عصر خودرو

شمارش معکوس برای راه‌اندازی فاز ۲۱ پارس جنوبی

عصر بازار- شمارش معکوس برای ارسال گاز سکوی فاز ۲۱ به پالایشگاه فازهای ۲۰ و ۲۱ آغاز شده است و با اعلام آمادگی پالایشگاه مبنی بر دریافت گاز این فاز؛ چاه‌های سکوی فاز ۲۱ یک به یک باز خواهند شد.

شمارش معکوس برای راه‌اندازی فاز ۲۱ پارس جنوبی
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصربازار» به نقل از فارس، در حال حاضر شمارش معکوس برای ارسال گاز سکوی فاز 21 به پالایشگاه فازهای 20 و 21 آغاز شده است و با اعلام آمادگی پالایشگاه مبنی بر دریافت گاز این فاز چاه های سکوی فاز 21 یک به یک باز خواهند شد.

  هم اکنون عملیات استارت آپ این سکو با موفقیت در دست اجراست و با اعلام آمادگی پالایشگاه خشکی فازهای یاد شده؛ هر 11 حلقه چاه این میدان یک به یک باز خواهند شد.

  از زمان گشوده شدن نخستین حلقه چاه این سکو، دو روز به طول خواهد انجامید، تا تولید این سکو به میزان کامل یک میلیارد فوت مکعب در روز برسد.

  به گفته مطلب افشاری، مدیر پروژه فراساحل فازهای 20 و 21 پارس جنوبی در شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران؛ اجرای عملیات راه‌اندازی تا بهره برداری سکوی فاز 21 این میدان مشترک، در مدت 87 روز کاری به انجام رسید، این در حالی است که بر اساس تعهد این شرکت (IOEC ) به کارفرما قرار بود، این سکو در مدت 110 روز کاری به بهره‌برداری برسد.

  عملیات هوک آپ و راه اندازی سکوی فاز 20 این میدان مشترک نیز هم اکنون با روند مناسبی در دست اجراست. سکوی فاز 20 در تاریخ 22 آبان با کسب رکورد کم نظیر یک ساعت و نیم زمان نصب بر روی پایه خود در خلیج همیشگی فارس قرار گرفت.

  طرح توسعه فازهای 20 و 21 توسعه میدان پارس جنوبی به منظور افزایش تولید از مخزن پارس جنوبی به حجم روزانه 56.6 میلیون مترمکعب گاز ترش در سال 89 به کنسرسیومی با مشارکت تاسیسات دریایی و اویک واگذار شده است که اجرای این دو فاز همچنان ادامه دارد. طرح توسعه این دو فاز با به کارگیری پیمانکاران و سازندگان داخلی به صورت EPC اجرا می شود.

  شرکت تاسیسات دریایی به عنوان پیمانکار دریایی این فازها اجرای این قرارداد را به ارزش 724 میلیون دلار برعهده دارد که بخش های ساخت دو سکوی دریایی در کل شامل 22 حلقه چاه در فاصله 105 کیلومتری ساحل عسلویه، ‌دو رشته خط لوله 32 اینچ دریایی انتقال گاز و دو خط لوله 4 اینچ محلول گلایکول و سایر تاسیسات جانبی را شامل می‌شود.

  هدف از توسعه فاز 20 و 21 پارس جنوبی تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین و تصفیه ‌شده برای تامین نیاز مصارف داخلی، تولید روزانه 75 هزار بشکه میعانات گازی، 400 تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون و 50 تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک صنایع پتروشیمی است.

  برچسب ها
  دکه مطبوعات
  • شماره ۱۴۷
  • شماره ۱۴۶
  • شماره ۱۴۴
  • بازار امروز
  • شماره ۱۴۲
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • هفته نامه
  • بازار امروز
  آخرین بروزرسانی ۱۸ ساعت پیش
  آرشیو