عصر خودرو

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا:

سهم ایران از بازار بزرگ آفریقای جنوبی چقدر است؟

عصر بازار- قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا می‌گوید با وجود حجم بالای تجارت سالانه آفریقای جنوبی، ایران نتوانسته سهم بزرگی از این بازار را در اختیار بگیرد.

سهم ایران از بازار بزرگ آفریقای جنوبی چقدر است؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۴:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، سید روح الله لطیفی اظهار کرد: آفریقای جنوبی، اولین مقصد صادرات ایران به قاره آفریقا است با وجود رشد دو برابری صادرات ایران به این کشور در سال گذشته و استمرار رونق صادرات در هفت ماهه امسال اما سهم ایران از سبد تجارت  آفریقای جنوبی کمتر از 1.2 هزارم مجموع واردات و صادرات آن کشور است. آفریقای جنوبی کشوری است با جمعیت نزدیک به 60 میلیون نفر و مساحت 1 میلیون و 221 هزار کیلومتر مربع که در کنار اقیانوس‌های هند و اطلس واقع شده است.

    وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای اقتصادی این کشور، بیان کرد: آفریقای جنوبی منابع گسترده معدنی و انواع کانی و الماس را دارا است که همین موضوع باعث شده تا سال‌ها توسط اروپایی‌ها استعمار شود، این کشور از بنیان‌گذاران اتحادیه آفریقا است و دومین اقتصاد بزرگ را در میان کشورهای این قاره دارد و بزرگترین صادرکننده طلا در جهان به شمار می رود. مجموع ارزش کالاهای صادراتی از مبدا آفریقای جنوبی در سال 2021 میلادی، بالغ بر 124 میلیارد دلار بوده که 34 میلیارد دلار آن مربوط به صادرات طلا، 18 میلیارد دلار سهم صادرات سنگ آهن است. مهمترین مقاصد صادراتی آفریقای جنوبی به ترتیب چین، آمریکا، آلمان، ژاپن و انگلیس بودند.

    قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا با اشاره به گستردگی آمار وارداتی آفریقای جنوبی گفت: مجموع ارزش کالاهای وارداتی به مقصد آفریقای جنوبی در سال 2021 بالغ بر 93 میلیارد دلار بوده است که از این مبلغ بیشترین سهم متعلق به سوخت، نفت و کالاهای مرتبط به آن با مبلغ 15 میلیارد دلار بوده است. پس از آن ماشین آلات هوشمند 11 میلیارد و کالاهای الکترونیکی 8 میلیارد از سهم واردات این کشور را به خود اختصاص داده‌اند. پنج کشور تامین کننده کالا به آفریقای جنوبی به ترتیب کشورهای چین، آلمان، آمریکا، هند و عربستان سعودی بودند. مجموع صادرات خدمات از آفریقای جنوبی در سال 2020 بیش از 7 میلیارد دلار بوده و واردات خدمات به این کشور نیز در سال 2021، 10 میلیارد دلار بوده است.

    لطیفی با بیان اینکه آفریقای جنوبی اولین مقصد صادراتی ایران به قاره افریقا است، تصریح کرد: مجموع ارزش کالاهای صادراتی ایران به این کشور در سال 1400 بالغ بر 255 میلیون دلار به وزن 552 هزارتن بوده که 218 میلیون دلار از این میزان صادرات را اوره به خود اختصاص داده است، در هفت ماه نخست سال 1401 نیز 248 میلیون دلار کالا از ایران به آفریقای جنوبی صادر شده. مجموع ارزش کالاهای وارداتی از آفریقای جنوبی به ایران در سال 1400 حدود 6 میلیون و 500 هزار دلار بوده که 2 میلیون دلار از این مبلغ مربوط به واردات نباتات و اجزا آن مثل شیره ها و عصاره‌های نباتی بوده است، این کشور سومین صادر کننده آفریقایی به ایران در سال 1400 بوده، واردات کشورمان در هفت ماه نخست سال 1401 از آفریقا معادل واردات یکساله 1400 بود و به 6و نیم میلیون دلار رسید.

    برچسب ها