عصر خودرو

کسب و کارهای مجازی خسارت دریافت می‌کنند؟

عصر بازار- طبق آخرین اظهارات مسئولان، پوشش‌های بیمه‌ای سایبری در چند شرکت بیمه آغاز شده است و ریسک کسب و کارهای ناشی اختلال اینترنت را پوشش می‌دهد، اما در ماه‌های اخیر بودجه‌ای برای جبران خسارت در نظر گرفته نشده بود.

کسب و کارهای مجازی خسارت دریافت می‌کنند؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، به دنبال اعمال محدودیت برای برخی پلت‌فرم‌های خارجی و اعلام متضرر شدن کسب و کارها طی ماه‌های گذشته، آیین نامه حمایت از کسب و کارها در تاریخ 10 آبان با حضور وزیر ارتباطات رونمایی شد. این آیین نامه 14 ماده داشت و 30 نوع حمایت دولتی را شامل می‌شود که به اعتقاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گام بسیار بزرگ و بلندی برای حمایت از کسب وکارهای اینترنتی به شمار می‌رود و اگر این مصوبه به شکل کامل اجرا شود، حتما اتفاق بزرگی در کشور خواهد افتاد.

  همچنین تأکید شده دولت حامی کسب و کارهای اینترنتی است و حتما این مسیر را دنبال خواهد کرد و اجرای این آیین نامه نیازمند یک عزم ملی است. در بسته حمایتی دولت از کسب و کارهای اینترنتی موضوعاتی از جمله پرداخت، تبلیغات، حمل و نقل، زیرساخت، مالیات، تسهیلات و احراز هویت دیده شده است و در حوزه پرداخت، خدماتی از جمله حساب امانی (کسر مبلغ خرید پس از اطمینان از سبد کالا) خرید اعتباری (پرداخت وجه با فاصله از دریافت کالا)، پرداخت مستقیم، کیف پول، درگاه پرداخت و رمزریال عرضه می‌شود.

  کسب و کارهای آنلاین داخلی نشان ویژه می‌گیرند

  در بخش اعتبار بخشی به کسب و کارهای اینترنتی و کاربران این امکان وجود دارد که به سکوها و کسب و کارهای احراز هویت شده، نشان ویژه  یا تیک ویژه کسب و کار اعطا شود یا برای عموم کاربران امکان اخذ نشان اعتبار شده (تیک آبی) فراهم شود.

  دریافت مجوز کسب‌وکارهای اینترنتی با ثبت نام در پلت‌فرم‌های داخلی؛ در این زمینه تدبیری اندیشیده شده که هر کسی در پلت‌فرم‌های مشمول فعالیت و کسب و کار خود را راه‌اندازی کند، ثبت نامش در پلت‌فرم به منزله دریافت مجوز از درگاه ملی مجوز است. ثبت نام هم آنلاین و برخط است و احتمالا چند قلم اطلاعات درگاه ملی مجوز می خواهد که باید دریافت کنند و درصورت بارگذاری اطلاعات مجوز را دریافت می کنند برای  کسب و کارهای ثبت محور که بیشتر کسانی که در این دسته قرار می گیرند همه آن ها مشمول می شوند

  استقرار پلت‌فرم‌های داخلی در پارک‌های علم و فناوری: در این آیین‌نامه حمایت ویژه‌ای برای سکوها مشمول درنظرگرفته شده است و آنها می‌توانند از مزایای قانونی حضور در پارک‌های علم وفناوری برخوردار شوند. در واقع به منظور حمایت و برخورداری سکوها از مزایای استقرار در پارک‌های علم و فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است شرایط پذیرش و استقرار دفتر های اصلی و شعب پلتفرم های مشمول را در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات یا شعب استانی آن فراهم کند.

  معافیت مالیاتی دو میلیاردی کسب و کارهای اینترنتی: برای کاربرانی که در پلت‌فرم‌های داخلی فعالیت کنند، حمایت‌های ویژه ای هم در زمینه مالیاتی درنظر گرفته شده است که می‌توان به مواردی مانند معافیت مالیاتی تا سقف حدود دو میلیارد تومان درآمد در سال برای کسب و کارهایی که فاقد سابقه مالیاتی هستند، تخفیف مالیاتی برای کسب و کارهای دارای پرونده مالیاتی و قبول هزینه های راه اندازی و توسعه کسب و کار و سکوهای مشمول به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی، اشاره کرد.

  بر این اساس موضوع قابل توجه این است که یک امتیاز ویژه برای کسب‌وکارها و افرادی که در پلت‌فرم داخلی فعالیت می‌کنند و آن‌ها تا دو سال از پرداخت مالیات، معاف شده‌اند. در این آیین نامه سه بند به بخش معافیت و حمایت‌های مالیاتی اختصاص دارد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره گفته بود برای کسب و کارهای مشمول فاقد سابقه مالیاتی، معافیت مالیاتی تا سقف حدوداً دو میلیارد تومان درآمد در سال در نظر گرفته شده است؛ اگرچه برای مدتی جزئیات این مسئله مشخص نبود اما پس از آن احکام مالیاتی آیین‌نامه حمایت از توسعه سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال از سوی سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد.

  همچنین در لایحه بودجه سال آینده هم بخشی به این موضوع اختصاص داده شده است. درباره جزئیات این مسئله می توان گفت براساس بند «ط» تبصره شش عوارض و مالیات لایحه بودجه سال آینده در راستای حمایت از توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور و تشویق کسب و کارهای اینترنتی به استفاده از سکوهای داخلی تا پایان سال 1402 کسب و کارهای حقیقی فعال در سکوهای داخلی مورد تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که فاقد پرونده مالیاتی هستند، به صورت پلکانی تا سقف مقرر در ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات با نرخ صفر بوده و جرائم سال‌های قبل ناشی از عدم تسلیم اظهارنامه شامل بخشودگی می‌شود.

  بر این اساس، مجید مشعلچی- سخنگوی بیمه مرکزی- اخیرا توضیحاتی را درمورد خسارت کسب‌وکارهای اینترنتی بیمه شده ارائه کرده است. وی در پاسخ به این سوال آیا صنعت بیمه بودجه‌ای برای کسب‌وکارهای اینترنتی بیمه شده که به دلیل اختلال در اینترنت آسیب دیده‌اند در نظر گرفته است یا خیر، گفت: باید بررسی شود که آیا این موضوع در حیطه وظایف بانک مرکزی است یا خیر. البته مبدأ و ماخذ این موضوع وزارت اقتصاد است و اگر این وزارت‌خانه تشخیص دهد، باید بررسی کنیم ببینیم بیمه برای جبران خسارت چه کاری می‌تواند انجام دهد.

  وی ادامه داد: البته پوشش‌های بیمه‌ای سایبری در چند شرکت بیمه آغاز شده است و ریسک کسب و کارهای ناشی اختلال اینترنت را پوشش می دهد، اما در ماه‌های اخیر بودجه‌ای برای جبران خسارت در نظر گرفته نشده بود.

  برچسب ها