عصر خودرو

عضو اتاق بازرگانی تهران :

چشم‌انداز تورم پس از حذف ارز ترجیحی کاهشی است

عصر بازار- عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در کوتاه‌مدت می‌توانست باعث افزایش تورم شود که شد، بخشی از تورم خردادماه به دلیل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است اما در بلندمدت باعث می‌شود که ما تورم‌های بیشتری را دیگر نداشته باشیم و چشم‌انداز تورم پس از حذف ارز ترجیحی کاهشی است.

چشم‌انداز تورم پس از حذف ارز ترجیحی کاهشی است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا؛ «مهراد عباد» عضو اتاق بازرگانی تهران  درباره معضلات ارز 4200 تومانی، اظهار کرد: در چند دهه اخیر دولت‌ها، برای جلوگیری از افزایش نرخ کالاهای داخلی و حمایت از مصرف‌کننده به ارزها یارانه پرداخت کردند و نرخ ارز را پایین نگه داشتند.

  وی افزود: در دولت قبل ما شاهد افزایش قیمت شدید نرخ دلار بودیم و تفاوت خیلی زیادی میان ارزهای صوری و ارزهای بازار آزاد شکل گرفت، وقتی ارز 4200 تومانی در نظر گرفته شد، قیمت ارز در بازار آزاد 5.6 برابر بود.

  عباد گفت: این سیاست در طول این سال‌ها اصلاً موفق نبود و اتاق بازرگانی همواره در دوره گذشته طرح‌هایی را به دولت ارائه داد تا از ارز 4200 گذر کرده و به سمت ارز تک‌نرخی بروند، اما این‌که دولت متوجه شود که ارز 4200 تومانی فسادزاست و سود آن به جیب مصرف‌کننده نهایی نمی‌رود، زمان برد.

  عضو اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در اواخر دولت آقای روحانی و اوایل دولت آقای رئیسی دیگر صحبت از فساد ارز 4200 تومانی شد در حالی که اگر چند سال قبل درباره معضلات ارز 4200 تومانی صحبت می‌کردیم، همگی از ارز 4200 تومانی دفاع می‌کردند.

  دولت ارز را تک‌نرخی کند

  وی بیان کرد: خوشبختانه با اقدام دولت و مصوبه مجلس شورای اسلامی شاهد حذف ارز 4200 تومانی هستیم که اقدام بسیار خوبی بود اما در اتاق بازرگانی به دولت اعلام کردیم که نحوه اجرای آن بسیار حائز اهمیت است.

  عباد ادامه داد: ارز 4200 تومانی حذف شد اما همچنان ما شاهد نرخ‌های مختلف ارز هستیم و هنوز ارز تک نرخی نشده، به همین دلیل بهتر است دولت نرخ ارز را تک نرخی کند و نرخ آن توسط بازار تعیین شود.

  عضو اتاق بازرگانی تهران درباره تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر افزایش تولید در بخش کشاورزی، گفت: نرخ ترجیحی ارز که 4200 تومان بود، در حوزه‌های مختلف تاثیر منفی داشت به عنوان مثال؛ در بخش کشاورزی، دارو، مواد اولیه کارخانه‌های و … دچار مشکل شده بودیم. کالا با ارز 4200 تومانی وارد و با قیمت بازار به فروش می‌رسید و یا اصلاً کالایی وارد نمی‌شد، درنهایت این سیاستی که در پیش گرفته شده بود به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده نبود.

  وی اضافه کرد: وجود ارز 4200 تومانی در بخش کشاورزی آسیب زیادی وارد کرد، البته کاهش تولید در بخش کشاورزی دلایل دیگری مانند شرایط اقلیمی و محیط زیستی دارد، اما ارز 4200 تومانی هم تاثیر گذار بود. درحالی که بخش کشاورزی می‌توانست یک مزیت صادراتی برای ما محسوب شود.

  چشم‌انداز تورم پس از حذف ارز ترجیحی کاهشی است

  عباد درباره تاثیر حذف ارز 4200 تومانی در کاهش تورم، بیان کرد: حذف ارز 4200 تومانی در کوتاه‌مدت می‌توانست باعث افزایش تورم شود که شد، بخشی از تورم خردادماه به دلیل حذف ارز 4200 تومانی است اما در بلندمدت باعث می‌شود که ما تورم‌های بیشتری را دیگر نداشته باشیم و چشم‌انداز تورم پس از حذف ارز ترجیحی کاهشی است. البته در کنار این باید دو اقدام تک نرخی شدن ارز و نبود قیمت‌گذاری دستوری را دنبال کنیم.

  عضو اتاق بازرگانی تهران درباره تاثیرات حذف ارز 4200 تومانی در افزایش تولید داخل، گفت: حذف ارز 4200 تومانی در افزایش تولید برخی از کالاها تاثیر مثبتی داشت، چراکه پیش از این واردات برخی از کالاها از تولید داخل ارزان‌تر تمام‌ می‌شد و دولت‌ها برای حمایت از تولید داخل مجبور شدند فهرستی تهیه کنند و واردات برخی از کالاها را ممنوع کنند.

  وی اضافه کرد: ممنوع کردن واردات کالایی که به نفع کشور است به‌صرف حمایت از تولید داخل اقدام موثری نیست ما باید یک اصلاحات اساسی در واردات و صادرات داشته باشیم، نمی‌توانیم بگوییم واردات بد است، متاسفانه در سال‌های گذشته موضوع واردات به انحراف رفت، ما باید بر روی کالاهایی که برایمان مزیت دارد صادرات را انجام دهیم.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۴۱
    • بازار امروز ۳۴۰
    • بازار امروز ۳۳۹
    • بازار امروز ۳۳۸
    • بازار امروز ۳۳۷
    • بازار امروز ۳۳۶
    • بازار امروز ۳۳۵
    • بازار امروز ۳۳۴
    • بازار امروز ۳۳۳
    آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
    آرشیو