عصر خودرو

قیمت نفت یک شبه ۱۰ درصد ریزش کرد

عصر بازار- قیمت نفت پس از ریزش ۹.۵ درصدی در شب گذشته، در معاملات روز چهارشنبه بازار آسیا حدود سه درصد افزایش یافت تا بخشی از این افت شدید را جبران کند.

قیمت نفت یک شبه ۱۰ درصد ریزش کرد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت حداکثر سه دلار و هشت سنت معادل 2.9 درصد افزایش یافت و به 105 دلار و 85 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت شب گذشته 10 دلار و 73 سنت معادل 9.5 درصد سقوط کرده بود که بزرگترین کاهش قیمت روزانه از مارس بود.

  بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با دو دلار و 64 سنت معادل 2.7 درصد، به 102 دلار و 14 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز سه شنبه با هشت دلار و 93 سنت معادل 8.2 درصد کاهش، برای نخستین بار از آوریل، در پایین 100 دلار بسته شده بود.

  این ریزش شدید قیمت در پی نگرانی‌ها نسبت به وقوع رکود اقتصادی و اعمال قرنطینه‌های کووید در چین که به تقاضا برای سوخت آسیب می‌زنند، اتفاق افتاد.

  محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک روز سه شنبه گفت: صنعت نفت به دلیل سالها کمبود سرمایه گذاری، تحت فشار قرار گرفته و اگر اجازه داده شود نفت ایران و ونزوئلا به بازار عرضه شود، کمبود عرضه تسهیل خواهد شد.

  دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه هشدار داد اگر پیشنهاد ژاپن برای تعیین قیمت نفت روسیه برابر نصف قیمت فعلی بازار اجرایی شود، عرضه نفت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و قیمتها به بالای 300 تا 400 دلار در هر بشکه صعود می‌کند.

  از سوی دیگر، یکی از روسای اتحادیه کارکنان نفتی و وزارت کار نروژ روز سه شنبه اعلام کردند دولت برای پایان دادن به اعتصاب در بخش نفت که تولید نفت و گاز را کاهش می‌دهد، مداخله کرده است و به بن بستی پایان داد که می توانست کمبود انرژی اروپا را وخیم‌تر کند.

  این اعتصاب تا شنبه، صادرات روزانه گاز نروژ را معادل یک میلیون و 117 هزار بشکه نفت (56 درصد صادرات گاز روزانه) و صادرات نفت را به میزان 341 هزار بشکه کاهش داده است.

  نگرانی‌ها نسبت به رکود همچنان روی بازارها سنگینی می‌کند. بر اساس برآوردهای اولیه، بزرگترین اقتصاد جهان ممکن است در مدت سه ماه از آوریل تا ژوئن رشد منفی پیدا کرده باشد. این دومین سه ماهه متوالی رشد منفی است که تعریف رکود فنی است.

  بانک‌های مرکزی گروه 10 نرخهای بهره را در ژوئن بیشتر از هر ماه دیگری در دو دهه گذشته افزایش دادند. اکنون که نرخ تورم به بالاترین رکورد چند دهه اخیر صعود کرده است، انتظار نمی‌رود روند تحکیم سیاست پولی در نیمه دوم سال 2022 متوقف شود.

  بر اساس گزارش رویترز، لئون لی، تحلیلگر شرکت سی ام سی مارکتس در شانگهای گفت:‌ اگرچه نفت خام همچنان با کمبود عرضه مواجه است اما عوامل اصلی که به ریزش شدید نفت در روز سه شنبه منجر شدند، همچنان به قوت خود باقی ماندند. بر همین اساس، بهبود قیمت‌ها در معاملات روز جاری ممکن است اصلاح قیمت موقتی باشد و نفت احتمالا در کوتاه مدت، تحت فشار قرار می‌دهد.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۳۲
    • بازار امروز ۳۳۱
    • بازار امروز ۳۳۰
    • بازار امروز ۳۲۹
    • بازار امروز ۳۲۸
    • بازار امروز ۳۲۷
    • بازار امروز ۳۲۶
    • بازار امروز ۳۲۵
    • بازار امروز ۳۲۴
    آخرین بروزرسانی ۹ روز پیش
    آرشیو