عصر خودرو

دلایل کاهش قیمت روغن

حذف ارز ۴۲۰۰ قاچاق را صفر و مصرف را واقعی کرد

عصر بازار- قیمت روغن خوراکی طی یکی دو هفته اخیر در کشور روند کاهشی به خود گرفته که یکی از علل آن را افت ۳۰ درصدی قیمت‌های جهانی روغن خام می‌دانند، اما حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و صفر شدن قاچاق این کالای اساسی به خارج از کشور نیز سبب کاهش مصرف آن شده است.

حذف ارز ۴۲۰۰ قاچاق را صفر و مصرف را واقعی کرد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا، پس از حذف ارز 4200 تومانی کالاهای اساسی، دولت سیزدهم به‌منظور حمایت از مصرف‌کنندگان علاوه بر تعیین نرخ مصوب برای کالاهای اساسی، تشدید نظارت‌ها بر عرضه، جلوگیری از احتکار و کاهش حقوق ورودی گمرکی را اجرا کرد.

  هفته گذشته فهرست جدید قیمت انواع روغن توسط انجمن صنفی صنایع روغن نباتی در راستای تعامل و همکاری با دولت منتشر شد و بر اساس آن قیمت روغن مصرفی خانوار 10 درصد و روغن صنف و صنعت 15 درصد کاهش یافت.

  طبق آمارها نیاز سالانه کشور بین 1.5 تا 2 میلیون تن است که البته هر ساله نزدیک 500 هزار تن روغن خوراکی از محل روغن‌کشی‌های داخلی و مابقی روغن خام موردنیاز کشور از محل واردات تأمین می‌شود؛ اما با توجه به تخصیص ارز 4200 تومانی و پایین بودن قیمت برخی محصولات در کشور ما نسبت به کشورهای منطقه قاچاق روغن خوراکی افزایش پیدا کرد تا جایی که ورود روغن خام به کشور به مرز بیش از 2.5 میلیون تن در سال رسید که بخش عمده این محصول به خارج از کشور قاچاق می‌شد.

  در واقع به علت ارزان بودن روغن خوراکی در ایران نسبت به کشورهای همسایه، در سال‌های اخیر در کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان نیز روغن یارانه‌ای ایران به‌طور قاچاق منتقل می‌شد و منابع ارزی ملت ایران به جیب کشورهای همسایه می‌رفت.

  با حذف ارز 4200 تومانی، احتکار روغن، افزایش بی‌رویه صادرات محصولات حاوی روغن و خروج غیرقانونی روغن از کشور کاهش پیدا کرد؛ این در حالی است که پیش از این به دلیل پایین بودن نرخ روغن خوراکی داخلی نسبت به کشورهای همسایه با قاچاق این محصول مواجه بودیم.

  همچنین سال گذشته با تقاضای کاذب مصرف روغن خوراکی در کشور روبرو بودیم که با حذف و اصلاح ارز 4200 تومانی و واقعی شدن قیمت‌ها علاوه بر کاهش قاچاق، مصرف نیز به سمت واقعی شدن حرکت کرد؛ آمارها در کشور نشان می‌دهد که یکی از پرمصرف‌ترین کشورها در مصرف روغن خوراکی بودیم که با اصلاح نظام یارانه‌ای مصرف این محصول بیش از 40 درصد در ماه‌های اخیر کاهش یافت که همین امر در سلامت جامعه نیز اثرگذار خواهد بود.

  اما در پی حذف ارز 4200 تومانی و اصلاح نظام یارانه‌ای و واقعی شدن قیمت روغن خوراکی در کشور قاچاق به‌طور عمده کاهش یافت تا جایی که سرانه مصرف این محصول به آمارهای واقعی نزدیک شده است.

  وضعیت کنونی بازار نشان می‌دهد که اجرای طرح مردمی کردن یارانه‌ها که تصمیم درستی بود و برای جامعه منفعت به دنبال داشت همان‌گونه که به‌تازگی معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نتایج تصمیم دولت در حذف ارز 4200 تومانی را با کاهش 50 درصدی قاچاق کالاهای اساسی به خارج از کشور و صفر شدن قاچاق عمده آرد و روغن در 4 ماه نخست امسال را مثبت ارزیابی کرد.

  همچنین به‌تازگی طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار سود بازرگانی برای واردات روغن خام و دانه روغنی با عزم جدی وزارت صمت برای رفع موانع تولید و حمایت عملی از حقوق مصرف‌کنندگان صفر شد.

  حال با گذشت بیش از 2.5 ماه از اجرای این طرح و با وفور کالا در کشور، قیمت روغن خوراکی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای روند کاهشی به خود گرفته به‌طوری که برخی شرکت‌ها اقدام به کاهش قیمت و تخفیفات 20 درصدی روی کالاهای خود کرده‌اند.

  همچنین برخی تولیدکنندگان و شرکت‌های تولیدی طی یک تا دو هفته اخیر قیمت روی محصولاتشان را نزدیک 20 درصد کاهش قیمت دادند به‌طوری که دبیرکل اتحادیه بنکداران نیز هفته گذشته از کاهش 100 هزارتومانی قیمت روغن نباتی حلب 16 کیلوگرمی در بازار خبر داده بود. پیش از این قیمت هر حلب روغن نباتی 16 کیلوگرمی یک میلیون و 80 هزار تومان برای مصرف‌کنندگان بود که اکنون در بازار 960 هزار تومان شده است.

  دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفته بود: این کاهش قیمت در پی کاهش حدود 30 درصدی قیمت جهانی روغن خام به دلیل تفاهمات بر سر عرضه غلات از بنادر اوکراین است.

  پیش از این نیز «امیر هوشنگ بیرشک» دبیر انجمن صنایع روغن نباتی کشور در خصوص وضعیت تولید و توزیع روغن نباتی در کشور گفته بود: در حال حاضر روغن موردنیاز کشور تأمین است و کمبودی در این خصوص نداریم و همچنین با اصلاح نظام یارانه‌ای قیمت روغن اصلاح‌شده است.

  برچسب ها