عصر خودرو

سفیر ایران در قزاقستان:

درسفرروحانی به قزاقستان توافقاتی درزمینه های اقتصادی و بهداشتی انجام می شود

عصر بازار- سفیرجمهوری اسلامی ایران در قزاقستان با اشاره به سفر رئیس جمهوری به آستانه گفت:در جریان این سفر در نظر است توافقاتی در زمینه های اقتصادی،تجاری،سرمایه گذاری،گمرکی،بهداشتی وکشتیرانی انجام شود.

درسفرروحانی به قزاقستان توافقاتی درزمینه های اقتصادی و بهداشتی انجام می شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایرنا، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز برای دیدار از ارمنستان راهی این کشور می شود و پس از حضور یک روزه در این کشور، به قزاقستان سفر خواهد کرد.
مجتبی دمیرچی لو سفیر ایران درجمهوری قزاقستان در باره سطح روابط ایران و قزاقستان گفت: قزاقستان بدلیل همسایگی، مسلمان بودن وسیاست خارجی متوازن، جایگاه بالایی درسیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد. ایران ازاولین کشورهایی بود که استقلال قزاقستان را به رسمیت شناخت و اقدام به برقراری روابط سیاسی با آن نمود.
وی ادامه داد:روابط ایران وقزاقستان درسطح دوجانبه ودرسطوح منطقه ای و بین المللی روند مثبت و رو به رشدی دارد.سفرهای متقابل مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان نشان دهنده اهتمام به توسعه در همه زمینه ها می باشد.
سفیرایران درقزاقستان اظهارداشت:با توجه به ظرفیتهای فراوان دو کشور، زمینه های زیادی برای ارتقاء روابط ایران و قزاقستان وجود دارد. خوشبختانه در سالهای اخیرچارچوب ها و مبانی خوبی برای توسعه روابط فراهم شده است.از یکسو با اسناد پایه ای برای توسعه روابط فراهم شده و از سوی دیگر زیرساخت های حمل و نقلی خوبی در بخش های راه آهن، حمل و نقل دریایی و هوایی ایجاد شده است.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به توانمندیهای کشورمان در بخش های مختلف اقتصادی چشم انداز روشنی درصادرات کالاها و صدور خدمات فنی و مهندسی در بخشهای صنعتی، معدنی ، راه سازی و کشاورزی وجود دارد. به نظر می رسد امکان افزایش سطح روابط بیش از گذشته وجود دارد.
دمیرچی لو در باره حضور و فعالیت های اقتصادی شرکت های ایرانی در قزاقستان گفت:اکنون بیش ازیکصد شرکت ایرانی در امور تجاری، سرمایه گذاری،معدن،کشاورزی،راه سازی و دامپروری در جمهوری قزاقستان فعالیت می نمایند.با توجه به امکانات و موقعیت دوکشورعلاوه بر همکاریهای اقتصادی دوجانبه زمینه های همکاری با کشورهای ثالث نیز وجود دارد.
وی این فعالیت ها را مشارکت دو کشور در طرحهای ترانزیتی ، تجاری، سرمایه گذاری چندجانبه وصادرات مجدد عنوان کرد و اظهارداشت:همکاری ومواضع همسو در موضوعات منطقه ای و بین المللی از جمله مسائلی است که با توجه به ظرفیتها، توانائیها و امکاناتی که دوکشور دارند قابلیت ارتقاء روابط را امکانپذیر می کند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان در باره انتخاب قزاقستان به عنوان کشت فراسرزمینی ایران توضیح داد:قزاقستان بدلیل وسعت بسیار زیادو تنوع آب و هوایی از گذشته ظرفیتهای کشاورزی و دامپروری زیادی داشته است.در این راستا همکاریهایی بین دوکشور درجریان است ودرسالهای اخیرموضوع تولید محصولات کشاورزی ودامی باهدف تامین بخشی ازمایحتاج کشور در دستور کارقرارگرفته است.
وی ادامه داد: درحال حاضر شرکت های مجرب ایرانی با سرمایه گذاری وتامین تجهیزات مورد نیاز در بخش کشاورزی و دامپروری قزاقستان ورود کرده اند. احداث باغ های میوه ، احداث گلخانه ، مرغداری و دامپروری، کاشت غلات و دانه های روغنی و نهاده های دامی از جمله زمینه های فعالیت آنها هستند.
به گفته وی، پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور نیز در این راستا در چند روز اخیر در تهران برگزار گردید ودر سندی که در این کمیسیون امضاء شد برگسترش همکاریها در بخش کشاورزی تاکید شد.
دمیرچی لو اظهارامیدواری کرد درسفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به آستانه زمینه های جدید همکاری به منظور تسهیل و توسعه همکاریهای کشاورزی فراهم شود.
پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی،تجاری،علمی،فنی و فرهنگی ایران و قزاقستان با حضور هیات 50 نفره از نمایندگان بخش های دولتی و خصوصی قزاقستان به ریاست ژنیس کاسیم بک وزیر سرمایه گذاری و توسعه قزاقستان در روزهای شنبه و یکشنبه 20 و21 آذرماه 1395 در تهران برگزار و سند یادداشت تفاهمی به امضاء طرفین رسید.
دمیرچی لو درباره قراردادهایی مهم برای امضا درطول سفررئیس جمهوری به قزاقستان گفت:درسالهای گذشته با انعقاد موافقتنامه ها و اسنادپایه ای برای ایجاد و توسعه مناسبات دوستانه دو کشور در بخشهای مختلف سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی فراهم شده است.لذا اجرایی کردن این اسناد و استفاده از ظرفیتهای این اسناد برای تعریف زمینه های جدید همکاری و توسعه همکاریهای جاری درنظراست.با این وجود در سفر رئیس جمهوری مد نظر است توافقاتی در زمینه های اقتصادی-تجاری – سرمایه گذاری -گمرکی-بهداشتی-کشتیرانی انجام شود.
سفیر ایران در قزاقستان محور گفت وگوها و دیدارهای روحانی و سران قزاقستان را ارتقاء بیشتر روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان عنوان کرد و افزود:در این سفر طیف وسیعی از مسائل سیاسی، امنیتی ،اقتصادی در سطوح دوجانبه و چندجانبه و منطقه ای و بین المللی مطرح خواهدگردید.با توجه به عضویت قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان عضو غیردائم از ابتدای سال 2017 ، این کشور علاقه مند به رایزنی با جمهوری اسلامی ایران در مسایل منطقه ای و بین المللی از جمله تحولات جهان اسلام و خاورمیانه است.لذا انتظار می رودرایزنی در این موارد نیز صورت گیرد.
سفیر ایران در قزاقستان در پایان گفت:حجم مبادلات تجاری دو کشوردرسال 2015 معادل 650 میلیون دلار بود.قزاقستان بازار مستعدی برای صدورکالا و خدمات فنی و مهندسی ایران است.مهمترین اقلام صادراتی کشورمان موادغذایی ، مصالح و تجهیزات ساختمانی، موادشیمیایی و پتروشیمی و مهمترین واردات کشورمان از قزاقستان فولاد و غلات است. شرکتهای ایرانی در صدور خدمات فنی و مهندسی و در زمینه های راه سازی ، معدن و کشاورزی و ساخت نیروگاه های بادی و خورشیدی فعال هستند.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر