عصر خودرو

خرید و فروش حدود یک هزار میلیارد تومان برق در بورس انرژی

عصر بازار- سخنگوی صنعت برق گفت: حدود یک هزار میلیارد تومان برق در بورس انرژی در هفته جاری خرید و فروش شد.

خرید و فروش حدود یک هزار میلیارد تومان برق در بورس انرژی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۵:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر)، مصطفی رجبی مشهدی افزود: در این هفته ٦٧۰ میلیارد تومان در بورس انرژی، ١۰٧ میلیارد تومان در تابلوی برق سبز و ٢٢۰ میلیارد تومان نیز به صورت فیزیکی معامله شد.

    وی خاطرنشان کرد: همچنین روز چهارشنبه 26 اردیبهشت ماه در معاملات بورس انرژی ٧۰٢ میلیون کیلوواتساعت برق به ارزش ٨١٢ میلیارد ریال معامله شد.

    به گفته سخنگوی صنعت برق، در معاملات امروز(چهارشنبه)، نیروگاه های خصوصی ٣٩ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند که نسبت به روزگذشته، ٩ درصد کمتر بود.

     پیشتر رجبی مشهدی درباره آغاز فعالیت شرکت‌های توزیع برق سراسر کشور در بورس انرژی و اقدام آن‌ها برای خرید در بورس گفته بود: بر اساس تأکید ویژه وزیر نیرو، اصلاحات مالی جامعی در صنعت برق به جریان افتاده است که بخشی از آن به ورود شرکت‌های توزیع برق به بورس انرژی و خرید مستقیم برق از این بازار خواهد بود.

    به گفته وی، بر اساس این طرح که از روز نخست اردیبهشت‌ ماه آغاز شد، یک حساب وکالتی برای شرکت‌های توزیع سراسر کشور باز شده است و توانیر ماهانه این حساب‌ها را به میزان 2 هزار میلیارد تومان شارژ خواهد کرد تا شرکت‌های توزیع بتوانند در بورس انرژی به‌صورت مستقیم اقدام به خرید برق کنند.