عصر خودرو

معاون وزیر نفت:

کشورهای آسیای میانه و خلیج فارس خریدار تجهیزات نفتی ایرانند

عصر بازار- معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت اعلام کرد: اکنون برخی تجهیزات صنعت نفت تولیدی صادر می شود که کشورهای آسیای میانه و حاشیه خلیج فارس از خریداران آن به شمار می روند.

کشورهای آسیای میانه و خلیج فارس خریدار تجهیزات نفتی ایرانند
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایرنا، محمدرضا مقدم درباره بومی سازی و ساخت تجهیزات صنعت نفت افزود: سازندگان ایران اکنون توان ساخت 60 تا 65 درصد تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت را دارند.

  معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت اضافه کرد: با تولید اقلام 10 گروه کالایی پرمصرف صنعت نفت در کشور، میزان توان سازندگان داخلی در ساخت این تجهیزات به 75 تا 80 درصد می رسد.

  وی ادامه داد: تجهیزات تولید شده در بخش بالادستی صنعت نفت (اکتشاف و استخراج) و پایین دستی (پالایش، گاز و پتروشیمی) به کشورهای همسایه صادر می شود که البته میزان صادرات انواع تجهیزات بالادستی بیشتر است.

  معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت درباره بومی سازی گروه های 10 گانه کالا و تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور گفت: بر اساس برآوردها مجموع ارزش تولید این اقلام نزدیک به 2 میلیارد دلار می شود.

  ** امضای هفت هزار میلیارد ریال قرارداد با سازندگان ایرانی

  معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت درباره امضای قرارداد با سازندگان داخلی گفت: تاکنون 52 قرارداد با ارزش نزدیک به هفت هزار میلیارد ریال با سازندگان ایرانی به امضا رسیده است.

  وی افزود: در این قراردادها قرار است فناوری های جدید به کشور منتقل شود.

  مقدم یادآوری کرد: البته فناوری ساخت برخی تجهیزات صنعت نفت اکنون در کشور وجود دارد اما با هدف ارتقای فناوری، آنها نیز در فهرست تولید اقلام 10 گروه کالایی قرار داده شده اند.

  وی درباره مشارکت با خارجی های در قراردادهای ساخت داخل گفت: دراین قراردادها، با هدف انتقال فناوری های جدید، با شرکت های خارجی معتبر همکاری می شود که می توان به قرارداد مربوط به ساخت پمپ های درون چاهی اشاره کرد.

  بر اساس این گزارش، طرح بومی سازی ١۰ گروه خانواده کالاها و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت به دستور وزیر نفت با هدف تقویت توانمندی های داخلی و اتکای بیشتر صنعت نفت به محصولات سازندگان ایرانی، از اواخر سال 13٩٣ در دستور کار قرار گرفت.

  این ١۰ گروه کالا شامل ساخت تجهیزات سرچاهی و رشته تکمیلی درون چاهی، پمپ های درون چاهی، انواع مته های حفاری (صخره ای، الماسی، مغزه گیری)، انواع شیرهای کنترلی، ایمنی و تجهیزات جانبی، انواع لوله ها (لوله های جداری بدون درز از 3.8 تا ١٣ اینچ، لوله های جداری با درز از ٢۰ تا ٣۰ اینچ، لوله های مغزی، لوله های حفاری و لوله های جریانی بدون درز بالای ٦ اینچ)، الکتروموتورهای ضد انفجار و دور متغیر، ماشین های دوار (توربین، کمپرسور و پمپ ها شامل پمپ های گریز از مرکز)، فولادهای آلیاژی، ابزارهای اندازه گیری حفاری و ساخت پیگ های هوشمند است.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • بازار امروز
  • شماره ۱۳۸
  • بازار اروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • بازار امروز
  • جلد
  آخرین بروزرسانی ۱۱ ساعت پیش
  آرشیو