عصر خودرو

بورس های جهانی سبزپوش شدند

عصر بازار- بیشتر شاخص های مهم بورسی در جهان صعودی بسته شدند.

بورس های جهانی سبزپوش شدند
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر بازار» به نقل از ایسنا، نرخ تورم در بیشتر کشورهای جهان در سطح بالایی باقی مانده و چشم انداز اقتصادی را تا حدی تیره کرده است. برای نمونه در انگلیس با وجود کاهش نسبی سرعت بالا رفتن قیمت ها، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه سپتامبر با 0.1 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به 3.1 درصد رسیده که بازهم یکی از بالاترین نرخ های تورم 9 سال اخیر محسوب می‌شود. بانک مرکزی انگلیس دستیابی به تورم دو درصدی را تا پایان سال هدف گذاری کرده است.

  دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد در نیمه نخست سال جاری میلادی حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان به 852 میلیارد دلار رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 78 درصد افزایش یافته است. کشورهای توسعه یافته با جذب 424 میلیارد دلار از این سرمایه بیشترین سرمایه خارجی را جذب کرده اند. طی بازه زمانی فوق سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکا نسبت به نیمه نخست سال قبل به میزان قابل توجه 90 درصد بیشتر شده است. 

  رشد اقتصادی بیشتر کشورهای جهان در حالش کاهش است و این مساله به نوبه خود کمی فعالان بازار بورس را نسبت به چشم انداز پیش روی اقتصاد جهان نگران کرده است. اقتصاد چین در سه ماهه سوم امسال رشد 4.9 درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل 3.0 درصد کمتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین 0.3 درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بدترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو فصل اخیر محسوب می شود.

  صورت های سود و زیان منتشرشده بسیاری از شرکت های بزرگ بورسی امیدوارکننده تر از چیزی بوده است که پیشتر تصور می شد. میزان درآمد شرکت های بزرگ در سه ماهه سوم سال به ویژه در بخش خدمات مالی و بانکی افزایش قابل ملاحظه ای داشته که می تواند نویدگر افزایش حجم تجارت خارجی و سرمایه گذاری ها در ماه های پایانی سال باشد. از طرف دیگر بهبود نسبی وضعیت تراشه ها نیز می تواند در بخش صنعت به افزایش میزان تولیدات کارخانه ها کمک کند.

  بازار کار بسیاری از کشورها تحت تاثیر پیامدهای کرونا باقی مانده است؛ داده های منتشرشده توسط وزارت کار آمریکا نشان می دهد تا پایان سپتامبر بیش از دو میلیون و 700 هزار آمریکایی بیکاری طولانی مدت را تجربه کرده اند بدان معنا که از زمان بیکاری آن ها بیش از 6 ماه می گذرد. این رقم بیش از یک سوم کل جمعیت بیکاران را تشکیل می دهد. بالا بودن نرخ بیکاری احتمالا کار بانک های مرکزی را برای بازگرداندن شرایط اقتصادی به حالت عادی دشوارتر خواهد کرد. 

  در حالی که بیشتر کارشناسان اقتصادی انتظار کاهش یا دست کم ثابت ماندن تورم آمریکا ر اداشتند، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در 12 ماه منتهی به سپتامبر با 0.1 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به 5.4 درصد رسید. این نرخ تورم که 0.2 درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در 13 سال اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ به گونه ای که تورم بنزین به 24.8 درصد رسیده است.

  صندوق بین المللی پول در گزارش جدیدی اعلام کرد برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان در سال 2021 را به 5.9 درصد کاهش داده که این رقم 0.1 درصد کمتر از برآورد قبلی این نهاد است. صندوق بین المللی پول همچنین انتظار دارد متوسط رشد اقتصادی جهان در سال آینده از رقم امسال نیز کمتر شده و به 4.9 درصد برسد. این نهاد با اشاره به اینکه اختلال های ایجاد شده ناشی از کرونا به ویژه در بخش تجارت خارجی ادامه خواهد داشت بار دیگر بر ضرورت واکسیناسیون تاکید کرد.

  احتمال تصویب مالیات جهانی بر درآمد شرکت های بزرگ تا حد زیادی روی تمایل سرمایه گذاران برای خرید سهام آن ها تاثیر منفی گذاشته است. قرار است از سال آینده حداقل مالیات بر درآمد شرکت های بزرگ به 15 درصد افزایش پیدا کند. علاوه بر نگرانی های مالیاتی، نگرانی هایی در خصوص امنیت سایبری شرکت ها و آسیب پذیری آن ها در برابر حملات هکری وجود دارد. ایلان ماسک نیز از انتقال مقر این شرکت به تگزاس پس از اختلاف با مقامات کالیفرنیا خبر داد. 

  تاکنون بیش از 242 میلیون و 711 هزار و 807 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و 934 هزار و 663 نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 750 هزار و 11 نفر، برزیل با 604 هزار و 228 نفر، هند با 452 هزار و 844 نفر، مکزیک با 284 هزار و 923 نفر و روسیه با 226 هزار و 353 نفر بوده است.

  کریس بوشامپ - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه تریدر آی جی - گفت: یک مساله آشکار در معاملات بازار این است که هنوز نگرانی های مختلف از شاخص های کلان اقتصادی مانع از سرازیر شدن بخش قابل توجهی از سرمایه های تازه به بازار می شود و این یعنی بازارها برای آغاز یک دوره صعودی پرقدرت با مشکل مواجه هستند. اینکه در نهایت بانک های مرکزی به ویژه فدرال رزرو تصمیم بگیرند تا سیاست های معکوس سیاست های فعلی را اجرایی کنند، تعیین کننده خواهد بود. 

  بورس آمریکا

  در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.

  شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با 0.43 درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح 35 هزار و 609.34 واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی 500» با 0.37 درصد صعود تا سطح 4536.19 واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با 0.05 درصد افزایش در سطح 15 هزار و 121.68 واحدی بسته شد.

  بورس‌های اروپایی

  در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی 100" بورس لندن با 0.08 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 7223.10 واحد بسته شد. 

  شاخص "دکس 30" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود 0.05 درصدی و ایستادن در سطح 15 هزار و 522.92 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک 40" بورس پاریس با پیشروی 0.54 درصدی در سطح 6705.61 واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس 35" 0.25 درصد بالا رفت و به 9017.90 واحد رسید.

  بورس‌های آسیایی

  در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی 225" بورس توکیو ژاپن با افزایش 0.14 درصدی تا سطح 29 هزار و 255.54 واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ 1.25 درصد بالا رفت و در سطح 26 هزار و 136.02 واحد بسته شد.

  در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" کاهش 0.33 درصدی را تجربه کرد و در سطح 4910.18 واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس 200" بورس سیدنی با 0.53 درصد افزایش و ایستادن در سطح 7413.67 واحدی به کار خود خاتمه داد.

  در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)

  نفت

  در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با 1.1 درصد افزایش به 83.87 دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود 0.94 درصدی به ازای 85.88 دلار در هر بشکه مبادله شد.

  طلا و نقره

  همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش 1.35 درصدی نسبت به روز قبل در سطح 1782.12 دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش 0.11 درصدی به ازای 24.45 دلار مبادله شد.

  برچسب ها