عصر خودرو

چگونه رشد نقدینگی منفی شد؟

عصر بازار- آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ رشد نقدینگی به کمترین سطح در ۱۶ ماه اخیر رسیده است اما همچنان میزان نقدینگی رقم بالایی دارد که این نرخ برای کاهش تورم باید به کمتر از ۲۰ درصد برسد.

چگونه رشد نقدینگی منفی شد؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایسنا، بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در فروردین 1401، حجم نقدینگی را 4823 هزار و 290 میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به اسفند ماه سال گذشته معادل 0.2 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

  پایه پولی نیز به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در تغییر حجم نقدینگی، در اولین ماه سالجاری 1.3 درصد نسبت به اسفند سال قبل رشد داشته و به رقم 611 هزار و 780 میلیارد تومان رسیده است. البته، رشد این متغیر در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال قبل 31.5 درصد بوده که در 9 ماه اخیر حدود 10 واحد درصد کمتر شده است.

  از سوی دیگر، حجم پول  نیز 951 هزار و 980 میلیارد تومان شده که نسبت به پایان سال قبل 3.5 درصد کاهش یافته و حجم شبه پول نیز نسبت به سال گذشته رشد 0.7 درصدی داشته و به رقم 3871 هزار و 310 میلیارد تومان رسیده است.

  در این بین، برای بررسی اینکه چگونه نرخ رشد نقدینگی در اولین ماه 1401 با کاهش 0.2 درصدی مواجه شده است، باید به سراغ آمار ضریب فزاینده نقدینگی، بدهی بانک‌ها و دولت به بانک مرکزی برویم که نرخ ضریب فزاینده نقدینگی از 8.001 به 7.844 کاهش یافته است.

  بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز از 146 هزار و 270 میلیارد تومان در اسفند سال گذشته با 2.2 درصد کاهش به 143 هزار و 80 میلیارد تومان در پایان فروردین ماه رسیده است.

  علاوه براین، بدهی ناخالص دولت به بانک مرکزی از 132 هزار و 240 میلیارد تومان در اسفند ماه 1400 به 131 هزار و 970 میلیارد تومان در فروردین ماه 1401 کاهش یافته است.

  این آمار در حالی است که پیش از این، رئیس کل بانک مرکزی از منفی شدن رشد نقدینگی خبر داده بود و دلیل آن را ندادن تنخواه به دولت اعلام کرد.

  همچنین، صالح آبادی در جدیدترین اظهارت خود برنامه بانک مرکزی برای کنترل و نظارت بر ترازنامه بانک‌ها به عنوان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر نقدینگی اعلام کرد که طبق آن، رشد مقداری ترازنامه بانک‌ها از 1.5 تا 2.5 درصد در نظر گرفته شده که بر این اساس برای برخی بانک‌ها 1.5 درصد و 2.5 درصد برای بانک‌ها بسته به شرایط آن بانک و شاخص‌های موجود تعیین شده است. 

  فارغ از این، با کاهش 0.2 درصدی رشد نقدینگی این سوال در ذهن ایجاد می‌شود که این میزان چقدر در کاهش تورم تاثیرگذار است که باید گفت که با وجود کاهش رشد نقدینگی، هنوز این رقم در سطح بالایی قرار دارد و برای مهار تورم نیاز است تا این رقم به سطوح کمتر از 20 درصد برسد.

  البته، با وجود کاهش جزئی نرخ رشد نقدینگی در اولین ماه امسال، براساس انتقاد کارشناسان همچنان راه استقراض غیرمستقیم دولت از بانک مرکزی به عنوان یکی از بسترهای خلق نقدینگی از طریق تبدیل ریالی دارایی‌های ارزی و خرید اوراق بانک‌ها باز است که در این زمینه، بانک مرکزی باید توضیح لازم را درباره وضعیت و میزان تبدیل ریالی دارایی‌های ارزی و خرید اوراق بانک‌ها بدهد تا مشخص شود که این عوامل چه قدر در رشد نقدینگی و تداوم آن تاثیرگذار بوده‌اند.

  در این زمینه، خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در فروردین 1401 به رقم 559 هزار و 350 میلیارد تومان رسیده که نسبت به فروردین سال قبل و پایان سال گذشته به ترتیب 20.1 درصد رشد و 1.6 درصد کاهش یافته است.

  همچنین، رقم خالص سایر اقلام بانک مرکزی نیز در این مدت منفی 23 هزار میلیارد تومان است که نسبت به فروردین و اسفند سال قبل به ترتیب معادل 79.3 و 2.9 درصد رشد داشته است.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۳۲
    • بازار امروز ۳۳۱
    • بازار امروز ۳۳۰
    • بازار امروز ۳۲۹
    • بازار امروز ۳۲۸
    • بازار امروز ۳۲۷
    • بازار امروز ۳۲۶
    • بازار امروز ۳۲۵
    • بازار امروز ۳۲۴
    آخرین بروزرسانی ۹ روز پیش
    آرشیو