عصر خودرو

سرانجام خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس چه شد؟

عصر بازار- علی‌رغم وعده و وعیدهای پر شمار مبنی بر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی در نهایت اما دولت دوازدهم به پایان رسید ولی چنین اتفاقی رخ نداد. اکنون باید منتظر ماند و دید سرنوشت واگذاری سرخابی‌های پایتخت با روی کار آمدن دولت جدید چه خواهد شد.

سرانجام خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس چه شد؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از ایسنا، 25 آذرماه سال 1397 بود که مسعود سلطانی فر- وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد که پیشنهاد این وزارتخانه مبنی بر واگذاری دو شرکت استقلال و پرسپولیس که به تایید رییس جمهور رسیده بود، بعد از طی کردن مراحل  کارشناسی در کمیسیون اقتصادی در هیات دولت به تصویب رسید و با توجه به این مصوبه هیات وزیران، سازمان خصوصی‌سازی وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی تمامی مراحل ارزیابی، قیمت‌گذاری، تعیین شرایط و نحوه واگذاری به متقاضیان را بر عهده خواهد داشت.

  با این وجود در روزهای پایانی سال 97 سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد این دو باشگاه توسط کارشناسان قیمت‌گذاری شده و قرار است در اولین فرصت در سال 1398 جلسه هیأت واگذاری برگزار و این قیمت در این جلسه تأیید یا رد شود. در این رابطه رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی نیز عنوان کرد که مقدمات واگذاری این دو باشگاه هنوز فراهم نشده است و مشغول آماده‌سازی این دو باشگاه برای واگذاری هستیم و در نهایت 11 شهریورماه سال 98  وزیر ورزش و جوانان با اشاره به برگزاری نشست تخصصی با کمیسیون اصل 44 درباره واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، تاکید کرد که با توجه به فراهم نبودن شرایط و تفاهم با مجلس و نهادهای نظارتی، این واگذاری حداکثر تا پایان سال 98 به تعویق افتاده است.

  ورود سهام سرخابی ها به بازار سرمایه اما تا پایان سال 98 نیز محقق نشد و مسئولان امر از عرضه اولیه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان نیمه نخست سال 99 خبر دادند، اما نه تنها نیمه نخست بلکه در نیمه دوم سال گذشته نیز، وعده‌های داده شده محقق نشد. وعده واگذاری دو باشگاه به بخش خصوصی اما به همین‌جا ختم نشد و مجددا چند مرتبه از سوی مسوولان وزارت ورزش و جوانان اعلام شد که نهایتا تا قبل از پایان دولت دوازدهم، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس خصوصی خواهند شد.

  موضع وزارت ورزش

  اواخر دی ماه سال گذشته بود که وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد افزایش سرمایه دو باشگاه مدنظر قرار گرفته است و باید بدانیم که سرمایه یکی از این باشگاه‌ها، یک و دیگری 10 میلیون تومان بود، اما هم اکنون سرمایه یک باشگاه به 701 میلیارد و سرمایه دیگری به 710 میلیارد تومان افزایش یافته است. همچنین تمامی گزارشات مالی و حسابرسی ها به صورت دقیق از سوی سازمان مستقل حسابرسی ایران مدنظر قرار گرفته است و سایر گزارش ها تا دوهفته آینده بررسی می شود و منتظر تصمیم شورای پذیرش در این رابطه خواهیم بود.

  سوم خردادماه سال جاری، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد که فرآیند خصوصی سازی در بودجه 1398 دیده و اقداماتی آغاز و در شهریور آن سال اعلام شد که با توجه به وضعیت دو باشگاه امکان خصوصی سازی در آن مقطع وجود ندارد و از مهرماه سال 1398 اقدامات بسیار زیادی انجام شد تا شرایط ورود این دو باشگاه به بازار سرمایه فراهم شود و برای شفاف سازی حساب های آن ها، به مدت چند سال حسابرسی صورت گرفت و شرایط سود زیان ها، بدهی های گذشته مشخص و افزایش سرمایه پیدا کردند و 2 ورزشگاه به استقلال و 2 ورزشگاه به پرسپولیس تعلق گرفت و برندهای آن ها ارزش گذاری شد و مجموع اقدامات صورت گرفته آن ها را آماده ورود به بازار سرمایه کرده است.

  وی با اشاره به اینکه مصوبه هیات عالی خصوصی سازی اخذ شده است، عنوان کرد که در عین حال مصوبه شورای عالی بورس گرفته شد و امروز در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار دارند و فکر می کنم اقدام خاص دیگری را مترتب نیست و در مرحله پایانی قرار داشته و این احتمال وجود دارد که توسط سازمان خصوصی سازی واگذاری انجام شود، اقدامی که دو باشگاه و وزارت ورزش و جوانان باید انجام می دادند صورت گرفته و بر اساس فرایند اداری در بازار پایه فرابورس واگذار خواهند شد.

  همزمان معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان، در مورد  وضعیت نامشخص خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس تصریح کرد، چیزی که بر عهده وزارت ورزش بوده تماما انجام شده است و سازمان خصوصی‌سازی سه ماه زمان برد تا مصوبه اعلام کند و فعلا هم منتظر هستیم این دو باشگاه، چه زمانی وارد بازار پایه می شوند.

  آخرین واکنش سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد

  آخرین بار از سوی مسئولان ذی ربط در رابطه با زمان تقریبی برای عرضه اولیه سهام استقلال و پرسپولیس در بازار سرمایه اعلام شد که این موضوع در اختیار هیأت پذیرش فرابورس است و ظرف دو یا سه هفته دیگر قطعا جلسه را برگزار می‌کنند و در خصوص پذیرش آن ها تصمیم می‌گیرند که متعاقبا عرضه اولیه بر اساس اعلام فرابورس صورت خواهد گرفت.

  این اظهارات در حالی از سوی معاون سازمان خصوصی سازی در اواخر دی‌ماه سال گذشته مطرح شد که از آن زمان تاکنون حدود هفت ماه می‌گذرد اما در این رابطه تصمیمی گرفته و اطلاع رسانی نشده است.

  هم‌چنین 29 اردیبهشت ماه سال جاری بود که فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره بررسی موضوع واگذاری پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی بیان کرد که واگذاری این دو باشگاه ملازماتی دارد و باید برای ارائه در بازار بورس استانداردهای مورد نظر بورس را به دست بیاورد و یک فرایند طولانی برای تطبیق شرایط آن با نیازمندی‌های بازار سرمایه وجود دارد و اکنون این موضوع مراحل پایانی خود را طی می‌کند، از سوی دیگر باید درباره واگذاری باشگاه‌های بزرگ ورزشی مانند استقلال و پرسپولیس تمام جوانب سنجیده شود و این موضوع مراحل آخر خود را طی می‌کند.

  آینده دو باشگاه استقلال و پرسپولیس؟

  بدون شک دولتی ماندن این دو باشگاه و حضور آن‌ها با یک مالک مشترک که وزارت ورزش و جوانان است در لیگ برتر فوتبال ایران، بر خلاف قوانین باشگاه داری در دنیای فوتبال و ورزش است و باید به بهترین شکل ممکن نسبت به واگذاری آن ها به بخش خصوصی اقدام کرد.

  با روی کار آمدن دولت سیزدهم باید منتظر روی کار آمدن اعضای کابینه بود و رویکرد وزارت ورزش و جوانان و همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی را در این رابطه ارزیابی کرد و دید در رابطه با دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و روند واگذاری آن ها به بخش خصوصی چه نگاهی حاکم است و چه تصمیمی اتخاذ خواهد شد.

  برچسب ها