عصر خودرو

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور خبر داد

شناسایی فرار مالیاتی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در کشور

عصر بازار- رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه نظام مالیاتی در تلاش است که هر کسی که فعالیت اقتصادی می‌کند، به عنوان مودی در تور مالیات قرار بگیرد، از شناسایی فرار مالیاتی ۱۲۰۰ میلیاردی در کشور خبر داد.

شناسایی فرار مالیاتی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در کشور
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، داوود منظور در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه) مجلس و در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد بررسی عملکرد مهمترین احکام تبصره ها و ردیف های مرتبط با درآمدهای عملیاتی(با محوریت درآمدهای مالیاتی) و واگذاری دارائی های سرمایه ای در قانون بودجه سال 1401 کل کشور، گفت: در موضوع درآمدهای مالیاتی عملکرد ما در سال جاری تا الان تحقق حدود 390 هزار میلیارد تومان (همت) است که نسبت به سال قبل 55 درصد رشد داشته است و تا پایان سال نیز پیش‌بینی تحقق 465 همت تحقق خواهیم داشت که در مجموع تحقق 103 درصدی خواهیم داشت.

  وی با بیان اینکه «در سال قبل رشد 60 درصدی در درآمدهای مالیاتی داشتیم» اظهار کرد: مهمترین رویکرد ما در تحقق درآمدهای مالیاتی، اولا عدالت مالیاتی و ثانیاً مقابله با فرارهای مالیاتی بزرگ یعنی بالای 100 میلیارد تومان بوده است؛ در این زمینه یک مورد فرار مالیاتی بالای 1200 میلیارد تومان را شناسایی کردیم و در حال وصول آن هستیم. همچنین در موردی دیگر درحال پیگیری یک فرار مالیاتی 900 میلیارد تومانی هستیم. تاکنون بیش از 20 مورد فرار مالیاتی بزرگ را پیگیری کرده‌ایم.

  رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه اعتقاد داریم گستره فرارهای مالیاتی بیش از اینهایی است که تا امروز به آن دست یافته‌ایم، عنوان کرد: در سال قبل با شناسایی 2.2 میلیون مودی جدید مالیاتی در اشخاص حقیقی زمینه وصول مالیات را از کسانی که تاکنون مالیات نمی‌دادند را فراهم کردیم و امسال 1.5 میلیون اظهار نامه جدید دریافت کردیم. در سال جاری نیز 1 میلیون مودی جدید شناسایی کردیم که در سال آینده از آنها اظهارنامه دریافت خواهیم کرد.

  منظور گفت: در سال قبل بالغ بر 300 هزار شخص حقوقی و شرکت که فعالیت اقتصادی داشتند اما اظهار نامه ندادند را شناسایی کردیم و بر اساس قانون برای آنها برای سالهای 1398 تا 1400 اظهارنامه مالیاتی برآوردی تولید کردیم و به دنبال وصول آن هستیم. همچنین در 4 سال قبل بالغ بر 3 میلیون شخص حقیقی فعال را شناسایی کردیم که اظهارنامه ندادند و مالیات پرداخت نکردند؛ برای آنها نیز بالغ بر 60 همت مالیات شناسایی کردیم و در آستانه وصول آن هستیم.

  رئیس سازمان مالیاتی کشور تاکید کرد: نظام مالیاتی در تلاش است که هر کسی که فعالیت اقتصادی می‌کند، به عنوان مودی در تور مالیات ما قرار بگیرد؛ نتیجه این اقدامات تحولی است که در رشد وصول مالیات تجربه کردیم و اعتقاد داریم در سال آتی 700 همتی که پیش‌بینی شده‌ است را با شناسایی فرارهای مالیاتی قطعا وصول خواهیم کرد.

  به گزارش ایسنا، منظور گفت: در زمینه عدالت مالیاتی امسال مالیات یک میلیون و 850 هزار مودی مالیاتی در بخش حقیقی بصورت قطعی صفر تعیین شده است؛ از سمت دیگر 5 درصد مودیان حقیقی و مشاغل 88 درصد مالیات  را پرداخت می‌کنند.

  وی ادامه داد: در حوزه مالیات مشاغل عمدتا سراغ مشاغل پردرآمدی نظیر پزشکان، وکلا، نمایندگی‌های خودرو و بنگاه‌های املاک رفته‌ایم اما مالیات مشاغل خُرد نظیر بقال و سبزی فروش و کارگاه‌های کوچک عمدتا صفر شده است و مالیات حدود 800 هزار واحد صنفی کمتر از 5 میلیون تومان محاسبه شده است.

  رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه خود را مکلف می‌دانیم از بخش ضعیف اقتصاد که در عین حال در حال ایجاد فرصتهای شغلی هستند و به مردم خدمات می‌دهند حمایت کنیم و  نسبت به کسانی که کم درآمد هستند، یا مالیات نگیریم یا مالیات اندک بگیریم، اظهار کرد: در کنار فرارهای مالیاتی، معافیت های گسترده‌ای داریم و بر اساس اظهارنامه‌های سال 1400، 1380 همت درآمد مشمول مالیات بوده که به آنها به دلیل قوانین مختلف معافیت دادیم؛ این معافیت ها که به عدالت، سرمایه‌گذاری و توسعه منطقه‌ای کمک می‌کند عدد قابل ملاحظه‌ای است که معتقدیم قابل بازنگری است.

  منظور افزود: این رقم به معنای آن است که سال قبل حدود 300 همت معافیت مالیاتی داده شده است در حالی که کل مالیاتی که پارسال وصول کردیم، 306 همت بوده است یعنی به اندازه مالیات وصولی، در قانون معافیت مالیاتی داریم. اگر می‌خواهیم مالیات به پایه اصلی تامین مالی دولت تبدیل شود و دولت را در برابر تکانه‌های خارجی مصون و اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم حتماً نیاز است که در معافیت های مالیاتی بازنگری شود.

  رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در پایان عنوان کرد: البته که برخی از تدابیر اتخاذ شده در معافیت های مالیاتی کاملا کمک به رونق تولید است و ما نیز به آنها کاملا عمل می‌کنیم.

  برچسب ها