عصر خودرو

پیش‌بینی مهرزاد منتظری در خصوص باز شدن نماد بانک‌ها:

سهام بانک‌ها ۱۵ تا ۲۰ درصد افت می‌کند

سهام‌داران حقیقی از نماد بانک‌ها خارج می‌شوند

عصر بازار- بانک‌مرکزی در دو سال اخیر، با اعمال سیاست‌های شفاف‌سازی در صورت‌های مالی بانک‌ها، گزارش‌های مالی این شرکت‌ها را دچار تحولی بزرگ کرده است، به نحوی که برخی از بانک‌ها که پیش از این سود نشان می‌دادند، نه تنها دیگر سودی شناسایی نمی‌کنند، بلکه زیان هنگفتی را نیز نشان می‌دهند.

سهام بانک‌ها ۱۵ تا ۲۰ درصد افت می‌کند
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۴:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار»، بانک مرکزی در دو سال اخیر، با اعمال سیاست‌هایش در خصوص افزایش ذخیره‌های مختلف بانک‌ها، شفاف‌سازی و اصلاح در صورت‌های مالی و عوض کردن استاندارد حسابداری به استاندارد بین‌المللی IFRS، گزارش‌های مالی و سود و زیان این شرکت‌ها را دچار تحولی عظیم کرده است. به نحوی که در حال حاضر، صورت‌های مالی برخی از بانک‌ها که پیش از این سود نشان می‌داد؛ با شرایط جدید، نه تنها دیگر سودی شناسایی نمی‌کند، بلکه زیان هنگفتی را نیز نشان می‌دهد. 

این در حالی است که اکنون نماد تعداد زیادی از بانک‌ها، به ویژه بانک‌های بزرگ از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار بسته شده است و به اعتقاد بخش بزرگی از کارشناسان و تحلیل‌گران، با باز شدن نماد این بانک‌ها، باید منتظر کاهش ارزش سهام آنها باشیم. این پیش‌بینی در شرایطی انجام می‌شود که ممکن است، افت شاخص صنعت بانکداری، شاخص کل را نیز نزولی و کل سهام‌داران بازار را دچار مشکل کند. علاوه بر این موارد، بانک‌ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی واحد، در این شرایط، برای سهام‌داران زیان و برای سپرده‌گذاران، با وجود تحمل ریسک صفر، سود به همراه دارند. با توجه به مسائل یاد شده با مهرزاد منتظری مدیر تحلیل کارگزاری اقتصاد بیدار گفت‌و‌گویی انجام دادیم تا جزئیات بیشتری از وضعیت فعلی صنعت بانکداری با محوریت بازار سرمایه، به دست بیاوریم که نتیجه آن را در ادامه می‌خوانید.   

با توجه طولانی شدن زمان بسته ماندن گروه زیادی از نمادها و اینکه بسیاری از این نمادها متعلق به صنعت بانکداری هستند، به نظر شما نماد بانک‌ها چه زمانی باز خواهد شد؟

تا زمانی که بانک‌ها گزارش 3  و 6 ماهه سال جاری و همچنین بازبینی در بودجه‌های سال 95 را که در اسفند 94 به بازار ارائه کرده اند را اصلاح یا ارائه نکنند، نمی‌توانند نمادهای متوقف شده را باز کنند. این در حالی است که به نظر می‌رسد، بانک‌ها برای ارائه این گزارش‌ها و شفاف‌سازی درخواست شده از سوی بانک مرکزی، در برخی از بندها با مشکلات متعددی روبرو باشند. از این رو، تا زمانی که این گزارش‌ها در اختیار عموم قرار نگیرد، نمی‌توان در رابطه با زمان بازگشایی و ارزش سهام آنها پس از گشایش نماد، نظر دقیقی داد. در مجموع، اجرای درخواست‌های بانک مرکزی از سوی بانک‌ها به طور قطع کمتر از 3 هفته طول نخواهد کشید.

پیش‌بینی بیشتر کارشناسان با توجه به گزارش بانک صادرات و اصلاح صورت‌های مالی بر اساس استاندارد جدید IFRS، مبنی بر کاهش ارزش سهام این گروه است. به نظر شما سهام بانک‌ها در زمان بازگشایی نماد دچار چه تحولی می‌شود؟  

ارزش سهام بانک‌ها پس از بازگشایی نماد، به سودهایی که این شرکت‌ها برای سال جاری در گزارش‌های مالی خود پیش‌بینی می‌کنند، بستگی زیادی دارد.  این در حالی است که گزارش‌های مالی سال 94 بانک‌ها، اکثرا با زیان همراه بوده و در واقع این بنگاه‌ها زیان انباشته شده دارند. اکنون نیز از میان بانک‌هایی که نماد آنها متوقف است، به ویژه سه بانک تجارت، ملت و صادرات، تنها بانک صادرات گزارش 6 ماهه خود ارائه کرده است که این گزارش هم نشان از زیان این بانک دارد. بنابر گزارش منتشر شده در حال حاضر بانک صادرات، به میزان حدود 80 درصد از سرمایه خود، زیان انباشته دارد. بنابراین، در چنین شرایطی، نماد بانک‌ها با زیان باز ‌می‌شوند. 

این در شرایطی است که بانک صادرات، در گزارش‌های سال پیش خود سود اعلام کرده بود و سود انباشته نیز داشت. اما، حالا با متوقف شدن نماد این بانک، وقتی سهام آن با 80 درصد زیان انباشته باز شود، قطعا منفی خواهد شد.  
بنابر گفته‌های شما، چه راهکاری برای زیان کمتر سهام‌داران بانکی وجود دارد؟ به ویژه اینکه در شرایط کنونی سهام‌داران که ریسک بیشتری را متحمل می‌شوند ضرر و سپرده‌گذاران بدون ریسک سود می‌کنند.

به نظر می‌رسد در این شرایط، شرکت‌های زیرگروه بانک‌ها و حقوقی‌هایی که روی نماد بانک‌ها فعال هستند، به تعاملی برسند که با تزریق نقدینگی، حداقل در روز بازگشایی، کاهش ارزش سهام  این نمادها را به حداقل برسانند. 
آیا سازمان بورس اجازه افت سهام بانک‌ها را می‌دهد؟ به‌ویژه اینکه ممکن است کاهش ارزش سهام بانک‌ها، روی شاخص اثر منفی بگذارد.

باید در نظر داشت که نقدینگی زیادی در بازار، با توقف این نمادها، بلوکه شده است و اگر ارزش این سه نماد را با هم جمع کنیم، حدود 6 تا 7 درصد ارزش کل بازار می‌شود. از این رو، سازمان به دنبال شفاف‌سازی صورت‌های مالی و بازگشایی این نمادها است. اما همان‌طور که گفته شد، ارزش نماد این بانک‌ها، تنها حدود 6 درصد کل ارزش بازار است و اگر این نمادها با افتی مثلا 20 درصدی بازشوند، شاخص کل حدود 1.3 درصد نزول می‌کند و این میزان تقریبا معادل 1000 واحد است. به این ترتیب، این میزان کاهش شاخص، عدد بزرگ نیست و حتی با رویه‌ای که در گذشته وجود داشته، می‌توان با چند معامله بلوکی، این رقم را جبران کرد. بنابراین، فکر نمی‌کنم سازمان به دنبال حمایت از این نمادها باشد. 

با توجه به اینکه شما هم پیش‌بینی کاهش ارزش سهام بانک‌ها را می‌کنید. این میزان کاهش قیمت سهام، چند درصد خواهد بود؟

در خصوص پیش‌بینی کاهش ارزش نماد بانک‌ها، می‌توان به بانک سینا به عنوان مثال، اشاره کرد. سهام این بانک، ماه گذشته با وجود اینکه مشکلات بانک‌های گفته شده را نداشت، باز هم با افت10 درصدی ارزش سهام، هنگام بازگشایی روبرو شد. این در حالی است که این اتفاق در شرایطی روی داد که حجم بالایی از سهام آن را یکی از شرکت‌های زیرمجموعه خود بانک خریداری کرده بود و حامی سهم بود. بنابراین، احتمالا همین اوضاع برای بانک‌های صادرات، تجارت و ملت هم روی می‌دهد. در واقع، شرکت‌های زیرمجموعه بانک از نماد حمایت می‌کنند اما با این حال، بازهم باید منتظر بازگشایی نماد بانک‌ها با نزول باشیم.

به این ترتیب، احتمالا این نمادها پُرحجم باز خواهند شد و سهام‌دارانی که می‌خواهند از این سهام خارج شوند، با 15 تا 20 درصد کاهش ارزش، سهام خود را می فروشند. پس از آن، سهام این بانک‌ها به تعادل می‌رسد و روند نزولی با شیب کم را پیش می‌گیرد. در مجموع فکر می‌کنم با باز شدن نماد این بانک‌ها، بسیاری از سهام‌داران حقیقی از آنها خارج شوند.

با این شرایط، آینده صنعت بانکداری را در بازار سهام ایران چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در صنعت بانکداری، رشد سودآوری به سرعت رخ نمی‌دهد و زمان زیادی طول می‌کشد تا بانکی به سودآوری برسد. به این ترتیب، بعید می‌دانم، با توجه به گزارش 6 ماهه بانک صادرات به عنوان نمونه، میزان زیان انباشته‌ای که این بانک‌ها نشان می‌دهند و اینکه بهای تمام شده پول بانک، کمتر از سودی است که از محل تسهیلات به دست می‌آورد، بانک‌ها به زودی در بازار سرمایه به شرایط مطلوبی برسند و مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار بگیرند.

پیش‌بینی من این است که صنعت بانکداری هم به سرنوشتی مشابه صنعت خودرو دچار ‌شود. خودرویی‌ها مدت‌ها است زیان‌ده هستند، در مجامع سودی توزیع نمی‌کنند و فقط گروه خاصی از سرمایه‌گذاران سهام آنها را دارند. بنابراین بعید است، این بانک‌ها نیز تا چند سال آینده در مجامع خود سودی تقسیم کنند و در نهایت نمی‌توان به رشد صنعت بانکداری در بازار سرمایه تا چند سال آینده امیدوار بود. مگر اینکه دولت و بانک‌ مرکزی با یک تصمیم کلان، صنعت بانکداری را دچار تحولی مثبت کنند و آینده روشنی از این صنعت را به سهام‌داران نشان دهد. امری که در شرایط کنونی بعید به نظر می‌رسد.

برچسب ها
دکه مطبوعات
  • شماره ۱۴۴
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
آخرین بروزرسانی ۲۵ روز پیش
آرشیو