عصر خودرو

گام موفق دولت سیزدهم در واگذاری سهام سرخابی‌ها

عصر بازار- پس از سال‌ها تلاش برای واگذاری ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس، درنهایت دولت سیزدهم کار نیمه‌تمام دولت قبل را اجرا کرد و با عرضه سهام سرخابی‌ها در بورس طلسم ۲۴ ساله این واگذاری مهم شکسته شد.

گام موفق دولت سیزدهم در واگذاری سهام سرخابی‌ها
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از ایرنا، مساله خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس قصه‌ای قدیمی و پرماجرا است که در اردیبهشت 1388 و در جهت اجرای اصل 44 قانون اساسی کلید خورد اما نهایی شدن این واگذاری در دولت‌های مختلف به باد فراموشی سپرده شد و هیچ‌گاه اقدام جدی برای نهایی شدن آن در دستور کار مسوولان قرار نگرفت.

  با آغاز به کار دولت سیزدهم، تصمیم‌گیری و انجام برخی از اقدامات برای واگذاری هر چه سریع‌تر سرخابی‌ها موردتوجه وزرا و سازمان خصوصی‌سازی بود و درنهایت با برگزاری جلسات هفتگی گره کور واگذاری سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس با تلاش گسترده مسوولان حاضر در دولت سیزدهم بازگشایی و پرونده واگذاری آن در سال 1400 بسته شد.

  صورت‌های مالی حسابرسی شده نقطه مشترک دولت‌های مختلف برای عدم موفقیت در واگذاری سرخابی‌ها و عرضه آن در بازار سرمایه بود اما دولت سیزدهم بدون توجه به بهانه‌های مطرح‌شده، در نخستین روزهای فعالیت خود مسیر نیمه‌تمام دولت‌های قبل را در پیش گرفت و در روزهای پایانی سال 1400 موفق به عرضه سهام این 2 باشگاه بزرگ ورزشی در بورس شد.

  از دی‌ماه 1400، زمزمه واگذاری سرخابی‌ها رنگ واقعیت به خود گرفت و طرفداران این 2 تیم بزرگ چشم انتظار اعلام زمان نهایی عرضه سرخابی‌ها در بورس قرار گرفتند.

  عرضه حتمی سرخابی‌ها در بورس تا پایان سال 1400

  با گذشت روزها و نیز افزایش سرعت فعالیت مسوولان حاضر در دولت سیزدهم‌، خوش‌بینی‌ها نسبت به واگذاری حتمی سرخابی‌ها تا پایان سال 1400 قوت گرفت و فعالان بازار سرمایه فقط در انتظار اعلام هر چه سریع‌تر زمانی نهایی درج نماد سرخابی‌ها در بازار سرمایه بودند اما از همان ابتدا «حجت اسماعیل‌زاده»، معاون پذیرش فرابورس اعلام کرده بود که با توجه به مختصات مالی غیراستاندارد این دو تیم ورزشی، امکان حضور آنها در بازار اصلی نیست.

  جدیت مسوولان در پیگیری واگذاری سهام سرخابی‌ها تا جایی پیش رفت که «میثم فدایی»، مدیرعامل فرابورس ایران از احتمال تعیین قیمت سهام سرخابی‌ها تا پایان بهمن‌ماه خبر داد، این اتفاق جزو اقداماتی بود که هیچ‌گاه در دولت‌های قبل موردتوجه قرار نگرفت و تا دولت قبل فقط زمزمه واگذاری سهام سرخابی‌ها موردبحث مسوولان بود.

  به دنبال چنین تصمیماتی، «حسین قربان زاده»، رییس سازمان خصوصی‌سازی روز چهارشنبه (20 بهمن‌ماه 1400) به خبرنگار ایرنا اعلام کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذشده، قرار بر این است تا هیات واگذاری برای روز شنبه (23 بهمن‌ماه 1400) تشکیل جلسه دهد، قیمت سهام سرخابی‌ها در آنجا تصویب و درنهایت اعلام شود.

  ارزش‌گذاری سهام سرخابی‌ها طبق وعده‌های داده‌شده، در تاریخ 23 بهمن‌ماه انجام و ارزش نهایی باشگاه پرسپولیس سه هزار و 210 میلیارد تومان و ارزش نهایی باشگاه استقلال 2 هزار و 780 میلیارد تومان اعلام شد، به دنبال چنین روندی در روز شنبه (30 بهمن‌ماه 1400) اقدامات مربوط به ثبت سهام استقلال و پرسپولیس در سازمان بورس انجام شد.

  اعلام نهایی ارزش‌گذاری سهام سرخابی‌ها و نیز انجام ثبت سهام استقلال و پرسپولیس در سازمان بورس زمینه‌ساز افزایش خوش‌بینی فعالان بازار سرمایه به دولت سیزدهم برای تحقق وعده‌های داده‌شده از سوی مسوولان بود.

  در ابتدا قرار بر درج نماد سرخابی‌ها در روز یکشنبه (یکم اسفندماه 1400) بود که این اتفاق تحت تاثیر وجود برخی از مشکلات با مانع تراشی‌هایی همراه شد اما با توجه عزم جزم شده دولت سیزدهم برای نهایی کردن واگذاری سهام سرخابی‌ها در سال 1400، موانع موجود بر سر راه با سرعت هر چه بیشتر برطرف و واگذاری آن طبق وعده‌های داده‌شده در اسفندماه 1400 انجام شد.

  اعلام زمان نهایی گشایش نماد سرخابی‌ها در بورس

  به دنبال رفع مشکلات ایجاد شده رییس سازمان خصوصی‌سازی در روز دوشنبه (9 اسفندماه) از درج نماد سرخابی‌ها در بازار پایه فرابورس خبر داد و گفت: گشایش نماد دو باشگاه 15 اسفند مصادف با سوم شعبان و روز میلاد امام حسین(ع) خواهد بود که در ادامه چنین خبر مهمی مدیرعامل فرابورس ایران در توییتی اعلام کرد که درج نماد 2 باشگاه در بازار پایه نارنجی انجام می‌شود.

  طبق چنین وعده‌ای، سوت پایان این واگذاری پرماجرا با تلاش پیاپی دولت سیزدهم در 9 اسفند 1400 با درج نماد سرخابی‌ها در بازار پایه فرابورس نواخته شد.

  در نخستین روز پذیره‌نویسی، 167 میلیون و 403 هزار و  903 سهم  باشگاه استقلال توسط 179 هزار و  185 نفر و در مورد باشگاه پرسپولیس 162 میلیون و 229 هزار و 136 سهم توسط 201 هزار و 254 هزار نفر خریداری شد که با چنین آماری رکورد بیشترین میزان شرکت‌کننده در روز نخست پذیره‌نویسی فرابورس در سال 1400 شکسته شد.

  با توجه به موفقیت دولت سیزدهم در عرضه سهام سرخابی‌ها در بورس و نیز شکسته شدن این طلسم 24 ساله، طرفداران این دو تیم در انتظار اعلام نهایی زمان بازگشایی نماد سرخابی‌ها در بورس هستند، پیگیری‌های انجام شده از سوی خبرنگار ایرنا حاکی از آن است که باشگاه استقلال و پرسپولیس باید برخی از اطلاعات را در سایت کدال منتشر کنند و پس از انجام بررسی از سوی سازمان بورس اجازه بازگشایی نماد آنها دریافت خواهد شد.

  باشگاه استقلال برخی از اطلاعات مانند صورت‌های مالی دوره‌های قبل را در سایت کدال منتشر کرده است.

  شرکت‌ها زمانی که نزد سازمان بورس ثبت می‌شوند موظف‌اند تا برخی از اطلاعات را بر اساس دستورالعمل افشا به‌صورت مستمر بر سایت کدال منتشر کنند تا پس‌ازآن اقدامات مربوط به بازگشایی نماد آن‌ها انجام شود.

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۳۲
    • بازار امروز ۳۳۱
    • بازار امروز ۳۳۰
    • بازار امروز ۳۲۹
    • بازار امروز ۳۲۸
    • بازار امروز ۳۲۷
    • بازار امروز ۳۲۶
    • بازار امروز ۳۲۵
    • بازار امروز ۳۲۴
    آخرین بروزرسانی ۹ روز پیش
    آرشیو