عصر خودرو

مدیر فناوری سازمان بورس در گفت‌وگوی اختصاصی با «عصربازار» خبر داد:

آمادگی سازمان بورس برای معاملات الگوریتمی

عصر بازار- پس از صدور مجوز نخستین بازارگردانی الگوریتمی، این بار مدیر فناوری سازمان بورس از آمادگی این سازمان برای راه اندازی معاملات الگوریتمی خبر داده و گفته است: سازمان بورس آماده راه‌اندازی معاملات الگوریتمی، به شرط همکاری شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی است.

آمادگی سازمان بورس برای معاملات الگوریتمی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار»، روح الله دهقان با بیان اینکه بازارگردانی الگوریتمی با بازارگردانی ماشینی تفاوت‌های کوچکی دارد، افزود: مجوز بازارگردانی الگوریتمی با توجه به امکاناتی که یکی از شرکت‌ها داشته و اقداماتی که از یک سال گذشته برای اخذ مجوز انجام داده، صادر شده است. به این ترتیب، این شرکت یک سری الگوریتم‌هایی برای بازارگردانی اوراق با درآمد ثابت ارائه کرده که می‌تواند در اختیار بازارگردانان اوراق با درآمد ثابت قرار دهد. 

وی ادامه داد: تمام اوراق با درآمد ثابت ملزم به داشتن بازارگردان هستند و تعهداتی مانند قرار دادن مظنه خرید و فروش و فاصله زمانی میان قراردادن سفارش‌ها دارند. بازارگردانان اوراق با درآمد ثابت، طبق دستور العمل، موظف به رعایت این تعهدات هستند و باید تمام موارد موجود در دستورالعمل را رعایت کنند. این در حالی است که به دلیل انجام بازارگردانی توسط انسان، امکان ایجاد خطای انسانی در این فرآیند وجود دارد.

مدیر فناوری سازمان بورس با بیان اینکه در برخی موارد ارائه خدمات بازارگردانی توسط ماشین از خطای انسانی جلوگیری می‌کند، تشریح کرد: بازارگردانی الگوریتمی موجب می‌شود تا بازارگردان و ناظر اطمینان بیشتری نسبت به انجام وظایف بازارگردانی داشته باشند. این مهم به این دلیل است که الگوریتم‌های عملیات این نوع از بازارگردانی، دقیقا دستورالعمل‌هایی هستند که توسط سازمان بورس و ناظر تعیین شده‌اند. بنابراین، بازارگردانی الگوریتمی، استراتژی عملیات بازارگردان را راحت‌تر و با هزینه کمتر و تعهدات را  بهتر انجام می‌دهد.    

به گفته دهقان، بازارگردانی الگوریتمی علاوه بر مزایای گفته شده از نوسانات غیرمنتظره قیمت اوراق نیز جلوگیری می‌کند.
این مقام مسئول از صدور مجوز این نوع بازارگردانی برای یک شرکت خبر داد و اظهار کرد: استراتژی سازمان بورس این است که مجوز بازارگردانی الگوریتمی را به شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی‌ای که از این سازمان مجوز دارند، ارائه کند. 

وی همچنین از برگزاری جلسه با شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی در این هفته خبر داد و گفت: نظر سازمان این است که به دلیل تخصصی بودن ‌بازارگردانی الگوریتمی این کار  با تایید و توسط شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی انجام شود و این جلسه برای جلب مشارکت این شرکت‌هاست تا تصمیمات سازمان به آنها ابلاغ و از نظراتشان استفاده شود. 

مدیر فناوری سازمان بورس واگذاری ‌بازارگردانی الگوریتمی را به شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی موجب ایجاد همکاری مشترک مناسب میان این شرکت‌ها و شرکت‌های نرم افزاری دانست و افزود: الگوریتم‌های بازارگردانی توسط شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی نوشته می‌شود و شرکت‌های نرم افزاری آنها را تبدیل به نرم افزار می‌کنند. به این ترتیب، هر دو شرکت‌ در این فرآیند نقش خواهند داشت. این در حالی است که اکنون، تنها شرکتی که مجوز‌ بازارگردانی الگوریتمی را گرفته نرم افزاری بوده و به دنبال اخذ مجوز شرکت پردازش اطلاعات مالی از سازمان بورس است.  

به گفته دهقان، در حال حاضر 2 شرکت نرم افزاری دیگر که زیر مجموعه پردازش اطلاعات مالی دارند، درخواست ‌بازارگردانی الگوریتمی ارائه کرده‌اند که در حال طی کردن مراحل صدور مجوز هستند.

این مقام مسئول توضیح داد: صدور مجوز ‌بازارگردانی الگوریتمی توسط واحد فنآوری سازمان بورس انجام می‌شود که در مسیر مراحل انجام این کار، واحدهای دیگر سازمان نیز به آن یاری می‌رسانند. علاوه بر این، طراحی الگوریتم‌ها توسط ناظران (بورس‌ها) و سازمان، نظارت می‌شوند.

وی از آمادگی سازمان بورس برای راه اندازی معاملات الگوریتمی خبر داد و بیان کرد: سازمان بورس آماده راه‌اندازی معاملات الگوریتمی است، به شرطی که حتما یک طرف این کار، شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی باشند. دلیل این شرط نیز، تخصصی بودن طراحی الگوریتم‌ها است.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر