عصر خودرو

رکورد واردات نفت آسیا شکسته شد

عصر بازار- کل واردات نفت آسیا در ماه ژانویه برابر با ۲۹.۱۳ میلیون بشکه در روز بود، یعنی ۱۱.۱ درصد بالاتر از ۲۶.۲۲ میلیون بشکه واردشده در ماه دسامبر. بدین‌ترتیب رکورد واردات نفت آسیا که در ماه نوامبر با ۲۹.۱۰ میلیون بشکه در روز ثبت‌شده بود، شکسته شد.

رکورد واردات نفت آسیا شکسته شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از تسنیم، واردات نفت خام آسیا در اولین ماه سال جاری میلادی به بالاترین رقم رسید اما دلیل اصلی آن چین نبوده است. واردات نفت چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا درواقع کاهش یافته است.

  کل واردات نفت آسیا در ماه ژانویه برابر با 29.13 میلیون بشکه در روز بود، یعنی 11.1 درصد بالاتر از 26.22 میلیون بشکه واردشده در ماه دسامبر. بدین‌ترتیب رکورد واردات نفت آسیا که در ماه نوامبر با 29.10 میلیون بشکه در روز ثبت‌شده بود، شکسته شد.

  انتظار می‌رفت بازگشایی اقتصاد چین پس‌از برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی باعث افزایش تقاضا برای نفت و بالا رفتن واردات نفت آسیا شود. اما این پیش‌بینی هنوز محقق نشده است. چین 10.98 میلیون بشکه در روز نفت در ماه ژانویه وارد کرده که نسبت‌به 11.37 میلیون بشکه وارد شده در دسامبر و 11.42 میلیون بشکه خریداری شده در ماه نوامبر کاهش داشته است. اما دلیل کاهش واردات نفت چین می‌تواند تعطیلات سال نوی چینی باشد.

  هرگونه افزایش خرید نفت خام چین از ماه مارس در بازار مشخص می‌شود و عوامل دیگری هم بر آن تأثیر دارند. یکی از این عوامل افزایش حجم سفرها در این کشور است که تقاضا برای سوخت را بالا می‌برد. اما انتظار می‌رود مردم چین پس‌از اتمام تعطیلات سال نو مدتی را در خانه سپری کنند.

  یک عامل دیگر تأثیرگذار دیگر بر واردات نفت چین قیمت نفت خام و همچنین تعادل بین ذخایر نفتی چین و صادرات محصولات پالایشی این کشور است. چین صادرات سوخت‌هایی مانند بنزین و گازوئیل را با افزایش سهمیه صادرات پالایشگاه‌های خود افزایش داده است و تا وقتی‌که بتواند نفت خام را با قیمت پایین خریداری کند، صادرات محصولات نفتی خود را در سطح بالا نگه می‌دارد.

  چین به‌طور روزافزونی تمایل به خرید نفت ارزان‌قیمت روسیه پیدا کرده‌است. این کشور 2.3 میلیون بشکه در روز نفت روسیه را در ژانویه خریداری کرده‌است که افزایش قابل‌توجهی نسبت‌به 1.52 میلیون بشکه خریداری شده در ماه دسامبر دارد. به‌این‌ترتیب روسیه بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت به چین است و توانسته جای عربستان را بگیرد. چین 1.77 میلیون بشکه در روز نفت از عربستان وارد کرده‌است.

  واردات نفت هند به‌عنوان دومین واردکننده بزرگ نفت در آسیا به رکورد 5.29 میلیون بشکه در روز در ماه ژانویه رسید. هند 4.78 میلیون بشکه در روز نفت در دسامبر وارد کرده بود. روسیه با 1.33 میلیون بشکه در روز، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت به هند بوده‌است.

  سایر خریداران بزرگ نفت آسیا واردات خود را در ماه ژانویه افزایش دادند. کره جنوبی 3.11 میلیون بشکه در روز واردات نفت داشته که نسبت‌به 2.85 میلیون بشکه خریداری شده در ماه دسامبر افزایش داشته است. سنگاپور هم 1.65 میلیون بشکه در روز نفت وارد کرده، یعنی بالاتر از 910 هزار بشکه واردشده در ماه دسامبر.

  دراین‌میان ژاپن با واردات 2.83 میلیون بشکه در روز، با کاهش واردات نسبت‌به ماه دسامبر مواجه بوده‌است. این کشور 2.96 میلیون بشکه در روز نفت در دسامبر وارد کرده بود.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۹۶
    • بازار امروز ۳۹۵
    • بازار امروز ۳۹۴
    • بازار امروز ۳۹۳
    • بازار امروز ۳۹۲
    • بازار امروز ۳۹۱
    • بازار امروز ۳۹۰
    • بازار امروز ۳۸۹
    • بازار امروز ۳۸۸
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو