عصر خودرو

بخش خصوصی آماده کمک به توسعه کشور است

عصر بازار- رئیس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی که به مناسبت فرا رسیدن سال ۱۴۰۲ منتشر کرده از آمادگی بخش خصوصی برای همراهی در مسیر رشد و توسعه اقتصادی کشور سخن گفته است.

بخش خصوصی آماده کمک به توسعه کشور است
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی نوشته: سال 1401 به پایان رسید اما برای جمع‌بندی این سال تنها نمی‌توان به تقویم و گردش ایام اتکا کرد. رویدادهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این سال فراتر از 365 روز بود و باید تحولات سال گذشته را در مسیر پیش‌رو مورد توجه قرار داد.

  اقتصاد ایران به عنوان بخشی اثرپذیر و اثرگذار بر سیاست و جامعه با دشواری فراوانی مواجه بود. نرخ تورم به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های اقتصادی به بالای 55 درصد رسید و نرخ ارز رکوردهای جدیدی را به ثبت رساند تا بار دیگر کاهش ارزش پول ملی و نوسانات بازارها، ‌فضا را برای فعالیت‌های مولد تنگ‌تر کرده باشد. فعالان اقتصادی و تجاری در شرایطی که پیش‌بینی‌پذیری در اقتصاد به حداقل ممکن می‌رسد، با ریسک‌های بزرگی مواجه می‌شوند و همین موضوع هراس سرمایه‌گذار را به اوج می‌رساند تا جایی که مطابق آمارهای رسمی نرخ تشکیل سرمایه ثابت حتی از میزان استهلاک سرمایه نیز کمتر شده است.

  در سال 1401 فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال نیز با چالش کندی اینترنت و محدودیت‌هایی که اعمال شد،‌ مواجه شدند تا این بخش از اقتصاد نیز آسیب جدی را تجربه کرده باشند.

  او در بخش دیگری از این یادداشت با اشاره به افق پیش‌روی اقتصاد ایران در سال جدید، تاکید کرده: با تمام چالش‌ها و مشکلاتی که تجربه شد، در روزهای پایانی سال بارقه‌های امیدی در حوزه سیاست خارجی ایجاد شد که نشانه‌های امیدوارکننده‌ای برای اصلاح رویه‌های ارتباطی با کشورهای منطقه و جهان به شمار می‌رود. این امیدواری برای فعالان اقتصادی وجود دارد که با کاهش تنش‌های سیاسی، امکان فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری از طریق گسترش ارتباطات بین‌المللی فراهم شود تا اقتصاد بتواند پس از سال‌ها به مسیر رشد پایدار بازگردد.

  فعالان بخش خصوصی چشم‌انتظار بهبود رویه‌ها و اصلاح مسیر شاخص‌های کلان هستند تا در سال جدید بتوانند نقش‌آفرینی موثری در بهبود وضعیت تولید ناخالص داخلی و توسعه ایران داشته باشند. در روزهای پایانی سال انتخابات اتاق‌های سراسر کشور برگزار شد و نمایندگان بخش خصوصی در سال جدید فعالیت خود را آغاز خواهند کرد تا مثل همیشه به عنوان مشاور قوای سه‌گانه بتوانند فعالیت کنند. برای اعضای جدید پارلمان بخش خصوصی که قرار است در بهار پیش‌رو وارد بزرگترین نهاد بخش خصوصی شوند، آرزوی موفقیت دارم.

  در پایان با تقدیر از همراهی تمامی فعالان بخش خصوصی در دوران ریاست بنده در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ‌فرارسیدن سال جدید را به جامعه بخش خصوصی و همینطور تمامی کسانی که دلشان برای ایران می‌تپد، تبریک عرض می‌کنم.

  به گزارش ایسنا، با برگزاری انتخابات اتاق‌های بازرگانی در سراسر کشور، اعضای هیات نمایندگان این اتاق‌ها مشخص شده و در صورتی که تغییر و تحولی در مسیر بررسی شکایت‌ها رخ ندهد، از اواخر فروردین دور جدید فعالیت‌ها اتاق‌های بازرگانی آغاز می‌شود.

  با تعیین اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، احتمالا تا پیش از پایان بهار امسال، جانشین غلامحسین شافعی و رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران معرفی خواهد شد.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۷۲
    • بازار امروز ۳۷۱
    • بازار امروز ۳۷۰
    • بازار امروز ۳۶۹
    • بازار امروز ۳۶۸
    • بازار امروز ۳۶۷
    • بازار امروز ۳۶۶
    • بازار امروز ۳۶۵
    • بازار امروز ۳۶۴
    آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
    آرشیو