عصر خودرو

بازار آتی پر هیجان و کم امید

عصر بازار- با شروع به کار بازار اختیار معامله و نیز نوسانات اخیر در نرخ ارز، تعداد معاملات روزانه یکشنبه از مرز ۶۶ هزار معامله هم گذشت، اما در مقایسه با میانگین دو هفته قبل، تعداد معاملات باز در این بازار حدود ۲۰ درصدی کاهش داشته است.

بازار آتی پر هیجان و کم امید
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۸:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار»، هرچند افزایش تعداد معاملات روزانه نشانه وجود هیجان زیاد معامله‌گران و رشد بازار است، اما کاهش حجم معاملات باز که قاعدتا معاملات مربوط به معامله‌گران میان‌مدت و بلندمدت بازار است، نشانه کم شدن امید این گروه از معامله‌گران از کسب سود بوده و در میان مدت می‌تواند منجر به تیره شدن افق‌های معاملاتی در این بازار شود. اولین نتیجه مستقیم آن نیز بزرگتر شدن دامنه نسبی نوسانات کوتاه مدت بوده و گروه هیجان زده معامله‌گران کوتاه مدت و سفته بازان  را با سودهای ناپایدار و نیز ضررهای غیرقابل تحمل مواجه خواهد کرد که منجر به خروج تدریجی این گروه از بازار نیز خواهد شد و احتمال کم شدن رونق در بازار آتی را افزایش خواهد داد. 

در حال حاضر رونق بازار اختیار معاملات می‌تواند به عنوان یک واکسن موثر برای این معضل در آینده  عمل کرده و با عمق بخشیدن به بازار آتی  بستر مناسب‌تری را برای فعالان این بازار فراهم کند. البته باید توجه داشت که تقارن‌های نامیمون دو هفته اخیر با افزایش نرخ ارز، در شناساندن بازار اختیار معامله به فعالان بازار آتی مشکلاتی ایجاد کرده و حجم معاملات این بازار هنوز به نسبت بسیار کم هستند، اما مثل همه بازارهای جدید زمان می‌تواند بخش عمده ای از مشکلات را حل کرده و راهکارهای جدیدی پیش پای فعالان این دو بازار قرار بدهد.
 

نویسنده: سعید محمدی جزی، تحلیلگر بازار
برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر