عصر خودرو

رشد قیمت سنگ‌آهن امسال متوقف می‌شود

عصر بازار- شرکت "آر بی سی کپیتال مارکتس" که صحیح‌ترین پیش‌بینی برای قیمت سنگ آهن در سه ماهه پایانی سال گذشته را داشت، انتظار دارد قیمت سنگ آهن پس از افزایش در سال ۲۰۱۶، امسال دچار عقب‌نشینی شود.

رشد قیمت سنگ‌آهن امسال متوقف می‌شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایسنا، تحلیلگران "آر بی سی کپیتال مارکتس" در گزارشی اعلام کردند: قیمت سنگ آهن در سطح کنونی پایدار نیست و انتظار می‌رود در سال 2017 عقب‌نشینی کند. این شرکت در زمینه پیش‌بینی صحیح قیمت‌ها از سوی بلومبرگ در رتبه اول قرار گرفته است.

سنگ آهن در سال 2016 به میزان 81 درصد رشد قیمت داشت که بسیاری از سرمایه‌گذاران را غافلگیر کرد. این رشد قیمت مرهون تدابیر محرک مالی چین بود که به استمرار تولید فولاد کمک کرد و موجب شد تقاضا برای سنگ آهن حتی با وجود افزایش عرضه معدنی، بالا بماند.

آر بی سی کپیتال مارکتس به دلیل وجود نشانه‌های رونق بیشتر اقتصادهای جهان، در مورد دورنمای فلزات پایه که سال گذشته افزایش قیمت داشتند، دیدگاه مثبت‌تری دارد. این شرکت اعلام کرد رشد قیمت فلزات پایه تحت تاثیر بهبود شاخص‌های اقتصادی و تقاضای فصلی قوی ممکن است در سه ماهه اول سال 2017 ادامه پیدا کند، با این همه انتظار می‌رود روند رشد قیمت محدود باشد.

طبق اعلام متال بولتن، سنگ‌ آهن با عیار 62 درصد در بندر کینگدائو روز سه‌شنبه 1.2 درصد عقب‌نشینی کرد و در 77.91 دلار در هر تن ایستاد در حالیکه در 12 دسامبر به رکورد 83.58 دلار در هر تن رسیده بود که بالاترین قیمت در دو سال گذشته بود.

نشانه‌های عرضه فراوان سنگ‌ آهن افزایش پیدا کرده است. طبق اعلام شرکت فناوری اطلاعات شانگهای استیل هوم، میزان سنگ آهن دپو شده در بنادر چین در هفته آخر سال گذشته 2.7 درصد رشد کرد و به 113.95 میلیون تن رسید. آمار برزیل هم نشان داد صادرات این کشور در سال 2016 به بالاترین رکورد همه زمان‌ها رسیده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بسیاری از بانک‌ها پس از رشد غیرمنتظره سنگ آهن در سال 2016، ضعیف شدن قیمت این کالا را پیش‌بینی کردند. مورگان استنلی سنگ آهن را در میان سه فلزی قرار داده که کمترین رشد قیمت را خواهند داشت و بانک بارکلیز پیش‌بینی کرده است قیمت سنگ آهن تا سه ماهه سوم سال جاری که رشد بازار املاک چین کند می‌شود، به پایین 50 دلار در هر تن سقوط خواهد کرد.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
  • بازار امروز
آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
آرشیو