عصر خودرو

۱۰ موضوع مهم برای اقتصادی جهانی در سال ۲۰۱۷

عصر بازار- سال ۲۰۱۶ سال گیج کننده‌ای بود که طی آن جهان شاهد رویدادهای سیاسی غیرمنتظره‌ای مانند رای مردم انگلیس به خروج از عضویت اتحادیه اروپا (بریگزیت) و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

۱۰ موضوع مهم برای اقتصادی جهانی در سال ۲۰۱۷
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایسنا، همچنین نوسانات شدیدی در بازارهای مالی روی داد: پوند به پایین‌ترین رکورد 31 سال اخیر در برابر دلار سقوط کرد؛ بازارهای آمریکا به دفعات به رکوردهای بالایی صعود کردند و چین به کاهش ارزش یوان ادامه داد.

اینکه سال 2017 آبستن چه رویدادهایی خواهد بود، موضوعی است که برای همه نامعلوم است، اما با انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه، هلند و احتمالا ایتالیا، استقرار ترامپ در کاخ سفید و اجرای ماده 50 در انگلیس، ابهام بار دیگر سایه خواهد گسترد.

همه این موارد به معنای آن است که تصویر اقتصادی جهانی مبهم‌تر از پیش خواهد بود و کارشناسان با نزدیک شدن به پایان سال هنوز هیچ ایده روشنی ندارند. با این همه آدام اسلیتر، اقتصاددان ارشد در موسسه تحقیقاتی آکسفورد اکونومیکس فهرستی از 10 موضوعی را تهیه کرده که در سال 2017 نباید از آنها غافل شد.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، این موضوعات از تسریع رشد جهانی تا نرخ برابری یورو و دلار را شامل می‌شوند و عبارتند از:

یوان ثابت خواهد ماند

چین در سال 2016 به کاهش ارزش یوان ادامه داد. آلبرت ادواردز، استراتژیست سوسیته جنرال در اکتبر از این اقدام به عنوان موضوع مهمی نام برد که باید مورد توجه قرار گیرد. وی پیش بینی کرد این روند در سال 2017 پایان می‌گیرد، زیرا با تلاش مقامات چین برای خروج سرمایه، یوان سال آینده کاهش اندکی در برابر دلار خواهد داشت.

رشد دستمزد بازخواهد گشت

اقتصادهای توسعه یافته در سالهای اخیر شاهد رشد دستمزد ضعیفی برای نیروی کار بوده‌اند، اما این روند در سال آینده تغییر می‌کند زیرا شرایطی که مانع رشد اقتصادی شده بودند، رو به تحلیل هستند.

بر پایه گزارش آکسفورد اکونومیکس، بعضی از عوامل مانند تغییرات در ترکیب نیروی کار (به خصوص ورود قابل ملاحظه نیروی کار کم دستمزد) که مانع رشد دستمزد شده بودند، ضعیف خواهند شد و تدابیری که برای بهبود بازار کار اجرا شده اند مانند نرخ ترک کار در آمریکا، انگلیس و آلمان افزایش یافته‌اند و از فشار صعودی بر دستمزد حکایت دارند.

سهام برای دومین سال متوالی عملکرد بهتری از دارایی‌های ثابت خواهد داشت

هر سه شاخص سهام بزرگ آمریکا در رکورد بالایی قرار دارند و شاخصهای سهام بزرگ دیگر جهان هم وضعیت مطلوبی دارند. آکسفورد اکونومیکس پیش‌بینی می‌کند شاخصهای سهام سال آینده همچنان عملکرد خوبی خواهند داشت. در نتیجه رشد چشمگیر بازده پس از انتخابات آمریکا، اوراق قرضه 10 ساله آمریکا سود ضعیفی برای کل سال 2016 خواهند داشت در حالیکه بازارهای سهام سود دو رقمی به ارمغان می آورند. انتظار می‌رود این الگوی عملکرد نسبی در سال 2017 ادامه پیدا کند. سود سهام کلی آمریکا طی سال حدود پنج درصد رشد خواهد کرد اما سود اوراق قرضه 30 واحد رشد خواهد کرد با این همه سود اوراق قرضه همچنان بسیار اندک خواهد بود.

نرخ برابری یورو و دلار تا پایان سال

نرخ برابری میان یورو و دلار تحت تاثیر دو عامل خواهد بود که شامل تحولات سیاسی اروپا و رشد بیشتر ارزش دلار پس از افزایش نرخهای بهره آمریکا در هفته گذشته است.

طبق گزارش آکسفورد اکونومیکس، افزایش اختلاف میان نرخهای بهره آمریکا و منطقه یورو، برای نخستین بار از سال 2002 نرخ برابری یورو در برابر دلار را تا پایان سال 2017 کاهش خواهد داد.

منطقه یورو قوی خواهد ماند

تداوم اجرای سیاست تسهیلی بانک مرکزی اروپا که به شکل برنامه خرید اوراق قرضه و نرخهای بهره منفی بوده است، به رشد تورم و اقتصاد در منطقه یورو کمک خواهد کرد. انتظار می رود منطقه یورو سال آینده 1.5 درصد رشد کند و نرخ تورم و بازده اوراق قرضه در این منطقه بالاتر رود.

رشد انگلیس بهتر از حد انتظار خواهد بود

انتظار می رود رشد اقتصادی انگلیس در سال 2017 همچنان صعودی باشد و با انعطافی که پس از رای بریگزیت نشان داده است، 1.5 درصد توسعه پیدا کند. همچنین پیش بینی می شود پوند در سال 2017 با وجود رشد اندک تفاوت میان نرخهای بهره آمریکا و انگلیس، انعطاف پذیر بماند.

بازارهای نوظهور غیرقابل پیش بینی خواهند ماند

دورنمای اقتصادی بازارهای نوظهور متفاوت خواهد بود به طور خلاصه عملکرد روسیه و برزیل مثبت و چین نامطلوب خواهد بود.

طبق پیش بینی آکسفورد اکونومیکس، متوسط نرخ رشد بازار نوظهور در سال 2017 به 4.1 درصد بهبود می یابد، اما عملکرد در میان کشورهای این گروه متفاوت خواهد بود. رشد اقتصادی چین ضعیف‌تر می شود اما روسیه و برزیل از رکود خارج می شوند.

رشد تجارت جهانی کند خواهد ماند

طبق پیش بینی آکسفورد اکونومیکس، رشد تجارت جهانی سال آینده بهبود پیدا می کند و به کمک تقاضای واردات قوی‌تر در آمریکا، روسیه و همچنین برزیل و هند به 2.7 درصد بهبود خواهد یافت. اما در حالیکه نرخ رشد مورد پیش‌بینی برای سال آینده بهتر از نرخ رشد بسیار ضعیف 1.3 درصد برای سال 2016 خواهد بود، اما همچنان کمتر از متوسط نرخ رشد بلندمدت پنج درصد است. در نتیجه عوامل ساختاری مانند اشباع زنجیره عرضه جهانی و عدم آزادسازی بیشتر تجارت، رشد تجارت جهانی بر مبنای بلندمدت کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.

رشد تولید ناخالص جهانی اندکی بهبود خواهد یافت

عوامل متعددی مانع رشد اقتصاد جهانی شده‌اند، اما اقتصاد جهانی در سال 2017 رو به رشد خواهد گذاشت. آکسفورد اکونومیکس پیش بینی می کند رشد جهانی از 2.2 درصد در سال 2016 به 2.6 درصد در سال 2017 بهبود پیدا خواهد کرد. این نرخ پایین‌تر از متوسط نرخ رشد 2.8 درصد در 30 سال گذشته است.

تورم در آمریکا به روند جهانی شکل می دهد

هر رویدادی که سال آینده در اقتصاد جهان روی دهد، تحت تاثیر رویدادهایی خواهد بود که در آمریکا روی می‌دهد به خصوص که دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا تدابیر محرک مالی را اجرا خواهد کرد که انتظار می‌رود به رشد اقتصادی بیشتر کمک کند.

اما تاثیر کامل سیاستهای تورم زای دولت ترامپ بعید است تا سال 2018 در اقتصاد جهانی لمس شود. با این همه انتظار می‌رود رشد اقتصادی و توسعه بازار مالی آمریکا تحت تاثیر سیاستهای ترامپ، در سال 2017 قوی‌تر شود و تاثیر زیادی بر دورنمای اقتصادی جهانی داشته باشد.

برچسب ها
دکه مطبوعات
  • شماره ۱۴۴
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
آخرین بروزرسانی ۲۴ روز پیش
آرشیو