عصر خودرو

کاهش شدید صادرات زعفران

عصر بازار- نایب رئیس شورای ملی زعفران از کاهش شدید صادرات زعفران در ماه های اخیر خبر داد و گفت: فقط در فروردین ماه صادرات طلای سرخ ۶۰ درصد کاهش یافته است.

کاهش شدید صادرات زعفران
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از مهر؛ غلامرضا میری از کاهش شدید صادرات زعفران در ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: فقط در فروردین ماه صادرات طلای سرخ 60 درصد کاهش یافته است.

  وی با بیان اینکه تا پایان سال گذشته صادرات زعفران 19 درصد کاهش یافته است، افزود: در دی و بهمن و اسفند 1400 صادرات زعفران به ترتیب 58 درصد، 33 درصد و 38 درصد کاهش داشته است.

  میری میزان کاهش صادرات زعفران را در فروردین و اردیبهشت 1401 به ترتیب 60 درصد و 19 درصد اعلام کرد.

  این فعال بخش خصوصی با اشاره به دلایل این اتفاق، تاکید کرد: اگر شرایط به همین شکل ادامه داشته باشد، شاهد شدت کاهش صادرات طلای سرخ خواهیم بود.

  وی با بیان اینکه صادرات یک کیلوگرم زعفران برای هر صادر کننده رسمی حدود 12 میلیون و 810 هزار تومان هزینه سربار دارد، توضیح داد که اولاً نرخ پایه گمرکی 1598 دلار است در حالی که صادرکنندگان زعفران را کیلویی 1300 دلار می‌فروشند بنابراین باید 300 دلار دیگر از بازار آزاد تهیه کنند و تحویل سامانه نیما دهند.

  میری با انتقاد از این سیاست گفت که وقتی ارز حاصل از صادرات وارد کشور می‌شود صادرکنندگان باید آن را با قیمت 26 هزار تومان تحویل سامانه نیما بدهند در حالی که قیمت ارز در بازار آزاد 32 هزار تومان است بنابراین در همین مرحله فقط صادرکننده 9 میلیون و 600 هزار تومان زیان می‌کند ضمن اینکه برای آوردن ارز به کشور نیز باید 3 درصد هزینه شود.

  وی ادامه داد: علاوه بر این عنوان شده که برای صادرات محصولات کشاورزی و در بحث آب مجازی نیز نیم درصد تعرفه برای زعفران اعمال شده است.

  میری با اشاره به اینکه با توجه به شرایط فوق صادرکنندگان تمایلی به صادرات زعفران ندارند، تاکید کرد که قاچاقچی‌ها از این شرایط سو استفاده و زعفران را از کشور خارج می‌کنند و آن را 20 درصد زیر قیمت در بازارهای هدف به فروش می‌رسانند.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود به قیمت زعفران نیز اشاره و حداقل نرخ آن را 24 میلیون و حداکثر قیمت آن را 38 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این نرخی است که ما زعفران را از کشاورزان خریداری می‌کنیم.

  برچسب ها