عصر خودرو

کابوسی جدید برای آمریکا؛

اهداف اقتصادی «ترامپ» در سال ۲۰۱۷ محقق نمی‌شود

عصر بازار- کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که وعده «ترامپ» در جهت رسیدن به رشد اقتصادی ۵ درصدی آمریکا در سال جاری میلادی دور از دسترس خواهد بود.

اهداف اقتصادی «ترامپ» در سال ۲۰۱۷ محقق نمی‌شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از مهر، بانک‌های «وال‌استریت» هشدار دادند که وعده‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا مبنی بر تغییر اقتصاد این کشور و نیز شکوفاکردن مجدد چرخه تولید آن،  در حال حاضر محقق نخواهد شد. 

این در حالی است که «ترامپ» وعده داده تا رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا را از سطح فعلی آن که 2 درصد است به 5 تا 6 درصد افزایش دهد؛ اما بانک‌های «وال‌استریت» پیش‌بینی کردند که امکان رسیدن به چنین رشدی حداقل در نخستین سال آغاز به کار دولت «دونالد ترامپ» میسر نخواهد آمد. 

همچنین موسسه تحقیقاتی «مورگان چیس» رشد اقتصادی 1.9 درصدی را برای سال آینده آمریکا پیش‌بینی کرده است؛ ضمن اینکه «ولز فارگو» و «گلمن ساچ» هر کدام رشد اقتصادی ایالات متحده را برای سال 2017 میلادی به ترتیب 2.1 درصد و 2.25 درصد برآورد کرده‌اند.

البته بانک «گلمن ساچ» و «UBS» هم رشد شاخص بورس آمریکا را در سال 2017 میلادی در مقایسه با سال قبل از آن، فقط با 2.4 درصد افزایش پیش‌بینی کرده‌اند. 

در همین حال، کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که روند توسعه اقتصادی آمریکا شبیه به یک لاک‌پشت سالم بوده که آهسته در حال حرکت است؛ اما در پایین جاده قرار گرفته و نشانه‌هایی وجود دارد که در سال 2017 میلادی، ممکن است سرعت این لاک‌پشت افزایش پیدا کند.

همچنین «پیتر موریسی»، استاد اقتصاد دانشگاه «مریلند» آمریکا گفت:  «ترامپ» باهوش‌تر از «باراک‌اوباما» است و یک مقدار زمان می‌برد تا تمام خرابی‌هایی را که طی هشت سال گذشته بر اقتصاد آمریکا واردشده را جبران کند. 

وی در ادامه تصریح کرد: سرعت رشد اقتصاد آمریکا کند خواهد بود؛ اما به کندی رشد اقتصادی دولت «رونالد ریگان» (1981-89 میلادی) نخواهد بود؛ ضمن اینکه کاهش مالیات به دلیل رشد کُند اقتصادی آمریکا در طی سال‌های اخیر امری مشکل خواهد بود.

«موریسی»  در پایان گفت: احساس من بر این است که سیاست‌های اقتصادی «دونالد ترامپ» در سال 2018 میلادی موفقیت‌آمیز خواهد بود و در سال 2019 میلادی اقتصاد آمریکا در مسیر برنامه‌ریزی‌شده خود قرار خواهد گرفت.

برچسب ها
دکه مطبوعات
  • شماره ۱۴۴
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
آخرین بروزرسانی ۲۵ روز پیش
آرشیو