عصر خودرو

ارزآوری ۱۷۲ میلیون دلاری طلای سرخ

عصر بازار- آمار صادرات زعفران نشان می دهد که در ۱۰ ماهه گذشته بیش از ۱۷۸ تن زعفران به کشورهای مختلف صادر شده که امارات بزرگترین مشتری و ترکیه زرنگ ترین مشتری این محصول صادراتی بوده اند.

ارزآوری ۱۷۲ میلیون دلاری طلای سرخ
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایسنا، براساس آخرین آمار ارائه شده گمرک بیش از 178 هزار کیلوگرم زعفران در 10 ماهه امسال به 59 کشور مختلف صادر شده است که ارزش آن معادل 172 میلیون و 758 هزار و 837 دلار و برابر با بیش از 4727 میلیارد و 588 میلیون تومان است.

  اتریش، اردن، آرژانتین، اسپانیا، استرالیا، آفریقای جنوبی، افغانستان، آلمان، امارات متحده عربی، اندونزی، انگلستان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا، ایرلند، بحرین، بلژیک، پاکستان، پرتغال، تایلند، تایوان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری چک، چین، دانمارک، زامبیا، ژاپن، سریلانکا، سنگاپور، سوئیس، سوئد، سروستان و مونته گرو، عراق، عمان، فدراسیون روسیه، فرانسه، فیلیپین، قزاقستان، قطر، کامبوج، کانادا، کرواسی، کره جنوبی، کنیا، کویت، گرجستان، لبنان، مالزی، مجارستان، مصر، موریس، نروژ، نیجریه، نیوزلند، ویتنام، هلند، هند، هنگ کنگ و یونان 59 مشتری زعفران ایرانی در 10 ماهه گذشته در بسته بندی های مختلف کمتر از 10 گرم از 10 تا 30 گرم و بیشتر هستند.

  امارات بزرگترین مشتری طلای سرخ ایرانی

  در این میان، امارات با خرید بیش از 54 هزار کیلوگرم زعفران به ارزشی بالغ بر 61 میلیون و 739 هزار دلار بزرگترین مشتری زعفران ایرانی به شمار می رود و پس از آن اسپانیا با خرید بیش از 35 تن زعفران به ارزشی بالغ بر 38 میلیون دلار در جایگاه دوم و چین با خرید بیش از 28 تن با ارزشی بالغ بر 32 میلیون دلار در جایگاه سوم خریداران این محصول کشاورزی صادراتی با ارزش قرار گرفتند.

  ترکیه زرنگ ترین مشتری زعفران ایرانی

  نکته جالب در آمار صادرات زعفران ایران این است که پس از کشورهای امارات، اسپانیا و چین بیشترین خرید زعفران توسط ترکیه انجام شده است که میزان آن به 24 تن می رسد. اما مساله اینجاست که این حجم از زعفران با ارزش بسیار اندکی معادل حدود 530 هزار دلار توسط ترک ها خریداری شده است که می توان گفت آنها زرنگ ترین مشتری زعفران ایرانی بودند و مشخص نیست این حجم از زعفران چرا با قیمتی بسیار پایین به این کشور صادر شده است.

  زعفران ایرانی به آمریکا هم رفت

  گرچه زعفران ایرانی به کشورهای مختلفی از همسایگان تا دورترین نقاط قاره های دنیا صادر شده است اما آمریکا در 10 ماهه گذشته مشتری زعفران ایرانی بوده است و یک کیلوگرم زعفران را در بسته بندی های بیش از 30 گرم به ارزشی بالغ بر 1598 دلار معادل 39 میلیون و 891 هزار تومان خریداری کرده است.

  البته یکی دیگر از محصولات در این زمینه پودر زعفران است که در 10 ماهه گذشته بیش از 304 کیلوگرم از آن به ارزش 339 هزار و 198 دلار به کشورهای اسپانیا، استرالیا، آلمان، امارات، انگلستان، ایتالیا، بحرین، سنگاپور، فرانسه، مالزی، ویتنام و یونان صادر شده است.

  برچسب ها