عصر خودرو

افزایش ۵۹ درصدی توزیع نهاده نسبت به سال قبل

عصر بازار- یک مقام مسئول گفت: بنابر آمار از ابتدای سال تا ۲۹ آذر، ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن نهاده دامی توزیع شده که نسبت به سال قبل ۵۹.۵ درصد رشد داشته است.

افزایش ۵۹ درصدی توزیع نهاده نسبت به سال قبل
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسن عباسی معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با تغییر روش تخصیص ارز و واردات با ارز نیما یا آزاد، قیمت نهاده های دامی افزایش می یابد که این امر در نرخ تمام شده تولید محصولات پروتئینی مرغ، گوشت و تخم مرغ تاثیر گذار است.

  او قیمت هر کیلو ذرت در بنادر را یک هزار و 900 تومان و جو یک هزار و 850 تومان اعلام کرد و گفت: با احتساب کرایه حمل هر کیلو 200 تا 300 تومان بدست مرغدار می رسد که با توزیع عادلانه ارز و واردات با ارز نیما، قیمت 3 تا 4 برابر افزایش خواهد یافت.

  عباسی معروفان ادامه داد: با افزایش قیمت نهاده های دامی، نرخ مرغ دیگر کیلویی 30 هزار تومان نخواهد بود، از این رو دولت تمهیداتی برای افزایش یارانه خانوار و تامین نقدینگی واحدهای تولیدی برای نخستین بار اتخاذ کرده تا تولید دچار چالش نشود‌.

  سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد درباره اجرای تغییر روش تخصیص ارز ترجیحی از دی ماه گفت: طبق اظهارات رئیس جمهور، قبل از اجرای تغییر روش تخصیص ارز به مردم اطلاع رسانی می شود، بدین منظور از سه ماه اخیر جلساتی تشکیل شده تا تمهیداتی اتخاذ شود که کالا گران به دست مصرف کننده نرسد و تولیدکننده دچار چالش نشود.

  او ادامه داد: هم اکنون یک کشتی 50 هزارتنی ذرت 80 تا 90 میلیارد تومان تمام می شود که با توزیع عادلانه ارز و جایگزینی با ارز نیما 400 تا 500 میلیارد تومان می شود که با این وجود نقدینگی بیشتری می خواهد که تامین کنندگان باید ارز داشته باشند، به همین خاطر بانک مرکزی دستورالعمل لازم باید به کار گیرد تا کشور دچار مشکل نشود.

  این مقام مسئول با تاکید بر این موضوع که ارز دارو و گندم تا پایان سال حذف نمی شود، گفت: تغییر روش تخصیص ارز ابتدا از روغن های خام، ذرت و کنجاله صورت می گیرد و به یکباره این امر اتفاق نمی افتد، اما در کل 80 تا 90 درصد مسئولان و کارشناسان بر تغییر روش تخصیص ارز متوفق القول هستند چرا که ضمن رانت و فساد، تولید داخل سرکوب می کند.

  به گفته او، با توجه به رانت و فساد ارز ترجیحی، انگیزه ای برای تولید نیست، اما قبل از تغییر روش تخصیص باید برنامه ریزی لازم صورت گیرد تا در کشور مشکلی از این حیث بوجود نیاید.

  عباسی معروفان ادامه داد: با توجه به آنکه 5 دهک پایین جامعه توان خرید با نرخ های فعلی هم ندارند، تغییر روش تخصیص ارز و گران شدن کالاها، مشکلات را چند برابر می کند، لذا افزایش یارانه از 45 هزار تومان به 120 تا 150 هزار تومان یکی از راه حل های رفع مشکلات گرانی است.

  به گفته او، با تغییر روش تخصیص ارز و واقعی شدن قیمت ها، در مصرف کنترل بیشتری باید صورت گیرد. به عنوان مصرف سالیانه شکر 2 میلیون و 400 هزار تن بود که با تغییر ارز و واردات با ارز نیما، مصرف از 2 میلیون و 400 هزار تن به یک میلیون و 700 هزار تن رسیده است.

  این مقام مسئول درباره اینکه به واردات 6 قلم کالا ارز ترجیحی اختصاص می یابد، گفت: ارز ترجیحی به 2 قلم کالا دارو و گندم همچنان اختصاص می یابد و برای 4 قلم دیگر با تغییر ارز تغییراتی در قیمت رخ می دهد، اما به سبب اتخاذ تدابیر جای هیچ گونه نگرانی نیست.

  او درباره آخرین وضعیت عرضه نهاده دامی در سامانه بازارگاه گفت: بنابر آمار تا 29 آذر 12 میلیون و 800 هزار تن نهاده در سامانه بازارگاه توزیع شد که 7 میلیون و 200 هزار تن ذرت و مابقی کنجاله سویا و جو بوده است.

  سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد گفت: واردات نهاده دامی نسبت به سال قبل 59.5 درصد رشد داشته است و حال تا پایان سال 4 میلیون و 500 هزار تن نهاده باید وارد شود و نگرانی بابت تامین نهاده وجود ندارد.

  برچسب ها