عصر خودرو

تشدید احتیاط در بورس تهران

عصر بازار- بورس اوراق بهادار تهران روز دوشنبه شاهد جوی متاثر از درگذشت ناگهانی آیت الله هاشمی‌رفسنجانی بود. با درگذشت ناگهانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز دوشنبه بازار با بهت ناشی از فقدان ایشان مواجه بود. هاشمی‌رفسنجانی که در دوران ریاست‌جمهوری تنها رئیس‌جمهوری ایران بود که در بازار سرمایه حضور یافته بود تاثیر مهمی در سیاست و اقتصاد ایران ایفا کرد و انتظار می‌رود فقدان وی تاثیر مهمی در آینده سیاسی کشور داشته باشد.

تشدید احتیاط در بورس تهران
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۸:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از دنیای اقتصاد، در این شرایط بازار کم‌رمق‌ و بدون نقدینگی با توجه به تعطیلی روز سه‌شنبه کم‌حجم‌تر از روزهای دیگر ظاهر شد و تحت تاثیر برخی تحولات داخلی از جمله گزارش ناامید‌کننده پالایشگاه تبریز با افت بیشتر قیمت‌ سهام مواجه شد تا در نهایت شاخص با افت 224واحدی (معادل 3/ 0 درصدی)به رقم 78هزار و 609واحد بسنده کند. در این روز شاخص کل هموزن نیز به 15 هزار و 263 واحد رسید که در مقایسه با روز یکشنبه 62 واحد (معادل 4/ 0 درصد) افت داشت. در گروه تصفیه نفت پالایشگاه تبریز که پیش از این سود 557 ریالی به جای زیان 357 ریالی سال گذشته، اعلام کرده بود، روز دوشنبه با توقف نماد عملا سود خود را به شدت کاهش داد تا فضای احتیاط بیش‌از پیش در فضای معاملات بازار رخنه کند. براساس گزارش منتشرشده «شبریز» سود خودرا 96ریال اعلام کرده و در 6ماه 13ریال زیان محقق کرده است. در بازار روز دوشنبه در صحنه بازارهای جهانی قیمت مواد خام رو به رشد گذاشت. بهای هر تن مس به 5هزار و 659دلار در هر تن رسید. بهای سه فلز سرب و روی و آلومینیوم نیز به ترتیب 2هزار و 115دلار، 2هزار و 734دلار و هزار و 734دلار (در هرتن) رسید. در گروه خودرویی آمار نشان می‌دهد که آذرماه امسال تولید انواع کامیون در خودروسازان داخلی به‌طور میانگین 5/ 19 درصد افزایش یافت.

در این مدت تولید انواع کامیون در ایران‌خودرو دیزل با رشد 6/ 127 درصدی همراه بود و از 58دستگاه در آذر‌ماه سال گذشته به 132 دستگاه رسید. تولید این محصولات در گروه بهمن نیز صعودی بود و با رشد5/ 27 درصدی از 324 دستگاه در آذر 1394 به 413 دستگاه افزایش یافت. در گروه معدنی دولت استرالیا پیش‌بینی کرد قیمت هر تن سنگ‌آهن تا سال 2018 به 7/ 46 دلار می‌رسد که تقریبا نصف قیمت کنونی 80 دلار است. به گزارش «ایسنا» قیمت کنونی سنگ‌آهن با افزایش تقاضا از سوی چین مورد حمایت قرار گرفته است؛ اما وزارت صنعت، نوآوری و علوم استرالیا اعلام کرد: بعید است روند رشد تقاضا در سال‌های آینده ادامه پیدا کند. این وزارتخانه همچنین پیش‌بینی خود از حجم صادرات سنگ‌آهن را 2 درصد کاهش داد و آن‌را 2/ 832 میلیون تن برای سال مالی 2017 – 2016 پیش‌بینی کرد. استرالیا بزرگ‌ترین صادرکننده سنگ‌آهن جهان است و ارزش سهام شرکت‌های معدنی بزرگ این کشور به دنبال انتشار این پیش‌بینی کاهش پیدا کرد. براساس گزارش بی‌بی سی، وزارت صنعت، نوآوری و علوم استرالیا سال گذشته پیش‌بینی کرده بود قیمت هر تن سنگ‌آهن به 1/ 44 دلار کاهش خواهد یافت؛ اما افزایش تقاضا از سوی چین کمک کرد قیمت این کالا به بالای 80 دلار صعود کند.

شرکت «آر بی‌سی کپیتال مارکتس» اخیرا پیش‌بینی کرده است قیمت سنگ‌آهن پس از افزایش در سال 2016، امسال دچار عقب‌نشینی می‌شود. مورگان استنلی سنگ‌آهن را میان سه فلزی قرار داد که کمترین رشد قیمت را خواهند داشت و بانک بارکلیز پیش‌بینی کرده است. قیمت سنگ‌آهن تا سه ماه سوم سال جاری که رشد بازار املاک چین کند می‌شود، به پایین 50 دلار در هر تن سقوط خواهد کرد. در گروه شیمیایی نماد مواد ویژه لیا در بازار بازگشایی شد و مورد استقبال معامله‌گران قرار گرفت. در گروه حمل‌ونقل‌ امروز چهارشنبه نماد ریل سیرکوثر در بازار به روش ثبت سفارش عرضه اولیه خواهد شد. براین اساس 47 میلیون و 182 هزار و 31 سهم شرکت ریل سیر کوثر در نماد «حسیر» روز چهارشنبه این هفته در فرابورس عرضه می‌شود. قیمت تعیین شده برای این شرکت 190تا 209تومان خواهد بود. ابوالقاسم سعیدی، نایب رئیس هیات مدیره ویکی از کارشناسان صنعت ریلی درخصوص فعالیت اصلی این شرکت که حمل و نقل بار و مسافردر حوزه ریلی است، توضیح داد: این شرکت در سال 82 تاسیس و به ثبت رسیده است. در سال 84 با خرید 27 دستگاه واگن مسافربری به فعالیت حمل‌ونقل‌ مسافری ورود کرد و 100 درصد سهام آن متعلق به بخش خصوصی است. وی ادامه داد: این ناوگان در حال حاضر با داشتن 37 واگن مسافری و 134 دستگاه واگن مخزن‌دار مخصوص حمل مواد سوختی مشغول به فعالیت در این عرصه است. وی درخصوص اقدامات و حمایت‌هایی که راه‌آهن از بخش خصوصی انجام داده، بیان کرد: با دقت به این موضوع که قیمت بلیت از ابتدا تا هم‌اکنون 8 برابر شده و همچنین واگن‌های جدید این شرکت، در تعرفه‌های راه آهن نیز اتفاقات خوبی افتاده و این امکان فراهم شده با بهتر شدن تعرفه‌ها شرکت نیز به سوددهی در بازار برسد. راه آهن در جهت ترغیب بخش خصوصی قراردادی 30 ساله با این شرکت منعقد کرده که 10 سال آن سپری شده است. هزینه و نرخ خدماتی که از راه آهن در این قرارداد گرفته می‌شود، ثابت است تا شرکت بتواند هم در بخش بار و هم در بخش مسافر به فعالیت خود ادامه دهد و کمکی برای افزایش سهم بازار باشد.

وی بیان کرد: پیش‌بینی سود این شرکت برای سال 95 مبلغ 175 ریال به ازای هر سهم است که در 6ماه اول سال مبلغ 103 ریال یعنی 66 درصد، پوشش داده شده است؛ ضمن اینکه نسبت بهای تمام شده، حاشیه سود خالص و ناخالص هر سهم نیز تفاوتی نسبت به سال‌های قبل نداشته است. در گروه پتروشیمی هلدینگ پارسان بعد از دریافت مجوز افزایش سرمایه 3/ 17 درصدی، زمان مجمع فوق‌العاده را تعیین کرد. زمان مجمع فوق‌العاده این شرکت ساعت 11 پنج‌شنبه 30 دی در پژوهشگاه نیرو خواهد بود. در گروه فلزی، مدیرعامل ذوب آهن از تصویب قیمت جدید خرید کنسانتره زغال‌سنگ، افزایش هزینه ناشی از تغییر نرخ زغال‌سنگ در بودجه 95 و ارائه گزارش اصلاحی 9 ماهه خبر داد. در گروه لوازم خانگی شرکت آزمایش بعد از مصوبه 27 بهمن سال گذشته، پیگیر افزایش سرمایه 914 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها شده، اما تا به حال قادر به دریافت مجوز قانونی سازمان بورس نشده است. این موضوع موجب شد تا مدیران «لازما» برای وزیر صنعت نامه نوشته و رونوشت آن را به وزیر اقتصاد دهند تا شاید با مساعدت‌هایی، موفق به حل این مشکل شوند.

در گروه شرکت‌های هلدینگی سرمایه‌گذاری امید علاوه بر واگذاری 5/ 8 درصد سهام سرمایه‌گذاری سپه، بلوک 7/ 8 درصدی سرمایه‌گذاری ملی را هم به‌فروش می‌رساند. براین اساس 613 میلیون و 845 هزار و 759سهم «ونیکی» به قیمت پایه هر سهم 1819 ریال و به‌صورت نقد در بازار اول معاملات بورس روانه میز فروش خواهد شد.  در گروه انفورماتیک به دنبال افت قیمت داده‌پردازی ایران این شرکت در گزارش شفاف‌سازی خاطر‌نشان کرد: در مقطع زمانی فعلی اطلاعات افشا نشده‌ای که تاثیر منفی در پیش‌بینی سود اعلام شده قبلی این شرکت داشته باشد، وجود ندارد. در گروه ساختمانی،شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان با توجه به ارائه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده سال مالی منتهی به 31 شهریور 95، با افت 7 درصدی و با قیمت 110 تومان به تابلو بازگشت. در مجموع بازار روز دوشنبه بازاری ضعیف بود که در آن ارزش معاملات( با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به 197میلیارد تومان و در فرابورس به 151میلیارد تومان رسید.

برچسب ها
دکه مطبوعات
  • شماره ۱۴۷
  • شماره ۱۴۶
  • شماره ۱۴۴
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
آرشیو