندازی شده و تحت نظارت کدال است. شرکت ها اطلاعات واقعی و محقق شده خود را در کدال ارائه می کنند و شرکت های مشاور سرمایه گذاری و تحلیل گران بازار و شرکت های پردازشگر اطلاعات مالی که مجوز دارند موظند تحلیل و اطلاعات درست را به بازار و سرمایه گذار ارایه کنند.

  هامونی با اشاره به اینکه این موارد در دستور العمل های سازمان بورس دیده شده است اضافه کرد:  با جمع بندی نظرات مردم و کانون کارگزاران دستورالعمل افشا، دستور العمل پذیرش و دستور العمل معاملات با رویکرد بهبود فرآیند توقف و بازگشایی نمادها قطعاً می تواند صورت گیرد و اصلاح شود.

  مدیرعامل فرابورس ایران گفت: فصل ششم قانون بازار سرمایه، سوءاستفاده کنندگان از اطلاعات نهانی و معاملات متکی بر اطلاعات نهانی را جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است.

  هامونی با بیان اینکه این مورد را پیگیری می کنیم ادامه داد: در ماه گذشته با دو تخلف در این زمینه برخورد شده است.

  وی با اشاره به اینکه در سال 85 در حد 2 تا 3 میلیون تومان تخلف شد که شدیداً با عوامل مربوط برخورد شد، گفت: از سال 85 تا کنون حتی یک مورد پیش نیامده که همکاران در سازمان بورس و فرابورس و سایر بورس ها بخواهند سوء استفاده کند.

  هامونی با بیان اینکه نسبت به 10 تا 14 سال گذشته دائم روند بهبود پیدا کرده است، افزود:  اگر اصل 44 اجرا نمی شد و شرکت ها وارد بازار بورس نمی شدند اکنون با یک بازار 20 هزار میلیارد تومانی مواجه بودیم در حالی که اکنون بازار ما حدود 400 هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

  وی افزود: اواخر پارسال نرخ بازار  بدهی حدود 24 تا 25 درصد بود اکنون این رقم حدود 4 تا 5 درصد کاهش یافت و حدود 20 درصد است.

  هامونی اضافه کرد: نرخ سود بانکی در بازار بین بانکی اگر اصلاح و مدیریت نشود بازار بدهی ما اصلاح نخواهد شد.

  هامونی گفت: بحث نماد کنتورسازی در حال پیگیری در دادگاه است و منتظر رای دادگاه هستیم و پیش از آن نمی توانیم اظهار نظر کنیم.

  مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه صنایع جدید به آرامی در حال ورود به  بازار هستند، افزود:  تا کنون اکثر شرکت ها با تجهیزات و ماشین آلات سنگین بورسی حضور دارند اما چند وقتی شاهد درخواست صنایع جدید برای ورود به بازار هستیم.

  هامونی با بیان اینکه  260 شرکت دانش بنیان در این هفته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درخواست دادند تا وارد بازار شوند، اضافه کرد: با این فرآیندی که سالی 20 شرکت را ارزیابی اولیه و وارد بازار می کنیم اگر بخواهیم این 260 شرکت را وارد بازار کنیم 13 سال طول خواهد کشید تا این شرکتها وارد بازار شوند بنابراین باید برنامه مدونی برای ورود شرکت ها و صنایع جدید تدوین کنیم.

  وی ادامه داد: همچنین 150 شرکت کوچک و متوسط به سازمان صنایع کوچک درخواست دادند تا وارد بازار شوند.

  هامونی با اشاره به ورورد شرکت های دانش بنیان به بازار سرمایه و طلوع صنایع جدید در کنار صنایع قدیم خاطرنشان کرد: صنایع قدیم برای ماندن در صنعت و رقابت باید خود را دانش بنیان کنند در غیر این صورت محکوم به شکست خواهند بود.

  مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه درحال برنامه ریزی برای بازار اولیه این صنایع هستیم، گفت: اکنون بالغ بر 400 میلیارد تومان برای تامین مالی این شرکت ها در نظر گرفته شده است.

  هامونی همچنین با اشاره به اینکه برای نخستین بار شاهد ورود اقتصاد هنر به بازار سرمایه هستیم افزود: از هفته آینده شاهد پذیره نویسی هلدینگ سرمایه گذاری هنر خواهیم بود.

  وی ادامه داد: با هماهنگی موسسین و نظارت دستگاه های اجرایی امیدواریم این اخبار، بازار را تحریک کند تا صنایع مختلف وارد شوند و پرتفوی سهامداران متنوع شود.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۱۴۴
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
  آخرین بروزرسانی ۲۶ روز پیش
  آرشیو