عصر خودرو

با اعلام سود ۵۹ میلیارد دلاری اکسون

رکورد سوددهی غول‌های نفتی غربی شکسته شد

عصر بازار- اکسون موبیل در سال ۲۰۲۲، به سود خالص ۵۹ میلیارد دلار دست یافت و سال گذشته، ساعتی بیش از ۶.۷ میلیون دلار به خانه برد که یک رکورد تاریخی برای صنعت نفت غرب محسوب می‌شود.

رکورد سوددهی غول‌های نفتی غربی شکسته شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، پیش بینی شده است غول‌های نفتی تحت تاثیر قیمت‌های بالا و افزایش تقاضا، رکورد سالانه سود خود را شکسته و مجموعا حدود 200 میلیارد دلار سود را گزارش کنند. این رقم کم‌سابقه، انتقادها از صنعت نفت را تجدید کرده و درخواستها برای وضع مالیات بر سود بادآورده این شرکت را در کشورهای بیشتری برانگیخته است.

  نتایج مالی سال 2022 اکسون، بالاتر از رکورد 45.2 میلیارد دلار سود خالصی بود که این شرکت در سال 2008، هنگامی که قیمت نفت به 142 دلار در هر بشکه (30 درصد بالاتر از قیمت سال گذشته) صعود کرده بود، کسب کرد. کاهش چشمگیر هزینه در دوران پاندمی کووید، به درآمدهای هنگفت سال گذشته کمک کرد.

  کاترین میکلز، مدیر مالی اکسون به رویترز گفت: مجموع درآمد و نقدینگی به شکل قابل ملاحظه‌ای بر مبنای سال به سال افزایش داشت. این درآمد بالا تحت تاثیر بازارهای قوی، تولید قوی و کنترل هزینه خوب حاصل شد.

  اکسون اعلام کرد در درآمدهای سه ماهه چهارم، 1.3 میلیارد دلار هزینه به دلیل مالیات بر درآمد اضافی اتحادیه اروپا متحمل شده است. این شرکت آمریکایی از اتحادیه اروپا شکایت کرده و مدعی است که مالیات مذکور، فراتر از اختیارات قانونی‌اش بوده است.

  این نتایج مالی ممکن است رویارویی دیگری با کاخ سفید را به دنبال داشته باشد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، جمعه گذشته شرکت‌های نفتی را به دلیل ریختن پول به جیب سهامداران به جای تولید، نکوهش کرد.

  اکسون، جریان نقدی فعالیت‌هایش را از 48.1 میلیارد دلار در سال 2021، به 76.8 میلیارد دلار در سال 2022 افزایش داد.

  این شرکت در سه ماهه چهارم سال گذشته، 14 میلیارد دلار سود ناخالص داشت که 60 درصد بیشتر از مدت مشابه در سال 2021 بود اما 25 درصد نسبت به سه ماهه سوم کاهش داشت زیرا قیمت نفت پایین آمد و بعضی از پایگاه‌های تولید این شرکت با اختلال مربوط به برودت هوا روبرو شدند.

  سود خالص اکسون به ازای هر سهم این شرکت، 3.09 دلار بود که کمتر از نرخ 3.32 دلار پیش بینی شده توسط شرکت زاکس فایننشیال بود.

  هزینه اکسون در پروژه‌های جدید نفت و گاز، طی سال میلادی گذشته 37 درصد رشد کرد و به 22.7 میلیارد دلار رسید.

  بر اساس گزارش رویترز، نتایج مالی اکسون زودتر از شل، بریتیش پترولیوم و توتال انرژیز منتشر شد.

  برچسب ها