عصر خودرو

رئیس گمرک خبر داد:

افزایش ۹۰ درصدی ارزش صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان

عصر بازار- رئیس کل گمرک ایران عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تجارت خارجی که در فهرست فعالان مجاز اقتصادی گمرک قرار دارند را اعلام کرد که بر اساس آن، ارزش صادرات این شرکت‌ها ۹۰ درصد افزایش یافته است.

افزایش ۹۰ درصدی ارزش صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از صداوسیما، علیرضا مقدسی در خصوص عملکرد تجارت خارجی شرکت های دانش بنیان در هفت ماهه سال جاری گفت: میزان تجارت خارجی شرکت های دانش بنیان که در فهرست فعالان مجاز اقتصادی گمرک (AEO) قرار دارند، در این مدت بیش از 52 هزار و 939 تن و به ارزش بیش از 249 میلیون و 337 هزار دلار بوده است.

    رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد 64 شرکت دانش بنیان در فهرست فعالان مجاز اقتصادی گمرک (AEO) قرار دارند، که از این تعداد 33 شرکت در حوزه صادرات غیرنفتی و 54 شرکت در رویه واردات دارای فعالیت تجاری بوده اند، در خصوص میزان صادرات و واردات این شرکت ها در هفت ماهه اظهار کرد: در این‌ مدت از مجموع تجارت خارجی توسط شرکت های دانش بنیان 14 هزار و 975 تن و به ارزش حدود 43 میلیون و 172 هزار دلار به صادرات غیرنفتی و 37 هزار و 964 تن به ارزش 206 میلیون و 165 هزار دلار به واردات اختصاص داشت.

    طبق اعلام گمرک، مقدسی افزود: در این مدت میزان صادرات این شرکت ها به لحاظ وزنی یک درصد کاهش داشته اما از حیث ارزش 90 درصد افزایش یافته است و میزان واردات هم در این مدت به لحاظ وزن پنج درصد و از نظر ارزشی 12.5 درصد کاهش داشته است.

    گفتنی است؛ هم اکنون گمرک ایران با هدف تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی شرکت‌های دانش بنیان و حمایت حداکثری از این شرکت ها، تسهیلات 18 گانه برای شرکت های دانش بنیان در قالب فعالان اقتصادی مجاز ارائه می کند.

    برچسب ها