عصر خودرو

انتظار رشد اقتصادی ۱۹.۵ درصدی صنعت نفت در سال ۱۴۰۰

عصر بازار- بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که روند صادرات نفت ایران صعودی بوده و برای سال ۱۴۰۰ انتظار رشد ۱۹.۵ درصدی در بخش نفت و گاز وجود خواهد داشت.

انتظار رشد اقتصادی ۱۹.۵ درصدی صنعت نفت در سال ۱۴۰۰
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر بازار» به نقل از ایبنا، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با عنوان «تحلیل بخش حقیقی اقتصاد ایران عملکرد 6 ماهه اول و برآورد رشد اقتصادی سال 1400» درباره رشد صادرات نفت ایران عنوان کرده است:

  «بر اساس اعلام بانک مرکزی، بخش نفت و گاز ایران در سال 1399 حدود 8.7 درصد رشد اقتصادی داشته است. مرکز آمار ایران نیز رشد بخش استخراج نفت و گاز طبیعی را در این سال 5.6 درصد اعلام کرده است. همچنین این دو نهاد رشد این بخش را در سه ماهه اول سال جاری 23.3  و 27.5 درصد بیان کرده‌اند.

  دلیل رشد مثبت بخش نفت و در نتیجه رشد قابل توجه صادرات نفت خام و میعانات گازی، از یک سو گسترش واکسیناسیون جهانی برای مقابله با ویروس کرونا (و افزایش تقاضای جهانی نفت خام) و از سوی دیگر ثمردهی تلاش‌ها در جهت خنثی‌سازی تحریم‌های صادرات نفت بوده است.

  همانطور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، ارزش افزوده این بخش در سال 1395 به سطح ارزش افزوده آن در سال 1390 رسیده که می‌تواند به معنای تکمیل ظرفیت‌های خالی تولید این بخش تفسیر شود. در سال 1399 نیز شاهد روند صعودی ارزش افزوده بخش نفت و گاز به خصوص در دو فصل پایانی سال هستیم، ولی مقایسه با سال 1395 نشانگر وجود ظرفیت خالی قابل توجه در این بخش است.

  نمودار 1- ارزش افزوده بخش نفت و گاز به قیمت ثابت سال 1395

  نمودار 2 رشد ارزش افزوده بخش نفت تا بهار 1400 را به صورت فصلی نشان میدهد. همانطور که ملاحظه می‌شود افت تولید بخش نفت در سال‌های 1397 و 1398 قابل توجه بوده است، با توجه به تحریم‌های آمریکا و تبعیت بخشی از خریداران نفت ایران از آن، رشد منفی بخش نفت مورد انتظار بوده است.

  روند صعودی رشد بخش نفت از فصل دوم سال 1399 (زمان ریاست‌جمهوری ترامپ) آغاز شده و با توجه به شواهد آماری از گزارش ماهیانه اوپک به نظر میرسد رشد مثبت این بخش در ادامه سال تداوم یابد.

  نمودار 2- رشد فصلی ارزش افزوده بخش نفت و گاز به قیمت ثابت سال 1395 (درصد)

  آمارهای سازمان اوپک از منابع ثانویه از سال 2018 در جدول 1 ارائه شده است. همانطور که جدول 1 نشان می‌دهد، تولید نفت ایران در فصول 2 و 3 سال 2021 (بهار و تابستان 1400 ) به ترتیب حدود 2.44 و 2.49 میلیون بشکه در روز بوده است که با در نظر گرفتن مصرف حدود 1.7 میلیون بشکه‌ای روزانه نفت خام در داخل به معنای صادرات 770 و 820 هزار بشکه‌ای روزانه نفت خام در این فصول است.

  جدول 1  - تولید نفت ایران  گزارش‌های ماهیانه اوپک (هزار بشکه)

  بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که روند صادرات نفت ایران صعودی بوده و برای سال 1400 انتظار رشد 19.5 درصدی در بخش نفت و گاز وجود خواهد داشت».

  برچسب ها
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۲۱
    • بازار امروز ۳۲۰
    • بازار امروز ۳۱۹
    • بازار امروز ۳۱۸
    • بازار امروز ۳۱۷
    • بازار امروز ۳۱۶
    • بازار امروز ۳۱۵
    • بازار امروز ۳۱۴
    • بازار امروز ۳۱۳
    آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار