عصر خودرو

بررسی دلایل افت بازار سرمایه و مقایسه آن با بازار پول؛

بازار سرمایه هم، بدون ریسک نیست

عصر بازار- چالش بین بازار سرمایه و بازار پول و چگونگی تعامل و ارتباط این دو بخش از اقتصاد همواره در تمامی کشورها جزو موضوعات اساسی و کلیدی است. کارشناسان درباره اینکه عوامل ایجادکننده نوسان یا افت در روند این بازارها چیست دلایل مختلف و گاه متفاوتی را ابراز می‌کنند.

بازار سرمایه هم، بدون ریسک نیست
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۰:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از صمت، برخی نحوه عملکرد بانک‌ها در نظارت بر روی سپرده‌ها و گاه نرخ بالای تورم در کنار افت شاخص‌کل بورس را مزید بر علت می‌دانند. درحال‌حاضر با مشخص شدن وضعیت سودآوری فعلی برخی از بانک‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار، این موضوع برای سرمایه‌گذاران فعلی سپرده‌ها روشن است که حتی سپرده کردن پول در بانک‌های رسمی کشور نیز خالی از ریسک نبوده و در همه جای دنیا، بازار سرمایه نیز مانند بازار پول بدون ریسک نیست.


بازارسرمایه برنده مطلق
شاخص بورس اوراق بهادار در عرض یک‌ماه گذشته از محدوده 81 هزار به محدوده 79 هزار رسید به‌طوری که در حدود 3درصد افت را نشان می‌دهد. در این بین اما در بازار موازی اوراق بدهی بازدهی‌های این اوراق بسته به زمان سررسید به ماهانه 1/9درصد نیز رسیده است. مدیر امور اعضای کانون کارگزاران با بیان این مطلب به صمت گفت: درواقع می‌توان این طور تفسیر کرد که زیان عموم سرمایه‌گذاران در بورس با هزینه فرصت از دست رفته در یک‌ماه گذشته نزدیک به 5درصد است. البته این مقایسه در همه ماه‌ها درست نبوده اما روند 3سال گذشته بورس طوری است که بازار پول نسبت به بازار سرمایه برنده مطلق است. بهنام بهزادفر افزود: شاخص بورس اوراق بهادار از 15 دی 1392 به مدت 4سال در وضعیت رکودی خود قرار دارد و تنها 2 بار توانست به محدوده 90 درصدی قله قبلی (89500) برسد. به گفته این کارشناس بازار سرمایه یکی از دلایل افت شاخص، سودآوری در 3 سال گذشته از طرفی و سود موسسه‌های غیرمجاز بانکی از سوی دیگر بوده که در آن برهه تا محدوده 30 درصد نیز رسیده بود. بهزادفر تصریح کرد: درحال‌حاضر با مشخص شدن وضعیت سودآوری فعلی برخی از بانک‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، این موضوع برای سرمایه‌گذاران فعلی سپرده‌ها روشن است که حتی سپرده کردن پول در بانک‌های رسمی کشور نیز خالی از ریسک نبوده و در همه جای دنیا، بازار سرمایه نیز همانند بازار پول بدون ریسک نیست. وی در مقایسه نرخ تورم با نرخ سود بانکی تاکید کرد: در چنین شرایطی به نظر می‌رسد با توجه به اختلاف در حدود 14 درصدی بین نرخ تورم و نرخ سود بانکی، در ماه‌های آینده هم سود بانک‌ها کاهش یابد و همین سود نیز مشمول ریسک شود. بهزادفر افزود: این موضوع می‌تواند بازار سرمایه را پس از 3 سال در جایگاه بهتری نسبت به بازار پول قرار دهد.


نظم بخشیدن به بدهی‌های دولت
کارشناس بازار سرمایه به صمت گفت: با وجود اینکه بانک‌ها چند سالی است در بورس حضور دارند اما بر بازار پول از طرف بانک‌ها، مدیریت بانک‌ها و سهامداران عمده نظارتی انجام نمی‌شد و درباره تسهیلات ارائه شده و سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام می‌شد هم نظارتی نمی‌شد. علیرضا مستقل افزود: همان موقع هم مشخص بود که این اقدام بازده مناسبی نخواهد داشت. نرخ بهره که یکی از پارامترهای اساسی در اقتصاد هر کشور و به‌ویژه در بازار پول است در دولت قبل به صورت دستوری بود و همین مسئله بانک‌ها را به سمتی برد که از این موضوع آسیب نبینند. وی با اشاره به اینکه به‌دلیل نبود نظارت کافی از سوی مدیران بانکی در دولت قبلی، الان به جایی رسیدیم که عمده دارایی‌های بانک‌ها قفل شده است، تاکید کرد: ادامه این روند باعث شده درحال‌حاضر نه‌تنها بخش عمده تسهیلات بانک‌ها قابل وصول نیست بلکه بازده نقدی هم ندارد. از طرفی بدهی دولت قبلی به بانک‌ها و بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی به‌ویژه پیمانکاران افزایش پیدا کرد و همین بدهی‌های دولت به بخش غیردولتی باعث شد بدهی‌های آنها به بانک‌ها هم بیشتر شود. این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به نرخ تورم در سال‌های قبل تصریح کرد: تورم بالا تا حدی باعث پنهان شدن مشکلات شد و همین مسئله اجازه نمی‌داد بانک‌ها در پرداخت سپرده‌های خود به مشکل برخورد کنند. وی ادامه داد: درحال‌حاضر بانک‌ها به دلیل کمبود نقدینگی در پرداخت سپرده‌های خود با مشکل روبه‌رو هستند. دولت فعلی هم در ابتدای فعالیت خود با کاهش شدید قیمت نفت روبه‌رو شد اما بعد از کاهش آثار تحریم دسترسی به درآمد نفتی بیشتر شد. مستقل افزود: بسته‌ای از عوامل مختلف باعث شد بازارپول دچار مشکل شود، از طرف دیگر سررسیددار کردن بدهی‌های دولت و نظم و انضباط بخشی به بدهی‌های دولت باعث انتشار اوراق خزانه اسلامی شد که به طلبکاران دولتی پرداخت شد. به گفته این تحلیلگر بازار سهام، این اقدام گام بزرگی است تا دولت روی بدهی‌ها نظارت داشته باشد. وی افزود: متاسفانه با وجود مشکلاتی که به بازار سرمایه و بازار پول و عواملی که به این دو بازار تحمیل شده است؛ هر دو با کمبود نقدینگی روبه‌رو هستند؛ درحال‌حاضر نرخ اوراق خزانه اسلامی به نرخ 24 و 25 درصد رسیده است که بازار سرمایه را نیز تحت‌تاثیر قرار داده و در نتیجه کل اقتصاد را در شرایط رکود نگه می‌دارد.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر