عصر خودرو

وزارت کشاورزی آمریکا:

تولید گندم ایران امسال با رشد ۱۰ درصدی به ۱۴.۵ میلیون تن می‌رسد

عصر بازار- وزارت کشاورزی آمریکا پیش‌بینی کرد تولید گندم ایران با رشد ۱۰ درصدی در سال زراعی جاری به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.

تولید گندم ایران امسال با رشد ۱۰ درصدی به ۱۴.۵ میلیون تن می‌رسد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، وزارت کشاورزی آمریکا در گزارشی از وضعیت تولید و تجارت غلات در دنیا پیش بینی کرده است تولید گندم ایران در سال زراعی جاری با رشد 10 درصدی نسبت به سال قبل مواجه شود و به 14 میلیون و 500 هزار تن برسد.

  ایران در سال زراعی گذشته 13 میلیون و 200 میلیون تن گندم تولید کرده بود که بر اساس این گزارش پیش‌بینی می‌شود تولید گندم ایران در سال زراعی جاری 1 میلیون و 300 هزار تن بیشتر از سال قبل باشد.

  این در حالی است که تولید گندم دنیا در سال جاری رشد محسوسی نسبت به سال قبل نخواهد داشت و از 788 میلیون تن در سال قبل به 789 میلیون تن در سال 2023 خواهد رسید.

  ایران دوازدهمین تولیدکننده بزرگ گندم دنیا

  ایران با تولید 14 میلیون و 500 هزار تنی گندم در سال 2023 در جایگاه دوازدهمین تولیدکننده بزرگ گندم دنیا در این سال قرار خواهد گرفت. چین با تولید 140 میلیون تنی بزرگ‌ترین تولیدکننده گندم خواهد بود و اتحادیه اروپا با 139 میلیون تن و هند با 110 میلیون تن در رتبه‌های دوم و سوم قرار خواهند داشت. روسیه، کانادا، استرالیا، پاکستان، آرژانتین، ترکیه، اوکراین و انگلیس نیز در رتبه‌های چهارم تا یازدهم قرار خواهند گرفت.

  پیش‌بینی شده است تولید گندم روسیه که درگیر جنگ اوکراین است 11 درصد در سال 2023 کاهش یابد و به 81 میلیون و 500 هزار تن برسد. تولید گندم اوکراین نیز 21 درصد کاهش خواهد یافت و به 16 میلیون و 500 هزار تن خواهد رسید.

  ذخایر گندم ایران بیش از 4 میلیون تن برآورد شد

  بر اساس این گزارش ایران در سال زراعی گذشته بالغ بر 4 میلیون و 500 هزار تن گندم وارد کرده و انتظار می‌رود این رقم در سال جاری به 4 میلیون تن کاهش یابد.

  وزارت کشاورزی آمریکا حجم ذخایر گندم ایران در پایان سال 2022 را 4 میلیون و 440 هزار تن برآورد و پیش‌بینی کرده است ایران در پایان سال 2023 نیز همین مقدار ذخیره گندم داشته باشد.

  پیش‌بینی افزایش 7 درصدی تولید جو ایران

  تولید جو در ایران به عنوان یک غله مهم دیگر در سال زراعی جاری با افزایش 7 درصدی معادل 200 هزار تن نسبت به سال قبل مواجه خواهد شد و به 3 میلیون و 200 هزار تن خواهد رسید. ایران در سال پیش 3 میلیون تن جو تولید کرده بود.

  بر اساس این گزارش ایران در سال پیش 2 میلیون و 200 هزار تن جو وارد کرده بود که پیش‌بینی شده است در سال جاری نیز 2 میلیون و 300 هزار تن جو وارد ایران شود.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۷۲
    • بازار امروز ۳۷۱
    • بازار امروز ۳۷۰
    • بازار امروز ۳۶۹
    • بازار امروز ۳۶۸
    • بازار امروز ۳۶۷
    • بازار امروز ۳۶۶
    • بازار امروز ۳۶۵
    • بازار امروز ۳۶۴
    آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
    آرشیو