عصر خودرو

نائب رئیس انجمن سرمایه گذاران مناطق نمونه گردشگری ایران تاکید کرد

گردشگری پنجمین صنعت پردرآمد دنیا

۱۱۶۵ منطقه در کشور قابلیت تبدیل به مناطق گردشگری را دارد

عصر بازار- نائب رئیس انجمن سرمایه‌گذاران مناطق نمونه گردشگری ایران با بیان اینکه گردشگری یک صنعت بزرگ است، گفت: این صنعت بعد از نفت، گاز، پتروشیمی و خودرو بیشترین میزان درآمد را برای کشورهای مختلف ایجاد می‌کند.

گردشگری پنجمین صنعت پردرآمد دنیا
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۳:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از فارس، فرشید علیزاده ساوه با تاکید بر نقش بسزای مناطق نمونه در توسعه صنعت گردشگری کشور گفت: به باور اعضای انجمن تعریف و احداث این مناطق فصل جدیدی را برای صنعت گردشگری کشور رقم می‌زند.
وی افزود: موضوع احداث مناطق نمونه گردشگری در سال 1380 مطرح و در نهایت قوانین مربوط به آن در سال 1386 ابلاغ شد. از آن سال در دولت دهم بالغ بر 1165 منطقه در کل کشور به عنوان مناطق دارای قابلیت تبدیل شدن به منطقه نمونه گردشگری معرفی شدند که اقدامی غیرکارشناسی بود.
این فعال اقتصادی بیان داشت: تاکنون از بین 1165 منطقه تعیین شده بالغ بر 100 منطقه تاییدیه فعالیت در قالب مناطق نمونه گردشگری را دریافت کرده‌اند و مقرر شده است در مورد سایر مناطق اعلام شده از سوی سازمان تصمیم‌گیری شود.
علیزاده ساوه در مورد روند احداث این مناطق تشریح کرد: این مناطق باید در چارچوب قانون و بر اساس استانداردهای تعریف شده و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور راه اندازی و اداره شوند.

وی بیان داشت: پس از دریافت موافقت‌نامه از سوی سازمان با رعایت استانداردهای موجود امکان فعالیت و احداث این مناطق فراهم می شود. بر اساس قانون موجود سرمایه‌گذاری در مناطق محروم در قالب منطقه نمونه گردشگری حداکثر 13 سال معافیت مالیاتی و در مناطق معمولی بین 5 تا 10 سال معافیت دارد.

نائب رئیس انجمن سرمایه گذاران مناطق نمونه گردشگری ایران بیان داشت: از طرف دیگر حضور سرمایه‌گذار خارجی دراین مناطق برای طرح‌های ملی با معرفی سازمان گردشگری توسط سازمان سرمایه‌گذاری خارجی تضمین خواهد شد.

این فعال اقتصادی این مناطق در چهار سطح و براساس ظرفیت‌ها تقسیم بندی می‌شود، افزود: سطح محلی که مساحت آنها زیر 30 هکتار است، مناطق استانی که بین 30 تا 100 هکتارند و مناطق ملی بین 100 تا 300 هکتار و در نهایت مناطق بین المللی که مساحت آنها بالای 300 هکتار است.

علیزاده ساوه بیان داشت: همچنین این مناطق از نظر مذهبی، تاریخی، فرهنگی و ورزشی تقسیم بندی می‌شود و کاربری و نوع جذب گردشگر در هر منطقه متناسب با موقعت آن تعریف می‌شود.

وی بیان داشت: آنچه در مناطق نمونه گردشگری ساخته می شوند مکمل عامل اصلی جذب گردشگر است. در این مناطق انواع خدمات رفاهی و تفریحی از جمله مراکز خرید، ایجاد دهکده سلامت و انواع خدمات دیگر درنظرگرفته می شود که می‌‌ان برای آن از اصطلاح دهکده گردشگری هم استفاده کرد.
علیزاده اظهار داشت: فراموش نکنیم که گردشگری یک صنعت بزرگ محسوب می شود و بعد از نفت، گاز و پتروشیمی و صنعت خودرو بیشترین میزان درآمد را در سطح دنیا برای کشورهای مختلف ایجاد می کند.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • جلد
آخرین بروزرسانی ۷ ساعت پیش
آرشیو