عصر خودرو

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری مطرح کرد:

تکیه هلدینگ‌های بزرگ بر سرمایه‌گذاری جسورانه برای دست‌یابی به افق‌ ۱۴۰۴

عصر بازار- معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: تمرکز سرمایه‌گذاری هلدینگ‌های بزرگ و بانک‌ها در بازار سرمایه با تکیه بر سرمایه‌گذاری جسورانه موجب می‌شود مشکلات پیش روی اقتصاد مقاومتی به کمک طرح‌های دانش‌بنیان حل شود تا سریع‌تر به افق‌ ۱۴۰۴دست یابیم.

تکیه هلدینگ‌های بزرگ بر سرمایه‌گذاری جسورانه برای دست‌یابی به افق‌ ۱۴۰۴
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۹:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از فرابورس ایران، علیرضا دلیری در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر بیان داشت: در چند سال اخیر قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را در کشور عملیاتی کردیم و تا کنون 2850 شرکت، دانش‌بنیان شده‌اند و در کشور فعالیت می‌کنند. همچنین با راه‌اندازی و فعال‌شدن صندوق نوآوری شکوفایی، تسهیلاتی به این شرکت‌ها ارائه شده و از طریق این صندوق تا به حال بیش از 2 هزار میلیارد تومان منابع مالی به آن‌ها تزریق شده‌ است.

دلیری در زمینه صندوق نوآوری شکوفایی که با هدف حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس شده است، افزود: با وام‌های این صندوق، سرمایه بعضی از شرکت‌ها از یک یا 2 میلیارد به 50 میلیارد تومان رسیده اما برخی از شرکت‌ها نتوانسته‌اند بزرگ‌ شوند به این دلیل که فضای حاکم بر آن‌ها علمی و دانشگاهی بوده است و با اصول کسب‌وکار و بازاریابی آشنا نبوده‌اند؛ اینجا بود که لزوم حضور افراد با تجربه و دارای سوابق بازرگانی در کنار این نخبه‌ها احساس شد و به کمک سازمان بورس و با توافق میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و فرابورس ایران، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه (VC)راه‌اندازی شد.

به گفته وی شرکت‌هایی که علم و تکنولوژی و در عین حال تجربه بازار سرمایه دارند توانسته‌اند روی تابلو بورس رفته و چندبرابر رشد کنند به گونه‌ای که حتی روی شاخص کل اثر گذاشته‌اند.

دلیری در ادامه با اشاره به جایگاه مهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه که به تازگی در فرابورس ایران رونمایی شده است، گفت: برخی از اسم‌ها مانند خطرپذیر، بار منفی دارند درحالی که سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش‌بنیان منفعت بسیار بالایی دارد و از آنجا که این شرکت‌ها توسط عده‌ای دانشمند با پایه‌های علمی اداره می‌شوند، محصولشان ارتقایافته است. وی با تاکید بر بستر مناسب VCها برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان ادامه داد: بر خلاف واحدهای سنتی که سود مشخصی دارند، سود دانش‌بنیان‌ها همیشه درحال رشد است؛ برای نمونه سرمایه نخستین شرکت دانش‌بنیانی که وارد بورس شد یک مرتبه چهار برابر افزایش یافت.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه برای ورود یک ایده به بازار، تنها علم و تخصص کافی نیست گفت: باید بدانیم چگونه می‌شود ایده را به مرحله تولید رساند و برای آن بازاریابی کرد؛ چراکه طرح‌های نو باید در جامعه و زندگی روزمره مردم کاربرد داشته و سودآور هم باشند. ممکن است طرحی ارائه شود که بسیار علمی اما جامعه هدف محدودی داشته باشد؛ قطعا این طرح هم باید تولید شود اما چندان سودآور نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته تامین مالی عمدتا به کمک بازار سرمایه انجام می‌شود ادامه داد: اما در ایران این مسئله بانک‌محور است و برنامه ما این است که تامین مالی و اقتصاد، بازارمحور شود؛ چرا که دریافت وام از بانک‌ها بوروکراسی خاص‌ و زمانی طولانی می‌طلبد اما هنگامی که شرکت وارد بازار سرمایه می‌شود می‌تواند با عرضه 10 درصد از سهام خود تامین مالی کند. از سوی دیگر وام بانکی به بازپرداخت نیاز دارد اما تامین مالی از طریق بازار سرمایه نیاز به بازگرداندن ندارد و سهام‌داران از رشد شرکتی که سهام آن را خریده‌اند منتفع خواهند شد و در واقع عضو خانواده شرکت محسوب می‌شوند.

برچسب ها
دکه مطبوعات
  • شماره ۱۴۴
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
آخرین بروزرسانی ۲۴ روز پیش
آرشیو