عصر خودرو

یونیدو ۲۳میلیون دلار پروژه‌ در ایران اجرا می‌کند

عصر بازار- از سال ۱۹۶۳ سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو) پروژه‌هایی را در ایران به مجموع ارزش ۷۸ میلیون دلار اجرا کرده است و ارزش پروژه‌های فعلی به حدود ۲۳ میلیون دلار آمریکا می‌رسد.

یونیدو ۲۳میلیون دلار پروژه‌ در ایران اجرا می‌کند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از خبرآنلاین،  ایران در سال 1945 به جمع اعضای موسس سازمان ملل متحد پیوست و از آن زمان تا کنون نقش مهمی در توسعه این سازمان ایفا کرده‌است. امروز جمهوری‌اسلامی ایران در فعالیت‌های سازمان ملل‌متحد، کارگزاری‌های تخصصی آن، برنامه‌ها و طرح‌های مالی این سازمان فعالانه شرکت می‌کند. ایران در سال 1985 به سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو) پیوست و دفتر کشوری یونیدو در سال 1999 در تهران گشوده‌شد.

  دفتر یونیدو در ایران در همکاری با دولت برای پاسخ به اولویت‌های توسعه ملی از طریق برنامه‌های مناسبی کار می‌کند که با همکاری سازمان‌های مختلف دولتی و غیردولتی و شرکای بخش خصوصی تدوین می‌شود. بعضی از این برنامه‌ها تا حدودی از طرف دولت تامین بودجه می‌شوند و سایر برنامه‌ها از بودجه بخش خصوصی و بودجه‌های چندجانبه برخوردار می‌شوند.

  طبق توافق با دولت جمهوری‌اسلامی ایران، هدف از کار یونیدو حمایت از تلاش‌های ایران در جهت کاهش عدم تعادل اجتماعی با ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش ارزش محصولات غیرنفتی، ترویج توسعه پایدار از طریق توسعه صنایع غیرنفتی و کاهش تاثیر زیست محیطی فعالیت‌های صنعتی است. کار عمده یونیدو شامل چهار حوزه راهبردی اصلی می‌شود: تقویت کسب‌وکار‌های کوچک و متوسط، بهبود فضای کسب‌وکار، مدرن‌سازی صنایع روستا-کشاورزی محور و بهبود کارآیی منابع و رسیدگی به مسائل زیست محیطی و موضوعات مربوط به تغییرات اقلیمی.

  از سال 1963 یونیدو پروژه‌هایی را در ایران به مجموع ارزش 78 میلیون دلار آمریکا اجرا کرده است و ارزش پروژه‌های فعلی به حدود 23 میلیون دلار آمریکا می‌رسد. ماهیت پروژه‌های یونیدو در ایران متاثر از فضای صنعتی بین‌المللی در حال تغییر بوده است. این پروژه‌ها که در دهه‌های 1970 و 1980 به کمک به صنایع سنگین شامل خمیر و کاغذ، آهن و فولاد و صنایع کود می‌پرداختند در دهه‌های 1990 و 2000 به بخش سوم اقتصاد روی‌آوردند که در این دو دهه توسعه یافت.

  اقدامات پیش‌رو هم برای جامعه بین‌الملل و هم برای ملت ایران دارای اهمیت بسیار است بنابراین، دولت ایران بیش از همیشه به کمک یونیدو برای تحقق توسعه صنعتی فراگیر و پایدار نیاز دارد. چالش‌های پیچیده مانند اشتغال‌زایی، تضمین پایداری زیست‌محیطی، دسترسی به بازار، تنوع بخشیدن به اقتصاد بدون اتکا به صنعت نفت، تقویت کارآیی منابع و فراهم آوردن یارانه‌های دولتی باید درراهبردی اجتماعی و صنعتی تازه با سیاست‌هایی که با دقت میان هزینه و منفعت تعادلی برقرار می‌کنند، ادغام شوند.

  از جهت راهبرد هم نیاز به تغییری در الگوهای تولید و مصرف وجود دارد. پروژه نظام مدیریت انرژی یونیدو نشان داده است که نظام مدیریت انرژی به تنهایی می‌تواند سالانه موجب کاهش 8 درصدی مصرف انرژی در صنایع کلیدی شود و تقریباً هیچ هزینه‌ای را به دنبال نداشته باشد.

  در سال‌های آتی، یونیدو بر آن است تا به دولت ایران در ارزیابی تاثیر سیاست‌های حوزه انرژی و محیط زیست بر توسعه صنعتی، اشتغال زایی و محیط زیست، و ایجاد زمینه‌های تغییر رفتار و بسیج منابع کمک کند که همگی برای ایجاد تاثیرات قابل ملاحظه و در نتیجه تحقق توسعه صنعتی فراگیر و پایدار لازم هستند.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • جلد
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو