عصر خودرو

دلار در بازار غیر رسمی وارد کانال ۵۸ هزار تومان شد

عصر بازار- نرخ ارز در بازار غیررسمی از ابتدای هفته جاری روند کاهشی به خود گرفته بود به طوری که نرخ هر دلار آمریکا امروز به کانال ۵۸ هزار تومانی عقب نشینی کرد.

دلار در بازار غیر رسمی وارد کانال ۵۸ هزار تومان شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از  ایرنا، بر خلاف اظهار نظر دلالان ارز که معتقد بودند تا پایان اردیبهشت دلار از کانال 69 هزار تومان عبور خواهد کرد، امروز قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز با ورود به کانال 58 هزار تومان به نرخ 58 هزار و 850 تومان مورد معامله قرار گرفت.

  بررسی میدانی از میدان فردوسی و سبزه میدان نشان می‌دهد خرید و فروش ارز به ندرت انجام می‌شود و کسانی که در هفته‌های گذشته به دنبال خرید ارز بودند امروز فروشنده شدند. نکته قابل توجه اینجاست که خریداری هم وجود نداشت.

  در میدان فردوسی برخی افراد به دنبال خریدار ارز در صرافی‌ها بودند و صرافان نیز اعلام می‌کردند که فعلا معاملاتی ندارند. همچنین افرادی که در کنار خیابان مشغول خرید و فروش ارز هستند هر دلار را 500 تا 700 تومان ارزانتر از قیمت اعلامی خریداری می‌کنند.

  نگاهی به روند نرخ ارز نشان می‌دهد اسفند سال 1401 هر دلار حدود 62 هزار تومان قیمت داشت و با گذشت بیش 15 ماه از آن زمان امروز در کانال 58 هزار تومان قرار دارد. این در حالی است که اتفاقات زیادی در حوزه سیاسی و منطقه‌ای متوجه ایران بود اما به گفته کارشناسان، سیاست تثبیت اقتصادی توانست این تنش‌ها را تا حد زیادی مهار کند.

  حادثه تروریستی کرمان، حمله به کنسولگری کشورمان در سوریه و عملیات وعده صادق باعث نوسان نرخ ارز شد. حتی پس از عملیات وعده صادق نیز شبانه دلالان اقدام به نرخ‌سازی کردند اما این هیجان خیلی زود تخلیه شد و به نرخ‌های قبلی بازگشت.

  اجرای سیاست تثبیت اقتصادی و همچنین کنترل انتظارات تورمی باعث شده صاحبان سرمایه‌های خرد و کلان چشم خود را روی بازار ارز ببندند.

  بر اساس این گزارش، کارشناسان سیاسی خارجی معتقدند یکی از دلایل آرامش بازار ارز ایران توان نظامی و قدرت منطقه‌ای کشورمان است و حتی تهدیدهای بیرونی که بر خلاف گذشته تاثیر روانی زیادی بر اقتصاد این کشور می‌گذاشت دیگر تاثیر ندارد.

  برچسب ها