عصر خودرو

پیشنهاد گمرک به تولیدکنندگان کالاهای صادراتی برای جبران کمبود نقدینگی

عصر بازار- مدیر کل دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: واحدهای تولیدی می‌توانند با بهره‌گیری از ظرفیت‌ قانونی ماده ۵۱ قانون امور گمرکی، بدون پرداخت قطعی حقوق ورودی، مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات صادراتی را به شیوه ورود موقت وارد کنند.

پیشنهاد گمرک به تولیدکنندگان کالاهای صادراتی برای جبران کمبود نقدینگی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از  ایرنا، «علی‌اکبر شامانی» با اعلام این خبر افزود: بر اساس ماده 51 قانون امور گمرکی و مواد 81 تا 88 آیین‌نامه اجرایی آن، واحدهای تولیدی و بازرگانی (طرف قرارداد با واحد تولیدی) امکان ورود موقت مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز در تولید محصول برای صادرات (ورود موقت برای پردازش) را دارند.

  وی درباره عمده‌ترین مزایای رویه ورود موقت برای پردازش کالا و محصولات برای صادرات، اظهار داشت: امکان استفاده واحدهای تولیدی از ظرفیت‌های خالی خود، عدم محدودیت در ورود موقت مواداولیه و اقلام مورد نیاز، عدم نیاز به پرداخت حقوق ورودی و سایر مبالغ متعلقه در زمان ورود موقت و امکان تودیع یکی از تضامین موضوع بند ح ماده 1 قانون مزبور برای مهلت حداقل یک سال و امکان تمدید مهلت اعتبار پروانه‌ها و تضامین از جمله این مزایا است.

  شامانی با اشاره به اینکه ارزش ورود موقت مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز برای تولید محصولات برای صادرات در سال 1402 به 245 میلیون دلار رسید، افزود: در این مدت 416 فقره مجوز ورود موقت برای پردازش به ارزش 640 میلیون دلار صادر شده که 245 میلیون دلار آن از سوی متقاضیان استفاده شده است.

  به گفته وی، ارزش کالاهای ورود موقت شده برای پردازش در سال 1402 در مقایسه با ارزش کل واردات کالا در این سال و تعداد واحدهای تولیدی استفاده‌کننده از این رویه، نشان دهنده این است که کمتر از این ظرفیت قانونی برای افزایش صادرات غیرنفتی استفاده شده است.

  مدیر کل دفتر صادرات گمرک، با اشاره با اینکه بیشترین کالاهای ورود موقت برای پردازش به لحاظ ارزشی در سال 1402 از طریق گمرکات زنجان، شهید رجایی بندرعباس، باشماق، سرو و اصفهان وارد کشور شده است، بیان کرد: در میان کالاهای ورود موقت برای پردازش، اقلام خاک روی، باتری مستعمل، انواع نخ اکریلیک، کنسانتره مس و روی به ترتیب بیشترین سهم ارزشی را به خود اختصاص دادند.

  وی گفت: شرکت‌های کانه‌ آرای آریا، پاسارگاد فلز خاورمیانه، نوین پژوهان شمس زنگان، بابک مس ایرانیان و ذوب روی سدید به ترتیب بیشترین سهم ارزشی از کالاهای ورود موقت شده را در این مدت دارا بودند.

  شامانی افزود: استفاده از این ظرفیت قانونی و ورود موقت کالا برای پردازش از سوی فعالان اقتصادی و صادرات آن، نقش مهمی در کاهش هزینه تولید محصولات صادراتی و افزایش قدرت رقابت در بازارهای بین‌المللی، افزایش اشتغال، تولید و صادرات غیرنفتی خواهد داشت.