عصر خودرو

ذخایر ارزی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش یافت

عصر بازار- به دنبال تحولات پر فراز و نشیب بازارهای نفت طی دو سال اخیر و اقتصاد وابسته اعضای شورای همکاری خلیج فارس به نفت جدیدترین داده های آماری از کاهش شدید ذخایر ارزی اعضای این شورا حکایت دارد.

ذخایر ارزی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصربازار» به نقل از ایرنا، داده های آماری در این زمینه حاکیست اعضای شورای همکاری خلیج فارس برای جبران کمبود منابع مالی خود مجبور به هزینه 200 میلیارد دلار از ذخایر ارزی شان شده اند و روند درآمدزایی گسترده آنها ناشی از فروش نفت با قیمت بالا از سال 2014 متوقف شده است.

  همچنین پیش بینی شده است به دلیل ذخایر مالی گسترده کشورهای عربی خلیج فارس حاشیه امنی هنوز برای آنها وجود دارد که جلوی سقوط آزاد اقتصادی را می گیرد.
  صندوق‌ بین‌المللی پول به تازگی در گزارشی اعلام کرده است کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس باید هزینه‌های خود از جمله یارانه‌های نقدی و غیرنقدی هنگفت را کاهش دهند و اقتصادشان را اصلاح کنند تا از گردنه خطرناکی که به دلیل نوسان قیمت نفت و کاهش درآمدهای این کشورها ایجاد شده بگذرند.
  در گزارش صندوق بین‌المللی پول به این کشورها توصیه شده دست به اقدامات واکنشی شدید نزنند اما دست روی دست هم نگذارند. این کشورها باید به صورت مرحله‌ای اما قطعی و مصمم و با استفاده از ذخایر ارزی که طی سالهای گذشته جمع کرده‌‌اند، هزینه‌های دولتی را کاهش دهند.
  اقتصاد کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس یا همان اعضای شورای همکاری خلیج فارس متشکل از بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات، همگی به شدت به درآمد نفتی وابسته است. صندوق بین‌المللی پول به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس توصیه کرده که تغییرات اقتصادی را با کاهش یارانه‌های بخش انرژی شروع کنند و با این کار در واقع رفتار مصرف‌کنندگانشان را هم تصحیح کنند. در اکثر کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس، قیمت انرژی پایین‌تر از شاخص قیمت در سطح جهانی است

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر