عصر خودرو

تقابل نمادهای بزرگ، نوسان شاخص سهام را به صفر نزدیک کرد

دودستگی کالایی‌ها در بورس

عصر بازار- نماگر بورس تهران روز گذشته با رشد ناچیز ۵/ ۱۲ واحدی مواجه شد و در سطح ۷۸ هزار و ۶۲۲ واحدی قرار گرفت. دیروز کاهش قیمت نفت و همچنین انتشار گزارش نامناسب دو شرکت پالایشی، افت دسته‌جمعی نمادهای وابسته را فراهم کرد.

دودستگی کالایی‌ها در بورس
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۲:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از دنیای اقتصاد، در مقابل اما رشد قیمت‌های جهانی نسبت به ابتدای هفته به رشد قیمت سهام وابسته به بازارهای کالایی منتهی شد.تقابل افت و خیز این نمادهای اثر گذار در نهایت رشد 02/ 0 درصدی نماگر بازار سهام را رقم زد. به این ترتیب زیان بورس تهران از ابتدای سال تاکنون به 2 درصد محدود شد.

مواجهه پالایشی‌ها با دو سیگنال منفی

همانطور که اشاره شد دیروز شاهد تاثیرگذاری منفی پالایشی‌ها بر نماگر بورس تهران بودیم به طوری که نمادهای زیرمجموعه این گروه در مجموع تاثیر منفی 140واحدی بر شاخص کل بازار سهام گذاشتند. کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی یکی از عوامل تاثیرگذار بر روند منفی پالایشی‌ها بود. دیروز قیمت هر بشکه نفت WTI (در ساعت 14) با افت هفتگی 6/ 0درصدی به 51دلار و 2سنت رسید که پایین‌ترین رقم در حدود یک ماه گذشته است. این افت بهانه‌ای برای ریزشی شدن نمادهای پالایشی شد. این در حالی است که کارشناسان تغییرات قیمتی نفت را دلیل محکمی برای پایداری رشد قیمت نمادهای پالایشی نمی‌دانند. به اعتقاد این کارشناسان با توجه به رشد همزمان مواد اولیه و محصولات، نمی‌توان رابطه مستقیمی را میان اثرگذاری رشد قیمت نفت بر حاشیه سود این شرکت‌ها در نظر گرفت؛ اما به هر حال بازار به این تغییرات قیمتی حساس است. به عبارتی دقیق‌تر رشد قیمت نفت از طرفی افزایش بهای تمام‌شده شرکت‌های پالایشی را به دنبال داشته و از سوی دیگر فرآورده‌ها را با خود همراه کرده و مبالغ فروش را در میزان تولید ثابت افزایش می‌دهد. بر این اساس در یک نگاه رشد قیمت نفت بر افزایش ارزش موجودی‌های شرکت‌های پالایشی اثر مثبت می‌گذارد اما زمینه‌ساز کاهش فاصله قیمت نفت و فرآورده‌ها می‌شود (کاهش حاشیه سود ناخالص). در عین حال از آنجا که قیمت‌ها در این بازار، ازسوی شرکت ملی پالایش و پخش تعیین می‌شود، ارتباط مستقیم میان قیمت نفت و قیمت سهام شرکت‌های پالایشی منطقی به‌نظر نمی‌رسد.

با وجود این نوسان قیمت نفت واکنش بازار را در پی داشت. از طرفی دیگر پالایشی‌ها روز گذشته با گزارش‌های نه‌چندان قابل‌قبول «شبریز» و «شپنا» روبه‌رو شدند. موضوعی که زمینه‌ساز افزایش عرضه و معاملات منفی در میان تمامی نمادهای زیرمجموعه این گروه شد. دیروز پالایش نفت اصفهان به عنوان سومین نماد پالایشی، صورت‌های مالی 6ماهه خود را ارائه کرد. تعدیل منفی 9درصدی «شپنا» در این گزارش (کاهش سود هر سهم از 291ریال در گزارش قبلی این شرکت به 266ریال در گزارش 6 ماهه) سیگنالی بود که به نمادهای پالایشی ارسال شد و فضای کلی این گروه را منفی کرد. پالایش نفت اصفهان در این گزارش موفق به شناسایی سود 84ریالی در 6 ماه نخست سال (معادل 32درصد پیش‌بینی جدید) به ازای هر سهم شد. در حالی این شرکت در نیمه نخست تنها سود ناخالص 171میلیارد تومانی را محقق کرده است که انتظار محقق کردن بیش از 520میلیارد تومان را برای نیمه دوم سال دارد. اثر عمده این موضوع نیز به انتظار برای فروش با نرخ‌های بالاتر تکیه دارد. در این خصوص درحالی‌که پیش‌بینی فروش هر لیتر بنزین از سوی این شرکت بر اساس نرخ‌های اعلامی پالایش و پخش معادل 986تومان بود، نرخ فروش بنزین برای نیمه دوم سال معادل 1200تومان به ازای هر لیتر در نظر گرفته شده است. همچنین روز گذشته شرکت پالایش نفت تبریز که در بودجه 6ماهه نسبت به اولین بودجه تعدیل منفی سنگین 83درصدی (از 557 به 96ریال برای هر سهم) تجربه کرده بود، طی اصلاحیه‌ای بر این تعدیل منفی صحه گذاشت. «شبریز» پیش‌بینی سود خود را از 557ریال به 96ریال در بودجه 6ماهه کاهش داده است. مهم‌ترین دلیل این تعدیل منفی سنگین، جهش بهای تمام‌شده از 417 به 539میلیارد تومان است.

اقبال خوش جهانی معدنی-فلزی‌ها

دیروز رشد قیمت جهانی فلزی-معدنی‌ها نسبت به ابتدای هفته (دوشنبه) عامل حمایت از نمادهای وابسته به بازارهای کالایی شد. دیروز مس با رشد 150دلار بالاتر از سطح 5700دلار در هر تن قرار گرفت. در عین حال پیش‌بینی سیتی بانک از روند قیمتی مس، افق روشنی را پیش‌روی این فلز اساسی قرار داد. سیتی بانک در گزارش خود پیش‌بینی کرد با توجه به افزایش تنها یک درصدی تولید کنسانتره در سال 2017 به احتمال قوی قیمت مس بالای سطح 6 هزاردلاری به ازای هر تن قرار گرفته و پایدار بماند. در میان دیگر فلزات نیز دیروز سرب و روی رشد قابل توجهی را تجربه کردند و به ترتیب در سطح 2200 و 2740دلار در هر تن قرار گرفتند. قیمت سنگ‌آهن نیز از سطح 80دلاری عبور کرد. رخدادی که روز مثبتی را برای نمادهای حاضر در گروه فلزات اساسی و به دنبال آن در میان معدنی‌ها (کچاد، ومعادن و کگل)‌ رقم زد. بر این اساس روز گذشته شاهد تاثیرگذاری مثبت نمادهای معاملاتی وابسته به بازارهای کالایی بر شاخص کل بودیم. این موضوع در حالی رقم خورد که مطابق گزارش‌های پیشین برخی نهادها از جمله وزارت صنعت استرالیا رشد قیمتی سنگ‌آهن را ناپایدار ارزیابی می‌کنند.

 

رفت و برگشت خودرویی‌ها از کف‌های روانی

از نکات قابل توجه معاملات روز گذشته بازار سهام، رفت و برگشت نمادهای خودرویی از کف‌های روانی (اسفند94) بود. بعد از اینکه روز دوشنبه این نمادها به کف‌های روانی رسیدند، روز گذشته نیز به روند منفی خود ادامه دادند و حتی از کف‌های قبلی پایین‌تر آمدند. در میانه‌های معاملات اما شاهد تغییر مسیر در نمادهای اصلی زیرمجموعه گروه خودرو بودیم. به طوری که «خودرو» از محدوده منفی 2درصد در ابتدای معاملات به محدوده مثبت قیمتی رسید. «خساپا» نیز معاملات خود را با افت نامحسوس 3/ 0 درصدی به پایان رساند. تداوم توجه معامله‌گران به نمادهای زیرمجموعه گروه خودرو نیز موجب شد تا مطابق با روزهای اخیر این گروه بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد.

سیگنال‌هایی برای جهت‌گیری شاخص

علاوه‌بر تاثیرگذاری قیمت جهانی کالاها و انتشار یک به یک گزارش 9ماهه شرکت‌ها در روزهای پیش‌رو نمی‌توان از تاثیرگذاری عوامل سیاسی غافل شد. طی روزهای اخیر و در آستانه کنفرانس مطبوعاتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری جدید آمریکا و همچنین سخنرانی جنت یلن و نمایندگان فدرال رزرو شاهد افت شاخص دلار در هفته اخیر بودیم. این موضوع طبیعتا بر نرخ‌های جهانی تاثیرگذار است و روند آتی بازارهای سهام را شکل می‌دهد.

 

بورس از دریچه آمار

نماگر بورس تهران معاملات روز چهارشنبه را با رشد 02/ 0واحدی به پایان رساند و در سطح 78هزار و 622واحدی قرار گرفت. روز گذشته (با کسر معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) شاهد دادوستد 754میلیون سهمی در حدود 53هزار نوبت معاملاتی بودیم ارزش کل معاملات خرد این روز بازار سهام به حدود 108میلیارد تومان بالغ شد. معاملات مثبت در نماد معاملاتی شرکت‌های معدنی و صنعتی گل گهر، توسعه معادن و فلزات و ملی صنایع مس ایران سبب شد تا شاخص کل بورس در مسیر صعودی قرار گیرد. در مقابل تاثیر منفی نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت تهران مانع از رشد بیشتر شاخص شدند. عنوان بیشترین افزایش قیمت در این روز به ترتیب به نام نماد معاملاتی شرکت‌های تولیدی مهرام، ملی سرب و روی ایران، معادن بافق و آبسال ثبت شد. در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های لبنیات کالبر، سیمان ایلام، تولید محور خودرو و سیمان شمال بیشترین کاهش قیمت آخرین روز معاملاتی این هفته بورس را به خود دیدند.

برچسب ها
دکه مطبوعات
  • شماره ۱۴۴
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
آخرین بروزرسانی ۲۳ روز پیش
آرشیو